magazyn-firma
2 min. czytania

Drożyzna na stacjach paliw nie wyhamuje. Ceny wciąż mają rosnąć!

ceny paliw
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
17 09 21

Nie tylko ceny żywności galopują jak szalone. Na przestrzeni kilku miesięcy radykalnie wzrosły też ceny paliw. To problem dla zdecydowanej większości firm. Co gorsza, nic nie wskazuje na to, aby podwyżki miały w bliskiej przyszłości wyhamować.

Jak rosły ceny paliw w Polsce?

Różnica - względem minionego roku kalendarzowego - jest porażająca. Szacuje się, że cena benzyny 95 i oleju napędowego wzrosła o około złotówkę i dziesięć groszy rok do roku. Mimo tego, że rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii COVID-19, to zmiana i tak robi wrażenie.

Spora podwyżka dosięgła też posiadaczy samochodów zasilanych gazem. Cena wzrosła o około 80 groszy na litrze paliwa. Odnosząc tę kwotę do ceny za litr tego paliwa, to właśnie gaz drożał najszybciej. Dziś trudno znaleźć w Polsce sieć, która liczy sobie za jeden litr gazu mniej niż 2,80 PLN.

Nie jest żadną tajemnicą, że pewną rolę odgrywa tu wysoka inflacja. Pojawiły się jednak skomplikowane czynniki zewnętrzne. Kluczowe było radykalne (bo aż 6-krotne) podniesienie niektórych opłat przez Rosję, a także utrudnienie tranzytu przez Białoruś, która uczyniła z gazu jeden z elementów wywierania presji politycznej. Niestety, ale za tę presję więcej płacimy my wszyscy.

Ceny paliw znów wzrosną?

Jak informuje BusinessInsider, obecne ceny na stacjach paliw nie osiągnęły jeszcze zakładanych szczytów, czyli tych wysokości, kiedy nastąpi korekta i cena zacznie stopniowo spadać. To kolejny cios w portfele osób, które często się przemieszczają.

ZOBACZ TEŻ: Mój elektryk – dopłaty do leasingu dla firm

Można jedynie domniemywać, że podwyżka szczególnie mocno dotknie firmy kurierskie, a także sieci spedycji. Po kieszeni dostaną też handlowcy, którzy każdego dnia wykonują wiele kursów do partnerów biznesowych. Tak naprawdę jednak cena paliw wpłynie niemal na każdy segment rynku, w tym także na "spożywkę".

O ile wzrosną ceny paliw?

W bliskiej przyszłości szacowana podwyżka może ograniczyć się do zaledwie kilku groszy. Jest dość prawdopodobnym, że za benzynę 95 będziemy płacić około 5,7 PLN. Nieco tańszy będzie olej napędowy, za litr którego zapłacimy aż 5,6 PLN. Należy spodziewać się, że posiadacze instalacji LPG znów będą musieli zapłacić o kilka groszy więcej. W ich sytuacji będzie to kwota zbliżona do 2,8 PLN.

W tej chwili nie wiadomo, kiedy podwyżki mogą wyhamować. Nie sprzyja temu ani sytuacja międzynarodowa, ani wysoka inflacja w Polsce.

źródło: na podstawie BusinessInsider, opracowanie własne

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe
05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny

Licytacje komornicze. Samochody dostawcze da się kupić. Sprawdziliśmy jakie!

Kiedy na rynku auta drożeją, a wybór jest czasem iluzoryczny, warto zajrzeć na licytacje komornicze. Samochody dostawcze potrzebne…
Licytacje komornicze. Samochody dostawcze
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier