magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Na tej ustawie nie zarobią deweloperzy. Ale firmy budowlane mogą liczyć na niemałe profity. Oczywiście jeśli odpowiednio przygotują się na klienta, który chce wybudować dom do 70m2 bez zezwolenia. Na tej ustawie z Polskiego Ładu można zarobić!

Dom do 70 m2 bez zezwolenia – firmy przygotowują oferty

W jednym ze składów budowlanych na Mazowszu oferta jest prawie gotowa. Jego właściciel chce, by inwestor, który planuję wybudować dom do 70 m2 bez zezwolenia, wszelkie niezbędne materiały kupił u niego. Z tego powodu obmyślił już system bonifikat. Liczy, że przy obecnym poziomie cen, będzie w stanie przyciągnąć do siebie co najmniej kilkunastu klientów z czterech powiatów. Przy okazji zarobi na tym zaprzyjaźniona betoniarnia oraz płytkarz.

Projekt ulotek już mam, ale to na razie tajemnica” – mówi. Podobnych osób jest znaczenie więcej. Liczą, że mały dom budowany na specjalnych warunkach będzie dla wielu osób realizacją marzeń, które do tej pory pozostawały w sferze planów. Przyznaje, że telefony od takich osób jeszcze się nie urywają, ale konkretne zapytania już są. „Zrobiliśmy już cztery dość duże kalkulacje kosztów pod konkretne projekty, od czegoś trzeba zacząć” – przyznaje.

 

Dom do 70 m2 bez zezwolenia – szansa i zagrożenie

O domu do 70 m2 niechętnie chcą rozmawiać architekci. Lub inaczej - robią to niechętnie. Wiedzą, że w internecie mają być gotowce do pobrania za symboliczną opłatą. Tymczasem jak przyznaje jeden z nich – taki dom może być fajnym wyzwaniem, mocno jednak ograniczonym przez samą ustawę. Nowe prawo narzuca wręcz „prostą konstrukcję”. Chodzi o bezpieczeństwo. Skro nie będzie zezwolenia, ani nadzoru trudno liczyć na wymyślne bryły. Po drugie, prosta konstrukcja pozwoli na ograniczenie kosztów, a o to przecież beneficjentom tej ustawy chodzi. „Wyciągnąć z 70m2 u podstawy jak najwięcej, by druga kondygnacja nie była tylko strychem, czy antresolą” – czytamy na jednej z grup w internecie. Coś w tym jest.

CZYTAJ TAKŻE: Łatwa budowa domów do 70 m2. Co muszą wiedzieć firmy budowlane?

Nowi klienci dla branży budowlanej

Taki projekt będzie wymagał dobrego zagospodarowania wnętrza i dużej „oszczędności” powierzchni. Niewykluczone, że osoby, które będą chciały skorzystać z takiej opcji, wybiorą się do ekspertów np. projektujących wnętrza. Skorzystać mogą również małe ekipy budowlane, dekarze, płytkarze, hydraulicy, elektrycy i znajdujący w każdym miejscu wyzwanie - eksperci od fotowoltaiki.

CZYTAJ TAKŻE: ZOBACZ NAJLEPSZE OFERTY KREDYTÓW

Zarobią także prawnicy wszędzie tam, gdzie inwestor natknie się na problemy np. z planem zagospodarowania przestrzennego, czy nie dostanie warunków zabudowy. To, że będzie łatwo, nie znaczy, że będzie bardzo łatwo. Nikt w ustawie nie obiecuje bezproblemowej budowy.

Nowy typ inwestora

Słowo „inwestor” w tym przypadku może wydawać się mocno przesadzone. Nie piszemy tego, by obrazić osoby, które pójdą ścieżką pt. „dom do 70 m2 bez zezwolenia" wytyczoną przez ustawę. Chodzi bardziej o to, że samego domu nie będzie można sprzedać. Prawo mówi wyłącznie o własnych potrzebach mieszkaniowych. A skoro tak, „zamrożą” swoje pieniądze, w nieruchomość, która z definicji ma być ich i koniec. W tym przypadku obliczanie jakiejkolwiek stopy zwrotu z inwestycji mija się z celem. To największy mankament tej ustawy. Drugi to ograniczenie powierzchni działki do 500 m2 na jeden dom. Zatem postawienie dwóch „domków” obok siebie np. dla rodziców i wchodzącego w dorosłość dziecka nie wchodzi już w grę.

Z pewnością korzystając z dobrodziejstw ustawy, warto najpierw poszukać „haczyków”. Budowa domu bez zezwolenia, wcale nie oznacza, że będzie to budowa dużo tańsza niż w przypadku domu o powierzchni zabudowy 100 m z zezwoleniami i nadzorem. A skoro tak, może warto trochę dołożyć? I tu pojawia się kolejne wyzwanie – przekonać inwestora do zmiany zdania i powierzenia spraw czterech ścian w stu procentach specjalistom.

To Cię zainteresuje

Kredyty hipoteczne 2023r. Idą zmiany. Będzie łatwiej kupić mieszkanie?

Zdolność kredytowa powoli się odbudowuje i zdaniem specjalistów trend ma się utrzymać. Wszystko przez zmiany rynkowe. Eksperci wieszczą…
kredyt

Kryzys? Jaki kryzys? Więcej nowych firm i mniej upadłości w III kw. 2022 r.

Te dane mogą zaskakiwać, szczególnie, że wiele branż odczuwa kryzys. Według Głównego Urzędu Statystycznego w III kwartale 2022…
kryzys

Pomysł na biznes 2023. Termomodernizacja i OZE z państwowym boosterem

Termomodernizacja i OZE - to może być dobry pomysł na biznes 2023. Jeśli Twoja firma zajmuje tymi obszarami,…
pomysł na biznes 2023

Masz problemy w firmie? Poznaj 5 czynników, które ją dobiją. I to na pewno!

Nawet najlepiej prosperujące firmy, czasem dotykają kłopoty. Problemy w firmie, nawet te przejściowe mogą przerodzić się w poważny…
Problemy w firmie

Gdzie opłaca się założyć sklep stacjonarny w 2023 roku? Twarde dane. (MAPA)

Szersza statystyka w połączeniu z geografią pozwala nam na określenie miejsc, w których biznes prowadzony stacjonarnie jest ekonomicznie…
sklep stacjonarny w 2023 roku

Pieniądze dla firm. Trwa nabór w konkursie Polski Produkt Przyszłości

Pieniądze dla firm – tym razem jako nagroda w konkursie. PARP informuje o rozpoczęciu jubileuszowej, 25. odsłony konkursu…
Pomysł na biznes

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier