magazyn-firma

"Z polskim złotym nam po drodze" – taką opinię wyraża coraz więcej polskich przedsiębiorców. Tak wynika z najnowszego badania Grant Thornton. Euro w Polsce dla większości wydaje się zbyt odległą perspektywą.

Euro w Polsce? Nie tak szybko

Grant Thornton przepytał polskich przedsiębiorców, czy chcieliby, aby euro w Polsce zastąpiło poczciwą złotówkę. Jak się okazało, odpowiedzi „tak” udzieliło jedynie 38%. „Nie” – powiedziało 46%. Nieco wymijającą ocenę „Trudno powiedzieć” wyraziło 16% badanych. Jak zauważa Grant Thornton, to drugi najniższy wynik patrząc od 2010 roku.

CZYTAJ TAKŻE: A gdyby ceny mieszkań zaczęły spadać?

Jak przedsiębiorcy podchodzą do euro?

Taki wynik oznacza głęboką transformację podejścia polskich przedsiębiorców do wspólnej, europejskiej waluty. Wyniki, jakie przytoczyliśmy przed chwilą, są tylko nieznacznie „lepsze” od tych z 2020 roku, kiedy „tak” dla unii walutowej powiedziało jedynie 36% respondentów. To właśnie wynik sprzed roku, był najniższą wartością w ciągu 11 lat prowadzenia tego badania.

Euro w Polsce – lepszy klimat już był

Cofnijmy się zatem do 2010 roku. Wówczas perspektywa integracji walutowej wywoływała niemal entuzjastyczne podejście wśród przedstawicieli polskiego biznesu.

Wówczas, aż… 85% ankietowanych firm opowiadało się za wstąpieniem Polski do eurolandu. Przypomnijmy, że były to również czasy, w których perspektywa wprowadzenia euro nad Wisłę jest bardzo bliska i wszystko rozegra się w ciągu kilku najbliższych lat. Dziś z perspektywy 2021 roku wyraźnie widzimy, jak bardzo te oczekiwania uległy przeobrażeniu. Z ówczesnego eurooptymizmu nie zostało niewiele.

Rośnie liczba przeciwników euro w Polsce

Spójrzmy więc na drugą, sceptyczną stronę biznesowej sceny w Polsce. W 2021 roku zdecydowane „nie” powiedziało aż 46% badanych przedsiębiorców. Dodajmy, że przed rokiem grono to, było o 2 punkty procentowe mniejsze. Patrząc na 2010 rok, możemy mieć wrażenie, że trwała wówczas zupełnie inna epoka. Tylko 11% firm była wówczas przeciwna dołączenia do klubu państw z europejską walutą.

Rośnie za to odsetek niezdecydowanych. W najnowszym badaniu było to 16% podczas gdy w 2010 roku tylko 4% wszystkich badanych.

Euro w Polsce - komentarz eksperta

Na stronie Grant Thornton możemy przeczytać interesującą opinię Grzegorza Taraszkiewicza-Sirockiego zajmującego się zarządzeniem ryzykiem finansowym. Odnosi się do najnowszych badań i trendów obserwowanych w ich kontekście na przestrzeni ostatnich 11 lat.

Zmienność złotego w stosunku do euro w 2021 roku nieznacznie wzrosła, jednak nie na tyle, żeby ryzyko kursowe stało się znów argumentem za przyjęciem EUR. Ponadto, EUR/PLN po dużym wzroście w 2020 roku utrzymał się na relatywnie wysokich poziomach, co wspiera eksporterów. Z dużym prawdopodobieństwem można więc założyć, że w kwestii poparcia dla euro do głosu dochodzą też inne, pozabiznesowe czynniki, np. zmiana nastrojów politycznych w społeczeństwie czy zmiana oceny sensowności integracji z UE”.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier