magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Jest podpis ministra finansów pod rozporządzeniem, które wprowadza zaniechanie poboru ryczałtu od dochodów firm, które przekazują pomoc humanitarną dla Ukrainy. Jak działa ta preferencja w firmach, które stosują estoński CIT? Opowiadamy.

Estoński CIT – preferencja dla pomagających Ukrainie

Minister w swoim rozporządzeniu określił granice czasowe omawianej preferencji. De facto obowiązuje ona wstecz od 24 lutego 2022 i będzie działała aż do końca roku. Jest więc duże pole do popisu w zakresie pomocy.

Rozporządzenie przewiduje, że państwo zaniecha poboru ryczałtu od dochodów spółek (estoński CIT) w przypadku pomocy Ukrainie. Mowa o preferencji od osiągniętych dochodów w związku z wydatkami, które nie wiążą się z działalnością, ale dotyczą one darowizn na rzecz Ukrainy. Pomagasz? Powinieneś zatem skorzystać.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? 

Estoński CIT i pomoc Ukrainie. Kto skorzysta?

Jak informuje Ministerstwo Finansów „podmiotami, na rzecz których podatnicy opodatkowani ryczałtem od dochodów spółek, mogą przekazywać darowizny lub świadczyć nieodpłatne świadczenia na rzecz obywateli Ukrainy” są m.in. różnego rodzaju organizacje, i i samorządy. W tym katalogu znajduje się również Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Nie zabrakło także podmiotów, które na terytorium Polski lub Ukrainy działalność prowadzą związaną leczeniem, lub ratownictwem medycznym.

Jak uzyskać preferencję podatkową

Resort tłumaczy, że zaniechanie poboru ryczałtu „ma objąć wszelkie świadczenia, niezależnie od ich rodzaju, a zatem pieniężne, rzeczowe oraz nieodpłatne świadczenia przekazane lub realizowane na rzecz ww. podmiotów”.

Rozporządzenie celowo nie określa rodzajów tych świadczeń. Spodziewa się bowiem dużej różnorodności, która będzie uzależniona od rozwoju sytuacji uchodźców czy form koniecznej pomocy.

Czym jest pomoc humanitarna

MF tłumaczy, że w tym wypadku pomocą humanitarną może być np. zaspokojenie najważniejszych potrzeb danej osoby np. przekazanie lokalu mieszkalnego, zakup żywności, sfinansowanie leczenia. W tej samej kategorii znajduje się np. opłacenie edukacji, nauki oraz kursów, które pomogą uchodźcom odnaleźć się na polskim rynku pracy.

Rozporządzenie jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Można się z nim zapoznać klikając ten link.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier