magazyn-firma

Fabryka polskiego samochodu elektrycznego ma już swoją lokalizację. Na budowę zakładu wydzielono działkę o powierzchni 118 hektarów w Jaworznie.

Jaworzno było jedną z 30 lokalizacji, które rozważano na budowę fabryki polskiego samochodu elektrycznego. Budowa zakładu ma się rozpocząć jeszcze w 2021 roku. Plany zakładają zatrudnienie 3 tys. osób w samej fabryce, a u współpracujących dostawców aż 12 tys. pracowników. Produkcja samochodu ma się rozpocząć w 2024 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Co firma musi w razie potrzeby oddać wojsku? Świadczenia rzeczowe w czasie pokoju

Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland, firmy, która odpowiada za produkcję Izery zwraca uwagę, że na wybór tej lokalizacji wpłynęła dobra infrastruktura. Ważne było nie tylko to by dało się zbudować tam fabrykę ale też odpowiednie zaplecze logistyczne dla dostawców.

Działka pod budowę fabryki

Jak czytamy w Dzienniku Zachodnim, Jaworzno otrzyma działkę Lasów Państwowych, na której stanie właśnie fabryka Izery. W zamian za nią, miasto przekaże Lasom Państwowym inną działkę. Działka przeznaczona pod budowę fabryki wymagała bowiem wycięcia 240 ha lasu.

Jaworzno stworzy na działce Jaworznicki Obszar Gospodarczy, który będzie częścią Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Obecnie trwa badanie czy zamiana działek pod budowę fabryki będzie korzystna dla skarbu państwa. Potem trzeba będzie przygotować plan zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym punktem będzie umowa z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Po ogłoszeniu przetargu teren zostanie sprzedane inwestorowi. Wszystko wskazuje na to, że będzie to właśnie właściciel marki Izera.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe
05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny

Licytacje komornicze. Samochody dostawcze da się kupić. Sprawdziliśmy jakie!

Kiedy na rynku auta drożeją, a wybór jest czasem iluzoryczny, warto zajrzeć na licytacje komornicze. Samochody dostawcze potrzebne…
Licytacje komornicze. Samochody dostawcze
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier