magazyn-firma
2 min. czytania

E-faktury dla mikrofirm. Jest aplikacja

e-faktury dla mikrofirm
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
07 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ministerstwo Finansów udostępniło właśnie zaktualizowaną wersję aplikacji e-mikrofirma. Program jest zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF). Co umożliwia debiutująca właśnie aplikacja? Od kiedy e-faktury dla mikrofirm będą obowiązkowe? Odpowiadamy.

E-faktury dla mikrofirm. Co daje aplikacja?

Nowa wersja aplikacji to nic innego jak realizacja idei (a niebawem także obowiązku) wdrażania e-faktur dla mikrofirm. Wdrożony właśnie program umożliwia m.in. powiązanie istniejącego konta z KSeF i co ważne wystawianie faktur w tym systemie.

Działa on również w drugą stronę, czyli umożliwia odbieranie faktur z systemu oraz przenoszenie ich bezpośrednio do ewidencji VAT. Nie ma przy tym konieczności ręcznego przepisywania danych – zapewnia ministerstwo finansów.

Gdzie znajdę aplikację e-mikrofirma?

Aplikacja e-Mikrofirma jest dostępna w Elektronicznym Urzędzie Skarbowym e-US. Konieczne jest jednak wcześniejsze zalogowanie do systemu. Całość znajduje się pod tym linkiem.

Czym jest Krajowy System e-Faktur?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to system teleinformatyczny. Jego podstawową funkcją jest wystawianie, odbieranie, a także przechowywanie faktur ustrukturyzowanych.

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2022 roku korzystanie i fakturowanie poprzez Krajowy System e-Faktur to rozwiązanie całkowicie dobrowolne. „W początkowym okresie faktury ustrukturyzowane funkcjonują w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji obok faktur papierowych i faktur elektronicznych” – tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Od kiedy Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy?

Zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej, fakturowanie elektroniczne w Polsce może być obowiązkowe od 1 stycznia 2024 roku. Pisaliśmy o tym terminie szerzej w tym artykule w Magazynie Firma. Ministerstwo Finansów zachęca, aby już dzisiaj przedsiębiorcy zapoznali się z kolejnym etapem transformacji cyfrowej w fakturowaniu.

Póki co, jak pisaliśmy w czerwcu, polskie firmy nie spieszą się do przechodzenia z dotychczasowych form fakturowania na system KSeF.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier