Od 1 października jedynym systemem pobierania opłat za korzystanie z płatnych dróg przez przewoźników jest e-TOLL. Czy KAS nakłada już kary w czasie kontroli prawidłowości uiszczania należności?

Nieprawidłowości w płaceniu w e-TOLL. Czy KAS nakłada kary?

E-TOLL. Czy KAS nakłada kary? – to pytanie zadaje wielu kierowców. Nowy system, nowe możliwości, a także nowe problemy. Łatwo o błąd i nieporozumienia stosując nowy system, a te skutkują zwykle nieprawidłowym wniesieniem opłaty lub jej brakiem. Póki co, nie ma powodów do obaw i paniki, bowiem Krajowa Administracja Skarbowa… powstrzyma się od nakładania kar. Jak zapewnia w piśmie do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, sekretarz stanu i szef KAS Magdalena Rzeczkowska „Kontrole prawidłowości uiszczania opłat w początkowym okresie działania systemu e-TOLL będą się odbywać w oparciu o działania prewencyjne, których podstawowym elementem będzie pouczanie, a nie karanie uczestnika realizowanego przewozu” – czytamy.

Rzecznik MŚP podkreśla, że przesłane stanowisko to efekt  jego interwencji w sprawie przedłużenia okresu przejściowego.

Od października – tylko e-TOLL

Od 1 października nie ma już możliwości jednoczesnego korzystania ze starego systemu viaTOLL i nowego e-TOLL. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, KAS wyłączyła dotychczasowy mechanizm. Przełączenie systemów poprzedził okres przejściowy i kampania informacyjna. Ten zakończył się 30 września.  Dodatkowo na elektronicznych tablicach przy głównych drogach w kraju wyświetlano informacje o wprowadzeniu e-TOLL.

CZYTAJ TAKŻE: Rejestracja w e-Toll przez kartą flotową

Kary za nieprawidłowości w opłatach za płatne odcinki dróg

Jak wynika z pisma minister Małgorzaty Rzeczkowskiej, wszelkie kontrole związane z prawidłowością uiszczania opłat w początkowym okresie działania nowego systemu przeprowadzają inspektorzy GITD, a także Służby Celno Skarbowej. Mają one na razie mieć charakter prewencyjny. To oznacza, że kontrola może zakończyć się pouczeniem i nie trzeba obawiać się kar pieniężnych. 

KAS o karach za nieprawidłowości e-Toll

Magdalena Rzeczkowska – sekretarz stanu w MF, szef KAS:

W sprawach, dla których ustawa przewiduje nakładanie mandatów na kierujących stosowane będą pouczenia. Natomiast w sprawach kar pieniężnych nakładanych przez GITD, z wyłączeniem braku rejestracji w e-TOLL, w pierwszej kolejności inspektorzy skorzystają z przewidzianej w przepisach prawa instytucji „odstąpienia” od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej”.