magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Jeszcze tylko formalność. Został podpis prezydenta i e-Faktury staną się faktem. Sejm ostatecznie przegłosował ustawę, która powołuje do życia KSeF. Warto się z tym skrótem zapoznać. Co on oznacza i jak wpłynie na funkcjonowanie firm?

E-Faktury i KSEF

KSeF to nic innego jak Krajowy System e-Faktur. Do jego powołania pozostał jedynie podpis prezydenta. Niezależnie od tego, kiedy głowa państwa złoży sygnaturę pod ustawą, nowa rzeczywistość prawna i e-Faktury staną się faktem 1 stycznia 2022 roku.

Tu jednak ważna uwaga. Początkowo e-Faktura będzie instrumentem całkowicie dobrowolnym. Chcesz? Korzystasz. Nie chcesz? Masz rok, by do nowej rzeczywistości się dostosować. Wiadomo bowiem, że w 2023 roku e-Faktury będą obowiązywały wszystkich.

CZYTAJ TAKŻE: Krajowy Rejestr Faktur. Jak to działa?

E-Faktury – jakie korzyści?

Wdrożenie nowego systemu, nawet tego najprostszego budzi różnego rodzaju obawy, opory i generuje koszty. Do e-Faktur trzeba będzie się po prostu przyzwyczaić i w drożyć odpowiednie zmiany np. w programach księgowych i procedurach obowiązujących w firmach.

Ministerstwo Finansów bardzo zachwala nowe rozwiązanie i trzeba przyznać, ma argumenty, które mogą przekonać nieprzekonanych. Po pierwsze. Podatnicy, którzy wybiorą nowe rozwiązanie, mogą liczyć na zwrot VAT o 1/3 czasu szybciej niż dotąd. Termin zwrotu ulegnie skróceniu z 60 na 40 dni. Zyskujemy więc 20 dni w oczekiwaniu na należne pieniądze. To argument, który może sprawić, że popularność nowego rozwiązania jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku będzie na bardzo wysokim poziomie

E-faktura to wciąż rzadkie rozwiązanie w Europie

Fiskus chwali się także tym, że wdrażając e-Fakturę stajemy się… jednym z liderów na starym kontynencie, jeśli chodzi o nowoczesne usługi e-administracji. Nasz kraj jest dopiero czwartym w Unii Europejskiej, który wdraża to rozwiązanie. Przed nami zrobiły to Włochy, Hiszpania i Portugalia.

Dla państwa to jednak nie tylko prestiż i miejsce w technologiczno-informatycznej awangardzie. To także bardzo cenne narzędzie, nazywane czasem młotem na wyłudzenia VAT. Do obsługi systemu zaangażowany zostanie potężny algorytm big data służący do wykrywania przestępstw natury podatkowej. W ocenie Ministerstwa Finansów, w ten sposób można będzie zredukować tzw. lukę VAT do poziomu około 5%. Takim wskaźnikiem dziś może pochwalić się Francja, która nota bene e-Faktur w takim wydaniu jak w Polsce nie ma. Choć podobno planuje.

Czym jest SLIM VAT2

Przy okazji przepisów o e-Fakturach, do polskiego systemu prawnego wchodzi kolejna odsłona uproszczeń nazywana SLIM VAT 2. Wraz z nim zniknie obowiązek oznaczania słowem „duplikat” dokumentów, które zastąpią zniszczone czy zaginione dokumenty sprzedaży. Swoją drogą, w przypadku e-Faktur, które zapisywane będą na serwerach fiskusa, trudno będzie mówić o zgubieniu faktury. Wszystkie będą zapisane na dyskach fiskusa.

To samo będzie dotyczyło obowiązkowych jeszcze oznaczeń „Faktura korygująca” lub „korekta”. Nikt nie będzie także wymagał wpisywania przyczyn korekty.

To Cię zainteresuje

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier