Z tego artykułu dowiesz się:

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało, a rząd przyjął już projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Nowe przepisy mają ułatwić proces rejestracji i składania dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego, a także uprościć zakładanie spółki z o.o. przez internet. Elektroniczny KRS będzie jeszcze bardziej użyteczny.

Co zmienił elektroniczny KRS

Przypomnijmy. Od ponad roku, tj. 1 lipca 2021 wszelkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS można składać drogą elektroniczną. Przedsiębiorcy przyznają, że to dość przełomowa zmiana. Załatwienie wszelkich spraw związanych z rejestrem bez wychodzenia z domu to atut. To także niewątpliwa oszczędność czasu. Wiele jednak wskazuje, że istniejący od prawie 13 miesięcy elektroniczny KRS doczeka się istotnego liftingu.

Elektroniczny KRS – co się zmieni?

Resort sprawiedliwości chwali się, że elektroniczny KRS jest stale udoskonalany. Nadchodzącą zmianę prawa, można jednak nazwać dość zdecydowanym liftingiem. Przykładowo, ministerstwo chce ułatwić proces rejestracji oraz składania dokumentów do KRS.

Ma się to stać dzięki zamieszczeniu wzorców umów i informacji o zasadach, jakie dotyczą rejestracji spółek, a także ich oddziałów. Tego typu rzeczy znajdziemy niebawem w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie ministerstwa sprawiedliwość zarówno po polski jak również w minimum jednym obcym języku.

Zakładanie spółkę z o.o. przez internet

To jednak nie wszystko. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie możliwa rejestracja spółki z o.o. za pośrednictwem internetu. Zwiększyć się ma także dostępność danych zawartych w KRS dla użytkowników nieposługujących się językiem polskim. Dodatkowo, „dane będą udostępniane za pośrednictwem systemu integracji rejestrów, poprzez portal e-Sprawiedliwość. Rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia aktywności gospodarczej inwestorów zagranicznych w Polsce” – optymistycznie zakłada resort sprawiedliwości.

Wymiana informacji z KRS

W ramach nowelizacji rozszerzone zostaną możliwości wymiany między rejestrami poprzez system ich integracji. Mówimy tutaj np. o zmianach w podstawowych danych na temat przedsiębiorcy zagranicznego, rejestracji spółki, bądź wykreśleniu oddziału. Tego typu danych nie będzie trzeba składać w KRS.

Głównym celem zmiany w przepisach jest dostosowanie polskich przepisów do dyrektywy UE, która dotyczy stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier