Z tego artykułu dowiesz się:

Nie zawsze wręczenie wypowiedzenia oznacza, że żegnamy się z pracownikiem. W czasie pandemii taki scenariusz przerobiło wiele firm, a pracownicy dowiedzieli się, że mimo dokumentu o złowrogo brzmiącym nagłówku, mogą... dalej pracować. Choć to i tak nie oznaczało dla nich dobrej informacji. Czym jest wypowiedzenie zmieniające, kiedy się je stosuje?

Wypowiedzenie zmieniające – co to takiego?

Wypowiedzenie zmieniające, to bardzo ważny instrument prawny, szczególnie sytuacji kiedy w firmie/w branży/w gospodarce* (niepotrzebne skreślić) dzieje się źle i możemy mieć problem z utrzymaniem zatrudnienia na dotychczasowym poziomie. Inna sytuacja to taka, kiedy pracownik traci uprawnienia lub część uprawnień ważnych z punktu widzenia obowiązków służbowych, np. prawo jazdy, ale nie chcemy żegnać się z nim definitywnie.

Jak zawsze przy takich tematach zaglądamy do kodeksu pracy. Zgodnie z artykułem 42 w przypadku wypowiedzenia zmieniającego, zastosowanie mają przepisy o… wypowiedzeniu umowy o pracę. Nie chodzi tu jednak o to, by z pracownikiem się pożegnać. Celem jest zmiana warunków zarówno płacy, jak i pracy – z reguły „na gorsze”.

Wypowiedzenie zmieniające i propozycja nie do odrzucenia

Między wypowiedzeniem zmieniającym a wypowiedzeniem umowy o pracę jest zatem podstawowa różnica – modyfikacji umowy, a nie jej zakończenia. I tu pojawia się ważne słowo: „propozycja”. Pracodawca w takim dokumencie PROPONUJE nowe warunki zatrudnienia. On ich NIE NARZUCA.

Kluczowa jest więc reakcja podwładnego, z jego punktu widzenia mocno zerojedynkowa – albo się godzi i zostaje, albo… wypowiedzenie zmieniające staje się de facto początkiem końca jego pracy w danej firmie. Ostateczny wybór należy do niego.

Wypowiedzenie zmieniające a brak zgody pracownika

Wszystko, co dotąd napisaliśmy, sprowadza się do jednej konkluzji. Wypowiedzenie zmieniające jest skuteczne, kiedy pracownik zgodzi się z proponowaną zmianą. Jeśli powie „nie” – automatycznie dochodzi do ustania stosunku pracy. Oczywiście ustawowy okres wypowiedzenia jest w takim wypadku zachowany.

Kiedy można uznać, że zatrudniony na propozycję przystaje? Jeśli Twój pracownik, któremu wręczyłeś wypowiedzenie zmieniające przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, nie zrobi nic i nie złoży oświadczenia, że na zmiany się nie godzi, możesz uznać, że zgodę na nowe warunki wyraził domyślnie! Ruch należy więc do pracownika. Jeśli się nie zgadza z nowymi zapisami, musi to oświadczyć. Innej drogi nie ma.

Pouczenie w wypowiedzeniu zmieniającym

Rzecz jasna pracownik nie ma obowiązku znajomości na pamięć Kodeksu pracy i jego zawiłości, dlatego ustawodawca przyjął, że wspomniane wypowiedzenie musi zawierać dokładne pouczenie o tym, co może zrobić jego adresat. Jeśli odpowiedniej instrukcji nie zamieścimy, wówczas pracownik ma czas na złożenie oświadczenia o braku zgody na proponowane zmiany do ostatniego dnia wypowiedzenia o pracę.

Czy zaskarżenie wypowiedzenia zmieniającego jest równoznaczne z odmową zmiany?

Jeden z naszych czytelników, opisał nam sytuację sprzed kilku miesięcy, kiedy wręczył wypowiedzenia zmieniające czterem pracownikom. Trzech z nich przyjęło zmiany ze zrozumieniem. Jeden zaś, zaskarżył wypowiedzenie. Przedsiębiorca mylnie uznał, że taki akt oznacza odrzucenie nowych warunków i przyjął, że wkrótce dojdzie do rozwiązania umowy o pracę z tą osobą. Nic z tego. Jak czytamy na stronie zielonalinia.gov.pl - „takie zaskarżenie nie powoduje automatycznego rozwiązania stosunku pracy i nie jest równoznaczne z odmową przyjęcia przez pracownika zaproponowanych mu nowych warunków”.

W tym przypadku, zaskarżenie zostało oddalone, a pracownik… przyjął nowe warunki i dalej pracuje w firmie. Z powodu braku wiedzy jednego i drugiego, sprawa mocno się komplikowała. Ostatecznie obaj panowie doszli do porozumienia.

Wypowiedzenie zmieniające nie dla każdego

Stare powiedzenie mówi, że papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie. Jednak nie w tym wypadku. Wypowiedzenie zmieniające nie zadziała, jeśli chcemy zmienić umowę na czas nieokreślony na umowę terminową.

Wypowiedzenia zmieniającego nie możemy też wręczyć osobie, której brakują 4 lata do emerytury. I jeszcze jedno… wypowiedzenie zmieniające jest prawem pracodawcy. Pracownik takiego wypowiedzenia nie może złożyć.

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier