Różnica - względem minionego roku kalendarzowego - jest porażająca. Szacuje się, że cena benzyny 95 i oleju napędowego wzrosła o około złotówkę i dziesięć groszy rok do roku. Mimo tego, że rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii COVID-19, to zmiana i tak robi wrażenie.
Spora podwyżka dosięgła też posiadaczy samochodów zasilanych gazem. Cena wzrosła o około 80 groszy na litrze paliwa. Odnosząc tę kwotę do ceny za litr tego paliwa, to właśnie gaz drożał najszybciej. Dziś trudno znaleźć w Polsce sieć, która liczy sobie za jeden litr gazu mniej niż 2,80 PLN.
Nie jest żadną tajemnicą, że pewną rolę odgrywa tu wysoka inflacja. Pojawiły się jednak skomplikowane czynniki zewnętrzne. Kluczowe było radykalne (bo aż 6-krotne) podniesienie niektórych opłat przez Rosję, a także utrudnienie tranzytu przez Białoruś, która uczyniła z gazu jeden z elementów wywierania presji politycznej. Niestety, ale za tę presję więcej płacimy my wszyscy.
Jak informuje BusinessInsider, obecne ceny na stacjach paliw nie osiągnęły jeszcze zakładanych szczytów, czyli tych wysokości, kiedy nastąpi korekta i cena zacznie stopniowo spadać. To kolejny cios w portfele osób, które często się przemieszczają.
ZOBACZ TEŻ: Mój elektryk – dopłaty do leasingu dla firm
Można jedynie domniemywać, że podwyżka szczególnie mocno dotknie firmy kurierskie, a także sieci spedycji. Po kieszeni dostaną też handlowcy, którzy każdego dnia wykonują wiele kursów do partnerów biznesowych. Tak naprawdę jednak cena paliw wpłynie niemal na każdy segment rynku, w tym także na "spożywkę".
W bliskiej przyszłości szacowana podwyżka może ograniczyć się do zaledwie kilku groszy. Jest dość prawdopodobnym, że za benzynę 95 będziemy płacić około 5,7 PLN. Nieco tańszy będzie olej napędowy, za litr którego zapłacimy aż 5,6 PLN. Należy spodziewać się, że posiadacze instalacji LPG znów będą musieli zapłacić o kilka groszy więcej. W ich sytuacji będzie to kwota zbliżona do 2,8 PLN.
W tej chwili nie wiadomo, kiedy podwyżki mogą wyhamować. Nie sprzyja temu ani sytuacja międzynarodowa, ani wysoka inflacja w Polsce.
źródło: na podstawie BusinessInsider, opracowanie własne