magazyn-firma

Jeszcze tylko formalność. Został podpis prezydenta i e-Faktury staną się faktem. Sejm ostatecznie przegłosował ustawę, która powołuje do życia KSeF. Warto się z tym skrótem zapoznać. Co on oznacza i jak wpłynie na funkcjonowanie firm?

E-Faktury i KSEF

KSeF to nic innego jak Krajowy System e-Faktur. Do jego powołania pozostał jedynie podpis prezydenta. Niezależnie od tego, kiedy głowa państwa złoży sygnaturę pod ustawą, nowa rzeczywistość prawna i e-Faktury staną się faktem 1 stycznia 2022 roku.

Tu jednak ważna uwaga. Początkowo e-Faktura będzie instrumentem całkowicie dobrowolnym. Chcesz? Korzystasz. Nie chcesz? Masz rok, by do nowej rzeczywistości się dostosować. Wiadomo bowiem, że w 2023 roku e-Faktury będą obowiązywały wszystkich.

CZYTAJ TAKŻE: Krajowy Rejestr Faktur. Jak to działa?

E-Faktury – jakie korzyści?

Wdrożenie nowego systemu, nawet tego najprostszego budzi różnego rodzaju obawy, opory i generuje koszty. Do e-Faktur trzeba będzie się po prostu przyzwyczaić i w drożyć odpowiednie zmiany np. w programach księgowych i procedurach obowiązujących w firmach.

Ministerstwo Finansów bardzo zachwala nowe rozwiązanie i trzeba przyznać, ma argumenty, które mogą przekonać nieprzekonanych. Po pierwsze. Podatnicy, którzy wybiorą nowe rozwiązanie, mogą liczyć na zwrot VAT o 1/3 czasu szybciej niż dotąd. Termin zwrotu ulegnie skróceniu z 60 na 40 dni. Zyskujemy więc 20 dni w oczekiwaniu na należne pieniądze. To argument, który może sprawić, że popularność nowego rozwiązania jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku będzie na bardzo wysokim poziomie

E-faktura to wciąż rzadkie rozwiązanie w Europie

Fiskus chwali się także tym, że wdrażając e-Fakturę stajemy się… jednym z liderów na starym kontynencie, jeśli chodzi o nowoczesne usługi e-administracji. Nasz kraj jest dopiero czwartym w Unii Europejskiej, który wdraża to rozwiązanie. Przed nami zrobiły to Włochy, Hiszpania i Portugalia.

Dla państwa to jednak nie tylko prestiż i miejsce w technologiczno-informatycznej awangardzie. To także bardzo cenne narzędzie, nazywane czasem młotem na wyłudzenia VAT. Do obsługi systemu zaangażowany zostanie potężny algorytm big data służący do wykrywania przestępstw natury podatkowej. W ocenie Ministerstwa Finansów, w ten sposób można będzie zredukować tzw. lukę VAT do poziomu około 5%. Takim wskaźnikiem dziś może pochwalić się Francja, która nota bene e-Faktur w takim wydaniu jak w Polsce nie ma. Choć podobno planuje.

Czym jest SLIM VAT2

Przy okazji przepisów o e-Fakturach, do polskiego systemu prawnego wchodzi kolejna odsłona uproszczeń nazywana SLIM VAT 2. Wraz z nim zniknie obowiązek oznaczania słowem „duplikat” dokumentów, które zastąpią zniszczone czy zaginione dokumenty sprzedaży. Swoją drogą, w przypadku e-Faktur, które zapisywane będą na serwerach fiskusa, trudno będzie mówić o zgubieniu faktury. Wszystkie będą zapisane na dyskach fiskusa.

To samo będzie dotyczyło obowiązkowych jeszcze oznaczeń „Faktura korygująca” lub „korekta”. Nikt nie będzie także wymagał wpisywania przyczyn korekty.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe
05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier