magazyn-firma
2 min. czytania

Emerytura z IKZE. Czy to się opłaca

oszczędności
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
25 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to opcja oszczędzania pieniędzy, do wykorzystania jesienią życia. Z analiz wynika, że świadczenia z ZUS będą bardzo niskie. Pomysłem godnym rozważenia jest emerytura z IKZE.

Co to jest IKZE

IKZE to dodatkowy obok IKE – Indywidualnego Konta Emerytalnego, element systemu emerytalnego. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Społecznego jest dobrowolnym rozwiązaniem, dzięki któremu zainteresowani mogą poprawić stan konta, z którego skorzystają po zakończeniu pracy zawodowej. Wpłat na konto dokonuje przyszły beneficjent. Sam. Jak sama nazwa wskazuje konto jest indywidualne, czyli prowadzone osobno dla każdego zainteresowanego. Nie ma możliwości odkładania kapitału wspólnie z małżonkiem. Nawet jeśli partnerów łączy małżeński ustrój wspólności majątkowej. Poza tym obostrzeniem, otwarcie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego jest dopuszczalne bez względu na korzystanie z IKE czy uczestnictwo w innym programie emerytalnym.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Ulga podatkowa dla właścicieli IKZE

Argumentem za oszczędzaniem pieniędzy w ten sposób będzie z pewnością informacja o preferencji podatkowej. Na mocy której wpłaty na IKZE są odliczane od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ale nie dla wszystkich podatników, poza tym rozliczającymi się z wykorzystaniem karty podatkowej.

CZYTAJ TAKŻE: PPK nie dla przedsiębiorcy. Dlaczego?

Co więcej ulga podatkowa będzie przysługiwała także w okresie wypłaty środków, czyli po okresu budowania kapitału. Wypłaty dla oszczędzających, a także dla uprawnionych do pieniędzy w razie śmierci założyciela konta, będą opodatkowane podatkiem zryczałtowanym w stawce 10%.

Jaka jest maksymalna wpłata na IKZE

Wprowadzone ulgi skutecznie zachęcają do dokonywania wysokich wpłat. Dlatego ustawodawca wprowadził limity. Zgodnie z którymi w skali roku wysokość wpłat na IKZE nie może przekroczyć 1,2-tności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (6 310,80 zł). Osoby prowadzące jednoosobowe działalności mają nieco wyższy limit. Wynosi on 1,8-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, co odpowiada kwocie 9 466,20 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka emerytura dla przedsiębiorcy

Kto może otworzyć IKZE

Co do zasady, każda osoba zainteresowana, która ukończyła 16 lat. Przy najmłodszych uprawnionych przelewy mogą być realizowane tylko w tym roku, kiedy osiągnęła dochód z pracy, świadczonej w ramach umowy o pracę. Przekazywana kwota nie może przekroczyć wskazanych dochodów.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura za wpis do rejestru przedsiębiorców to oszustwo. Nie daj się nabrać

Emerytura z IKZE. Kto jej nie dostanie

Na świadczenie finansowane ze środków uzbieranych na IKZE z pewnością nie mają co liczyć osoby, które z tej formy oszczędzania nie korzystają. Jak pisaliśmy jest to dobrowolna opcja. Więc, by do niej przystąpić trzeba tego chcieć i zamienić chęć w czyn.

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Zła informacja dla początek roku. Gigantyczny wzrost składek ZUS.

Składki ZUS 2023 dla przedsiębiorców będą wysokie jak nigdy dotąd. A to jeszcze nie koniec. W latach 2016-2026 wzrost…
stopy procentowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier