2 min. czytania

Dopłaty do ogrzewania. Rząd ma już projekt ustawy

dopłaty do ogrzewania
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
23 08 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Rządowa pomoc dla ogrzewających dom pelletem, drewnem kawałkowym, gazem LPG, czy olejem opałowym. Rada Ministrów przyjęła we wtorek (23.08) projekt ustawy o wsparciu dla odbiorców ciepła.Ciepłownie oferujące ciepło systemowe, otrzymają rekompensaty, związane z wprowadzoną blokadą podwyżek. Jakie dopłaty do ogrzewania?

Dopłaty do ogrzewania – nie tylko dodatek węglowy

Wszystko wskazuje na to, że oprócz dodatku węglowego, rząd wprowadzi także rozwiązania dla gospodarstw domowych korzystających z innych źródeł ciepła. Projekt ustawy wprowadza dopłaty do ogrzewania także dla tych, którzy ogrzewają domy pelletem, drewnem kawałkowym, gazem, a także olejem opałowym. Zyskają również ci, którzy korzystają z ciepła systemowego z lokalnych ciepłowni. Same ciepłownie mają otrzymać rekompensaty za planowaną blokadę podwyżek cen ciepła.

Dopłaty do ogrzewania analogiczne jak dodatek węglowy

Jak zapowiedziała podczas konferencji minister klimatu i ochrony środowiska Anna Moskwa, mechanizm pomocy zaproponowany w projekcie ustawy jest analogiczny do dodatku węglowego. Pomoc będzie udzielana na gospodarstwo domowe. Nie będą obowiązywały kryteria dochodowe.

Przyszły beneficjent będzie musiał wypełnić prosty wniosek. Konieczne będą dane osobowe oraz wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Nie zmieni się także w porównaniu do dodatku węglowego miejsce, a także termin składania wniosku. Niezbędne dokumenty będzie trzeba dostarczyć do 30 listopada 2022 roku. Z kolei samorząd będzie miał 30 dni na wypłatę dodatku.

W ocenie szefowej resortu klimatu „dynamika legislacyjna” nie będzie tutaj przeszkodą, a cała ścieżka przez parlament po podpis prezydenta powinna przebiec sprawnie. Ustawa wejdzie w życie następnego dnia po jej publikacji w Dzienniku Ustaw.

Ciepło systemowe – jakie dopłaty?

Jedną z grup objętych pomocą będą gospodarstwa domowe korzystające z ciepła systemowego – informuje rząd. Autorzy projektu ustawy planują zablokowanie podwyżek cen do 40%, a także gwarancje dopłat dla dostawców ciepła. Każda ciepłownia, która złoży wniosek taryfowy do Urzędu Regulacji Energetyki, otrzyma wsparcie, a  taryfa dla odbiorcy końcowego będzie przez to niższa. Przeliczając to na konkretne pieniądze, wsparcie dla pojedynczego gospodarstwa domowego będzie oscylowało między 1 tys., a 4 tys. złotych na sezon grzewczy. W tym wypadku mówimy zarówno o ogrzewaniu jak również ciepłej wodzie.

Pellet, drewno kawałkowe, gaz olej – jakie dopłaty?

Gospodarstwa domowe, w których źródłem ciepła jest ogrzewanie pelletem, drewnem, gazem skroplonym, a także olejem, mogą liczyć na jednorazowe wsparcie. Wszystko w zależności od rodzaju paliwa. I tak w przypadku pelletu będą to 3 tysiące złotych, gazu – 500 zł, drewna 1000 zł, a oleju opałowego 2 tys. złotych. Warto pamiętać, że dane źródło ciepła musi być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

W przypadku małych ciepłowni ogrzewających np. szpital, czy szkołę podmiot będzie składał wniosek do gminy. Również i w takim przypadku będą obowiązywały rządowe dopłaty.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier