magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Parę dni po założeniu działalności gospodarczej otrzymałeś fakturę za wpis do rejestru? To popularna od lat próba wyłudzenia. Zapamiętaj, że korzystanie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest darmowe.

Oszuści wykorzystują brak doświadczenia

Wysyłane przez oszustów listy na pierwszy rzut oka wyglądają jak te urzędowe. Są opatrzone podpisem i pieczątką, napisane charakterystycznym językiem, a nazwa nadawcy i skrót do złudzenia przypominają te z państwowego rejestru. Mimo, że proceder wyłudzenia pieniędzy od nowych przedsiębiorców trwa od wielu lat, liczba poszkodowanych stale rośnie. Dlaczego?

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana szansą na wypróbowanie biznesu

Bo doświadczenia, także tego biznesowego nabiera się z upływem lat. Oszuści o tym doskonale wiedzą, dlatego adresatami faktur są nowicjusze. A termin ich wysłania jest bardzo bliski daty otwarcia firmy. Bardzo często młody przedsiębiorca dołącza fakturę do rachunków i odruchowo robi przelew. Dopiero z czasem orientując się, że nie zamawiał opłaconej „usługi”.

Jeśli myślisz o otwarciu własnego biznesu, pamiętaj by płacić tyko na towary/usługi, które zamawiasz. A także, by przed podjęciem jakiejkolwiek interakcji dowiedzieć się ile będzie cię to kosztować.

Faktura za wpis do rejestru przedsiębiorców nie jest ci potrzebna, bo CEIDG jest darmowa

Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej prowadzi minister właściwy do spraw gospodarki. Jest to jedyny oficjalny spis państwowy. Wszystkie czynności przeprowadzane w rejestrze przedsiębiorców czy to dokonanie wpisu, jego modyfikacja, a nawet wykreślenie są bezpłatne. Coś takiego jak faktura za wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez CEIDG nigdy nie przyjdzie.

CZYTAJ TAKŻE: Nawet 30 tys. zł na twój biznes. Jak dostać pieniądze z UP na działalność gospodarczą

Listy zawierające płatne oferty dotyczą innych rejestrów lub są próbą wyłudzenia. Czytaj ze zrozumieniem otrzymywaną korespondencję. Jeśli chcesz, by dane twojej firmy widniały w komercyjnych spisach, rozważ otrzymane propozycje, ale nie daj się nabrać na groźby, że jeśli nie zapłacisz zostaniesz wykreślony z rejestru przedsiębiorców i nie będziesz mógł prowadzić działalności.

Co gdy opłacisz fakturę za wpis do rejestru przedsiębiorców

Gdy zdasz sobie sprawę, że padłeś ofiara oszustów wydrukuj potwierdzenie zapłaty, dołącz do fałszywej faktury i zgłoś sprawę organom ścigania. Niestety, w większości przypadków kwoty na fakturach są niewielkie, przez co czyn nosi znamiona niskiej szkodliwości. Jedynym co możesz zrobić jest wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsi przedsiębiorcy domagają się odszkodowań za lockdown i pozywają Skarb Państwa

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier