Do Urzędu Skarbowego tylko z rezerwacją

Koronawirus miał i ma bardzo duży wpływ na obecny sposób obsługi podatników. Najpierw pandemia i zalecenia ograniczenia kontaktu znacząco przyspieszyły prace nad internetową obsługą petentów. Tak aby ograniczyć ilość wizyt w urzędach. Co miało zapewnić pracującym w nich urzędnikom i załatwiającym sprawy petentom większe bezpieczeństwo zdrowotne. Ten cel udało się zrealizować. W tej chwili podatnicy mogą korzystać nie z jednego, a nawet paru wirtualnych rozwiązań. Pierwszym jest serwis podatki.gov.pl z kompendium wiedzy na temat podatków oraz najświeższymi informacjami. Każda zainteresowana osoba znajdzie tam wiele przygotowanych w bardzo przystępny sposób danych. Za jego pośrednictwem można również ustalić termin wizyty w urzędzie. Zgodnie z zasadą: do urzędu skarbowego tylko z rezerwacją. Ponadto znajdują się tam odnośniki do innych internetowych usług. Między innymi: e-Urząd Skarbowy, Twój e-PIT, e-Deklaracja.
Fiskusowi bardzo zależy, aby podatnicy jako sposób kontaktu wybierali drogę internetową. Dlatego nagradza tych, którzy zdecydują się na załatwianie spraw właśnie w ten sposób. Na przykład podatnicy, którzy złożą zdalnie coroczne deklaracje podatkowe, szybciej otrzymają zwrot podatku. I to nawet o 45 dni. Tyle właśnie wynosi termin oddania nadpłaty. Względem osób składających PIT w tradycyjnej formie zwrot nastąpi w 90 dni.
CZYTAJ TAKŻE: Indywidualna interpretacja podatkowa. Wyjaśnienie przepisów za 40 zł
Najnowszym ruchem w stronę digitalizacji jest zobligowanie podatników do wcześniejszego umówienia się na spotkanie. Krajowa Administracja Skarbowa nawołuje na swojej stronie internetowej, by wizyta w urzędzie była ostatecznością. Zdecydować się na nią powinni ci, którym nie udało się załatwić sprawy internetowo lub telefonicznie. Podatnik powinien stawić się w urzędzie w wyznaczonym dniu o ustalonej porze. Jest to sposób na uniknięcie kolejek i zmniejszenie ilości osób w zamkniętym pomieszczeniu.
W celu umówienia wizyty można skorzystać z formularza zamieszonego w serwisie podatki.gov.pl a także telefonicznie i osobiście, w specjalnie przygotowanym do tego stanowisku.
CZYTAJ TAKŻE: Kiedy jest możliwa zmiana formy opodatkowania
Pozostawienie dokumentów nie wymaga umówienia wizyty. Ale jeśli zdecydujesz się na wrzucenie ich do urny pozostawionej w urzędzie, musisz liczyć się z tym że nie otrzymasz potwierdzenia odbioru.
Jeśli zależy Ci na rozwoju Twojej firmy, powinieneś czytać “Magazyn Firma”. Triki biznesowe, porady marketingowe - najlepsze treści tworzone przez ekspertów dla przedsiębiorców, dostarczone wprost do Twojej skrzynki mailowej.
Podając swoje imię i adres e-mail oraz klikając przycisk "zapisz się" zapisujesz się do naszego newslettera. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych na podany przez Ciebie adres e-mail w postaci newslettera.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Ostko Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, a także ich przenoszenia. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.