Chcesz załatwić sprawę w skarbówce? Nie zapomnij się umówić. Petenci będą wpuszczani do Urzędu Skarbowego tylko z rezerwacją. Bez wcześniejszego umówienia terminu, zapomnij o bezpośrednim spotkaniu z urzędnikiem.

Po pierwsze online

Koronawirus miał i ma bardzo duży wpływ na obecny sposób obsługi podatników. Najpierw pandemia i zalecenia ograniczenia kontaktu znacząco przyspieszyły prace nad internetową obsługą petentów. Tak aby ograniczyć ilość wizyt w urzędach. Co miało zapewnić pracującym w nich urzędnikom i załatwiającym sprawy petentom większe bezpieczeństwo zdrowotne. Ten cel udało się zrealizować. W tej chwili podatnicy mogą korzystać nie z jednego, a nawet paru wirtualnych rozwiązań. Pierwszym jest serwis podatki.gov.pl z kompendium wiedzy na temat podatków oraz najświeższymi informacjami. Każda zainteresowana osoba znajdzie tam wiele przygotowanych w bardzo przystępny sposób danych. Za jego pośrednictwem można również ustalić termin wizyty w urzędzie. Zgodnie z zasadą: do urzędu skarbowego tylko z rezerwacją. Ponadto znajdują się tam odnośniki do innych internetowych usług. Między innymi: e-Urząd Skarbowy, Twój e-PIT, e-Deklaracja.

Fiskusowi bardzo zależy, aby podatnicy jako sposób kontaktu wybierali drogę internetową. Dlatego nagradza tych, którzy zdecydują się na załatwianie spraw właśnie w ten sposób. Na przykład podatnicy, którzy złożą zdalnie coroczne deklaracje podatkowe, szybciej otrzymają zwrot podatku. I to nawet o 45 dni. Tyle właśnie wynosi termin oddania nadpłaty. Względem osób składających PIT w tradycyjnej formie zwrot nastąpi w 90 dni.

CZYTAJ TAKŻE: Indywidualna interpretacja podatkowa. Wyjaśnienie przepisów za 40 zł

Do Urzędu Skarbowego tylko z rezerwacją. I jako ostateczność

Najnowszym ruchem w stronę digitalizacji jest zobligowanie podatników do wcześniejszego umówienia się na spotkanie. Krajowa Administracja Skarbowa nawołuje na swojej stronie internetowej, by wizyta w urzędzie była ostatecznością. Zdecydować się na nią powinni ci, którym nie udało się załatwić sprawy internetowo lub telefonicznie. Podatnik powinien stawić się w urzędzie w wyznaczonym dniu o ustalonej porze. Jest to sposób na uniknięcie kolejek i zmniejszenie ilości osób w zamkniętym pomieszczeniu.

W celu umówienia wizyty można skorzystać z formularza zamieszonego w serwisie podatki.gov.pl a także telefonicznie i osobiście, w specjalnie przygotowanym do tego stanowisku.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy jest możliwa zmiana formy opodatkowania

Pozostawienie dokumentów nie wymaga umówienia wizyty. Ale jeśli zdecydujesz się na wrzucenie ich do urny pozostawionej w urzędzie, musisz liczyć się z tym że nie otrzymasz potwierdzenia odbioru.