magazyn-firma

Wszystko wskazuje na to, że od 2024 roku, KSeF i e-Faktury i KSeF staną się codziennością WSZYSTKICH przedsiębiorców. MF zachęca do testowania aplikacji do wystawiania ustandaryzowanych dokumentów sprzedaży i dzielenia się uwagami. Kto rozpozna temat teraz, nie będzie miał niespodzianek, kiedy nowy obowiązek stanie się faktem.

e-Faktury i KSeF – o co chodzi?

Czy tego chcemy, czy nie, prawo wprowadzi dla wszystkich przedsiębiorców (wszystkich wg stanu na dziś) e-Faktury i KSeF. Co to takiego? Chodzi o ustandaryzowane dokumenty sprzedaży, które od początku będą przechowywane w Krajowym Systemie e-Faktur. Upraszczając, będą one znajdowały się na serwerach Ministerstwa Finansów. Według fiskusa ma tu ułatwić nam wszystkim życie. Według przedsiębiorców to kolejny obowiązek, na temat którego wielu z nas nie zdążyło wyrobić sobie zdania. Początkowo planowano, że e-Faktury wejdą w życie już od 2023 roku. Komunikat MF sprzed kilku miesięcy wprowadził nowy termin – 2024 rok. Od właśnie tego roku, Bruksela miała się zgodzić na wprowadzenie nowej cyfrowej rewolucji w firmach.

W takim razie jak wyrobić sobie zdanie o e-Fakturach? Można je na przykład przetestować. Aplikacja testowa jest dostępna na stronie podatki.gov.pl. Z tego co wiadomo jest już grono sprawdzających nowe rozwiązanie. Mało tego, to dość aktywna grupa, bowiem zgłasza do ministerstwa swoje poprawki i sugestie, a resort, jak się okazuje, bierze je pod uwagę i wprowadza zmiany do systemu.

Ulepszenia w aplikacji testowej

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów udostępniło zaktualizowaną wersję testową Aplikacji Podatnika KSeF. Co do zasady aplikacja umożliwia wystawianie i odbieranie faktur z KSeF, a także ich podgląd. Opierając się na uwagach użytkowników, fiskus zdecydował się na wprowadzenie kilku zmian.

Wśród nich znalazł się m.in. mechanizm walidacji sum kontrolnych NIP. Każdy, komu chociaż raz zdarzyła się kłopotliwa literówka (lub bardziej cyfrówka) wie, jak przydatne może być to narzędzie. Po drugie wprowadzono możliwość generowania e-Faktury oraz Urzędowego Potwierdzenia Odbioru w pliku .pdf. Z ulgą odetchnęli więc ci, którzy na swoim komputerze mają katalog z kolekcją urzędowych pdf-ów na wszelki wypadek.

Zaktualizowana wersja testowej Aplikacji Podatnika posiada także mechanizm ostrzegania przed możliwym wystawieniu e-Faktury z tym samym numerem. Wszystko po to, by nie wygenerować niechcący duplikatu. Dodatkowo istnieje możliwość pobierania paczki faktur z poziomu „Listy faktur”.

Jak będą wyglądały e-Faktury?

Lista zmian wprowadzonych właśnie przez fiskusa jest dłuższa. Z pełnym zakresem ostatnich modyfikacji można zapoznać się tutaj. Wiele wskazuje na to, że przed 2024 rokiem wzrośnie popyt na szkolenia z nowego rozwiązania. Można jednak w wolnym czasie, na nowy system przestawiać się już teraz, testując KSeF do woli. A jeśli znajdziecie obszar do poprawy, zawsze można napisać do Ministerstwa z własnymi sugestiami. Może faktycznie, do zmian lepiej zacząć przygotowywać się już teraz? Jakkolwiek to nie zabrzmi: fiskus zaprasza. Wiemy jednak również, że firmy nie spieszą się szczególnie do nowego obowiązku.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy

Użytkowanie wieczyste – będą nowe przepisy dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy będą mogli uwłaszczyć grunty wykorzystywane obecnie w ramach użytkowania wieczystego. Dobiegają końca prace nad nową ustawą, dzięki…
Użytkowanie wieczyste
16 11 22

Jak płacić mniej za prąd? Pamiętaj o tym terminie!

Jak płacić mniej za prąd? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także samorządy i podmioty świadczące podstawowe usługi…
jak płacić mniej za prąd
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier