magazyn-firma

Jest podpis ministra finansów pod rozporządzeniem, które wprowadza zaniechanie poboru ryczałtu od dochodów firm, które przekazują pomoc humanitarną dla Ukrainy. Jak działa ta preferencja w firmach, które stosują estoński CIT? Opowiadamy.

Estoński CIT – preferencja dla pomagających Ukrainie

Minister w swoim rozporządzeniu określił granice czasowe omawianej preferencji. De facto obowiązuje ona wstecz od 24 lutego 2022 i będzie działała aż do końca roku. Jest więc duże pole do popisu w zakresie pomocy.

Rozporządzenie przewiduje, że państwo zaniecha poboru ryczałtu od dochodów spółek (estoński CIT) w przypadku pomocy Ukrainie. Mowa o preferencji od osiągniętych dochodów w związku z wydatkami, które nie wiążą się z działalnością, ale dotyczą one darowizn na rzecz Ukrainy. Pomagasz? Powinieneś zatem skorzystać.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? 

Estoński CIT i pomoc Ukrainie. Kto skorzysta?

Jak informuje Ministerstwo Finansów „podmiotami, na rzecz których podatnicy opodatkowani ryczałtem od dochodów spółek, mogą przekazywać darowizny lub świadczyć nieodpłatne świadczenia na rzecz obywateli Ukrainy” są m.in. różnego rodzaju organizacje, i i samorządy. W tym katalogu znajduje się również Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Nie zabrakło także podmiotów, które na terytorium Polski lub Ukrainy działalność prowadzą związaną leczeniem, lub ratownictwem medycznym.

Jak uzyskać preferencję podatkową

Resort tłumaczy, że zaniechanie poboru ryczałtu „ma objąć wszelkie świadczenia, niezależnie od ich rodzaju, a zatem pieniężne, rzeczowe oraz nieodpłatne świadczenia przekazane lub realizowane na rzecz ww. podmiotów”.

Rozporządzenie celowo nie określa rodzajów tych świadczeń. Spodziewa się bowiem dużej różnorodności, która będzie uzależniona od rozwoju sytuacji uchodźców czy form koniecznej pomocy.

Czym jest pomoc humanitarna

MF tłumaczy, że w tym wypadku pomocą humanitarną może być np. zaspokojenie najważniejszych potrzeb danej osoby np. przekazanie lokalu mieszkalnego, zakup żywności, sfinansowanie leczenia. W tej samej kategorii znajduje się np. opłacenie edukacji, nauki oraz kursów, które pomogą uchodźcom odnaleźć się na polskim rynku pracy.

Rozporządzenie jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Można się z nim zapoznać klikając ten link.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Licytacje komornicze. Samochody dostawcze da się kupić. Sprawdziliśmy jakie!

Kiedy na rynku auta drożeją, a wybór jest czasem iluzoryczny, warto zajrzeć na licytacje komornicze. Samochody dostawcze potrzebne…
Licytacje komornicze. Samochody dostawcze
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier