magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Nie tylko ceny żywności galopują jak szalone. Na przestrzeni kilku miesięcy radykalnie wzrosły też ceny paliw. To problem dla zdecydowanej większości firm. Co gorsza, nic nie wskazuje na to, aby podwyżki miały w bliskiej przyszłości wyhamować.

Jak rosły ceny paliw w Polsce?

Różnica - względem minionego roku kalendarzowego - jest porażająca. Szacuje się, że cena benzyny 95 i oleju napędowego wzrosła o około złotówkę i dziesięć groszy rok do roku. Mimo tego, że rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii COVID-19, to zmiana i tak robi wrażenie.

Spora podwyżka dosięgła też posiadaczy samochodów zasilanych gazem. Cena wzrosła o około 80 groszy na litrze paliwa. Odnosząc tę kwotę do ceny za litr tego paliwa, to właśnie gaz drożał najszybciej. Dziś trudno znaleźć w Polsce sieć, która liczy sobie za jeden litr gazu mniej niż 2,80 PLN.

Nie jest żadną tajemnicą, że pewną rolę odgrywa tu wysoka inflacja. Pojawiły się jednak skomplikowane czynniki zewnętrzne. Kluczowe było radykalne (bo aż 6-krotne) podniesienie niektórych opłat przez Rosję, a także utrudnienie tranzytu przez Białoruś, która uczyniła z gazu jeden z elementów wywierania presji politycznej. Niestety, ale za tę presję więcej płacimy my wszyscy.

Ceny paliw znów wzrosną?

Jak informuje BusinessInsider, obecne ceny na stacjach paliw nie osiągnęły jeszcze zakładanych szczytów, czyli tych wysokości, kiedy nastąpi korekta i cena zacznie stopniowo spadać. To kolejny cios w portfele osób, które często się przemieszczają.

ZOBACZ TEŻ: Mój elektryk – dopłaty do leasingu dla firm

Można jedynie domniemywać, że podwyżka szczególnie mocno dotknie firmy kurierskie, a także sieci spedycji. Po kieszeni dostaną też handlowcy, którzy każdego dnia wykonują wiele kursów do partnerów biznesowych. Tak naprawdę jednak cena paliw wpłynie niemal na każdy segment rynku, w tym także na "spożywkę".

O ile wzrosną ceny paliw?

W bliskiej przyszłości szacowana podwyżka może ograniczyć się do zaledwie kilku groszy. Jest dość prawdopodobnym, że za benzynę 95 będziemy płacić około 5,7 PLN. Nieco tańszy będzie olej napędowy, za litr którego zapłacimy aż 5,6 PLN. Należy spodziewać się, że posiadacze instalacji LPG znów będą musieli zapłacić o kilka groszy więcej. W ich sytuacji będzie to kwota zbliżona do 2,8 PLN.

W tej chwili nie wiadomo, kiedy podwyżki mogą wyhamować. Nie sprzyja temu ani sytuacja międzynarodowa, ani wysoka inflacja w Polsce.

źródło: na podstawie BusinessInsider, opracowanie własne

 

To Cię zainteresuje

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier