magazyn-firma

Dotacje na założenie firmy dla wielu osób są potężnym impulsem do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Od 28 lutego mieszkańcy wsi, którzy zdecydują się na założenie firmy działającej poza rolnictwem, mogą liczyć na wsparcie sięgające nawet… ćwierć miliona złotych!

Dotacje na założenie firmy na wsiadają

Od 28 lutego do 28 kwietnia 2022 r. osoby ubezpieczone w KRUS, mogą sięgnąć po potężne dotacje na założenie firmy, a konkretnie rzecz ujmując – działalność pozarolniczą. Co istotne, wsparcie ma charakter bezzwrotnej premii. To ile pieniędzy ostatecznie otrzymamy, zależy od tego, ile miejsc pracy zostanie utworzonych.

Dla kogo premia na działalność pozarolniczą?

O bezzwrotną pomoc może ubiegać się nie tylko rolnik, ale także małżonek lub domownik rolnika. Warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu KRUS w pełnym zakresie od minimum 12 miesięcy, jakie poprzedzają dzień złożenia stosownego wniosku. Warto pamiętać, że ubezpieczenie w tym okresie musi mieć charakter ciągły.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes 2022. TOP 10 pomysłów

Ile pieniędzy na działalność pozarolniczą?

I teraz dochodzimy do najbardziej imponującej części całego programu – kwot pomocy. Jeżeli nowo powstała firma zatrudni minimum jedną osobę, wówczas premia wyniesie 150 tysięcy złotych. W przypadku dwóch nowych miejsc pracy mowa już o 200 tysiącach złotych bonusu. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na co najmniej trzy miejsca pracy, dostaną ćwierć miliona tj. 250 tys. złotych.

Premia będzie wypłacona w dwóch ratach. Pierwsza, w wysokości 80 procent całości zostanie przelana na konto po spełnieniu warunków zapisanych w wydanej decyzji o przyznaniu pomocy. Przedsiębiorca ma na to dziewięć miesięcy, licząc od dnia otrzymania decyzji. Reszta, tj. 20 procent wsparcia zostanie przelana po rozliczeniu realizacji biznesplanu, czyli po swoistym okresie prób dla firmy. Przedsiębiorca ma na to maksymalnie dwa lata od dnia wypłaty pierwszej raty. Nie może być to jednak później, niż 31 sierpnia 2025 roku.

Premia na działalność pozarolniczą – gdzie składać wnioski?

Wnioski o premię należy składać w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zgodnie z regulaminem, można je dostarczyć osobiście. Inna ścieżka to przekazanie dokumentów w wersji elektronicznej przez platformę ePUAP.

ARiMR zezwala również na przekazanie wniosku za pośrednictwem Poczty Polskiej, wysyłając je przesyłką rejestrowaną.

Więcej informacji na temat wsparcia biznesu na wsi można przeczytać, klikając ten LINK.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Allegro: program powitalny dla sprzedawców – co oferuje?

Czy wiesz, że ok. 80% transakcji e-sprzedaży w Polsce rozpoczyna się na Allegro, a kończy się tu ponad…

Branża alkoholowa liczy zyski. Polacy „przepili” w rok równowartość 20 stadionów piłkarskich.

Branża alkoholowa ma powód do zadowolenia. W całym ubiegłym roku padł rekord wydatków na alkohol. Polacy kupili trunki…
branża alkoholowa

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier