Z tego artykułu dowiesz się:

Utrzymanie płynności finansowej jest zadaniem, nad którym musisz pracować bezustannie. Jeśli odpuścisz, szybko okaże się, że choć zleceń przybywa jesteś na skraju bankructwa.

 

O tym jak utrzymać płynność finansową powiedziano i napisano już wiele. Sam popełniłem na ten temat kilka artykułów. Radziłem co zrobić by tę płynność utrzymać i dlaczego to takie ważne. Dziś chciałbym zwrócić Twoją uwagę na 15 sygnałów, które mogą wskazywać, że twoja firma jest bliska utraty płynności finansowej. A to pierwszy krok do bankructwa

  1. Brak rezerwy gotówkowej

Pieniędzy jest zawsze za mało – przekonują przedsiębiorcy. Trudno się z tym nie zgodzić. Utrzymywanie płynności finansowej polega przede wszystkim na tym by na koncie firmowym mieć wystarczającą ilość wolnej, niczym nieobciążonej gotówki. Jeśli nie masz żadnej poduszki finansowej, zobowiązania spłacasz z bieżących przychodów, a małe opóźnienie w płatności od kontrahenta zaburza twoje finanse, to podstawowa przyczyna problemów z utrzymaniem płynności finansowej. Ja duża taka rezerwa powinna być? Określ to na podstawie rozmiarów swojej firmy. Najlepiej taka by pokrywała przynajmniej trzymiesięczny koszty utrzymania firmy. Żeby jednak to zrobić, musisz bardzo dokładnie znać strukturę kosztów. Rezerwy finansowej nie da się zbudować bardzo szybko. Co miesiąc odkładaj określoną kwotę aż osiągniesz poziom pozwalający na sfinansowanie wydatków przez kilka miesięcy. Bądź konsekwentny. Nie inwestuj tych pieniędzy w żadne produkty finansowe. Najlepsze będzie osobne konto oszczędnościowe dla firmy. Nawet jeśli nie będzie oprocentowane to będziesz miał błyskawiczny dostęp do tych pieniędzy w sytuacji awaryjnej.

  1. Za długie oczekiwanie na zapłatę

To, że inni klienci w twojej branży oferują 40-60 dniowe terminy płatności nie musi oznaczać, że i ty musisz coś takiego stosować. Wydłużone terminy płatności są szczególnie dotkliwe gdy firma bardzo szybko się rozwija. Jak sobie z tym poradzić? Najprostszym sposobem jest zaproponowanie rabatu za szybszą płatność. Nie warto jednak robić tego masowo. Warunki takiego układu wynegocjuj z każdym klientem indywidualnie. Jeśli takie rozwiązanie Cię nie przekonuje, możesz spróbować wykorzystać faktoring, czyli sprzedanie faktury zewnętrznemu podmiotowi.

  1. Za wysokie koszty zadłużenia

Sygnałem, który powoduje problemy z płynnością finansową mogą być zbyt wysokie koszty finansowania. Obserwuj bieżącą sytuację ekonomiczną i zwróć uwagę, czy ewentualne podniesienie stóp procentowych może zaburzyć, a jeśli tak, to w jakim stopniu, twoje firmowe finanse. Na bieżąco kontroluj nie tylko wysokość raty kredytu, który spłacasz ale i to jak duże odsetki od kapitału płacisz. Wielu przedsiębiorców zwraca bowiem uwagę na ratę zobowiązania zapominając o kosztach związanych z obsługą kredytu. Dotyczy to również umów leasingowych. Warto regularnie poszukiwać ofert refinansowania swoich zobowiązań, tak by ostateczna kwota ich obsługi była niższa. Jeśli zobowiązań jest dużo, można je ograniczyć, zamieniając w jeden kredyt.

  1. Za wysokie koszty działalności

Na utrzymanie płynności finansowej wpływ ma nie tylko poziom gotówki w firmowej kasie ale i to ile całościowo kosztuje Cię utrzymanie twojego biznesu. Zabójcze mogą być koszty stałe. O ile zmienne wydatki łatwiej ciąć, to do kosztów stałych „łatwo się” przyzwyczajamy, żyjąc w przekonaniu, że przecież tyle musimy za to płacić. Każdego miesiąca staraj się obniżyć przynajmniej jeden koszt stały. Na koniec roku sytuacja finansowa powinna być lepsza. Warto jednak uważać by nie przesadzić z oszczędnościami. Jeśli jesteś samozatrudniony i do tej pory płaciłeś kilkaset złotych za biuro coworkingowe, pomyśl, czy opłaca ci się z niego rezygnować biorąc pod uwagę, że w domu możesz mieć problem z tym, żeby skupić się wystarczająco. Jeśli więc nie możesz zrezygnować całkowicie z danego wydatku, spróbuj znaleźć tańsze rozwiązanie.

Pozostałych 8 sygnałów znajdziesz w pozostałej części tekstu dostępnej bezpłatnie na blogu www.biznesnaostro.pl

CZYTAJ PONIŻEJ

12 sygnałów, które wskazują nadchodzące problemy z utrzymaniem płynności finansowej

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…
06 03 24

Protest rolników w Warszawie. Pszczelarze i branża spożywcza strajkuje.

Protest rolników w Warszawie gromadzi kilkadziesiąt tysięcy właścicieli gospodarstw, sadowników, pszczelarzy czy myśliwych. Jakie mają postulaty? Krótko wyjaśniamy…
protesty rolników

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier