magazyn-firma

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało, a rząd przyjął już projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Nowe przepisy mają ułatwić proces rejestracji i składania dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego, a także uprościć zakładanie spółki z o.o. przez internet. Elektroniczny KRS będzie jeszcze bardziej użyteczny.

Co zmienił elektroniczny KRS

Przypomnijmy. Od ponad roku, tj. 1 lipca 2021 wszelkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS można składać drogą elektroniczną. Przedsiębiorcy przyznają, że to dość przełomowa zmiana. Załatwienie wszelkich spraw związanych z rejestrem bez wychodzenia z domu to atut. To także niewątpliwa oszczędność czasu. Wiele jednak wskazuje, że istniejący od prawie 13 miesięcy elektroniczny KRS doczeka się istotnego liftingu.

Elektroniczny KRS – co się zmieni?

Resort sprawiedliwości chwali się, że elektroniczny KRS jest stale udoskonalany. Nadchodzącą zmianę prawa, można jednak nazwać dość zdecydowanym liftingiem. Przykładowo, ministerstwo chce ułatwić proces rejestracji oraz składania dokumentów do KRS.

Ma się to stać dzięki zamieszczeniu wzorców umów i informacji o zasadach, jakie dotyczą rejestracji spółek, a także ich oddziałów. Tego typu rzeczy znajdziemy niebawem w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie ministerstwa sprawiedliwość zarówno po polski jak również w minimum jednym obcym języku.

Zakładanie spółkę z o.o. przez internet

To jednak nie wszystko. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie możliwa rejestracja spółki z o.o. za pośrednictwem internetu. Zwiększyć się ma także dostępność danych zawartych w KRS dla użytkowników nieposługujących się językiem polskim. Dodatkowo, „dane będą udostępniane za pośrednictwem systemu integracji rejestrów, poprzez portal e-Sprawiedliwość. Rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia aktywności gospodarczej inwestorów zagranicznych w Polsce” – optymistycznie zakłada resort sprawiedliwości.

Wymiana informacji z KRS

W ramach nowelizacji rozszerzone zostaną możliwości wymiany między rejestrami poprzez system ich integracji. Mówimy tutaj np. o zmianach w podstawowych danych na temat przedsiębiorcy zagranicznego, rejestracji spółki, bądź wykreśleniu oddziału. Tego typu danych nie będzie trzeba składać w KRS.

Głównym celem zmiany w przepisach jest dostosowanie polskich przepisów do dyrektywy UE, która dotyczy stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier