magazyn-firma

Parę dni po założeniu działalności gospodarczej otrzymałeś fakturę za wpis do rejestru? To popularna od lat próba wyłudzenia. Zapamiętaj, że korzystanie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest darmowe.

Oszuści wykorzystują brak doświadczenia

Wysyłane przez oszustów listy na pierwszy rzut oka wyglądają jak te urzędowe. Są opatrzone podpisem i pieczątką, napisane charakterystycznym językiem, a nazwa nadawcy i skrót do złudzenia przypominają te z państwowego rejestru. Mimo, że proceder wyłudzenia pieniędzy od nowych przedsiębiorców trwa od wielu lat, liczba poszkodowanych stale rośnie. Dlaczego?

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana szansą na wypróbowanie biznesu

Bo doświadczenia, także tego biznesowego nabiera się z upływem lat. Oszuści o tym doskonale wiedzą, dlatego adresatami faktur są nowicjusze. A termin ich wysłania jest bardzo bliski daty otwarcia firmy. Bardzo często młody przedsiębiorca dołącza fakturę do rachunków i odruchowo robi przelew. Dopiero z czasem orientując się, że nie zamawiał opłaconej „usługi”.

Jeśli myślisz o otwarciu własnego biznesu, pamiętaj by płacić tyko na towary/usługi, które zamawiasz. A także, by przed podjęciem jakiejkolwiek interakcji dowiedzieć się ile będzie cię to kosztować.

Faktura za wpis do rejestru przedsiębiorców nie jest ci potrzebna, bo CEIDG jest darmowa

Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej prowadzi minister właściwy do spraw gospodarki. Jest to jedyny oficjalny spis państwowy. Wszystkie czynności przeprowadzane w rejestrze przedsiębiorców czy to dokonanie wpisu, jego modyfikacja, a nawet wykreślenie są bezpłatne. Coś takiego jak faktura za wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez CEIDG nigdy nie przyjdzie.

CZYTAJ TAKŻE: Nawet 30 tys. zł na twój biznes. Jak dostać pieniądze z UP na działalność gospodarczą

Listy zawierające płatne oferty dotyczą innych rejestrów lub są próbą wyłudzenia. Czytaj ze zrozumieniem otrzymywaną korespondencję. Jeśli chcesz, by dane twojej firmy widniały w komercyjnych spisach, rozważ otrzymane propozycje, ale nie daj się nabrać na groźby, że jeśli nie zapłacisz zostaniesz wykreślony z rejestru przedsiębiorców i nie będziesz mógł prowadzić działalności.

Co gdy opłacisz fakturę za wpis do rejestru przedsiębiorców

Gdy zdasz sobie sprawę, że padłeś ofiara oszustów wydrukuj potwierdzenie zapłaty, dołącz do fałszywej faktury i zgłoś sprawę organom ścigania. Niestety, w większości przypadków kwoty na fakturach są niewielkie, przez co czyn nosi znamiona niskiej szkodliwości. Jedynym co możesz zrobić jest wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsi przedsiębiorcy domagają się odszkodowań za lockdown i pozywają Skarb Państwa

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier