Firma w branży IT. Pracownicy chcą nawet 4 tys. więcej

Nawet co czwarty pracownik branży IT chce zmienić firmę. Większość z nich oczekuje podwyżki nawet o 4 tys. złotych miesięcznie. Analiza firmy Antal nie pozostawia złudzeń. Rynek IT będzie jeszcze bardziej konkurencyjny.

Pracodawcy w branży IT muszą zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem. Jak wskazuje firma Antal, w najbliższym czasie rotacja pracowników w branży może sięgnąć nawet 25%. Wszystko przez rosnące oczekiwania płacowe. Specjaliści IT chcą zarabiać nawet o 4 tys. złotych miesięcznie więcej. Wymogi finansowe wzrosły u 9 na 10 informatyków.

Zatrudnienie specjalistów ITObecnie dla specjalistów IT najważniejsze jest wyższe wynagrodzenie i elastyczność trybu pracy. Jak przekonują eksperci Antal, jeszcze niedawno na rynku IT mieliśmy do czynienia ze sporą niepewnością. Dziś zastąpiła ją konieczność zapewnienia coraz wyższych zarobków. – W IT niemal wszyscy pracownicy zwiększyli swoje oczekiwania finansowe w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a prawie 7 na 10 zdążyło już porozmawiać o tym ze swoim pracodawcą. Niewielka część spotkała się z odmową co pokazuje, że potrzeba wyższych płac będzie postępować. Jednak nie tylko pieniądze są ważne dla specjalistów.

Wybierają firmy, które nie tylko więcej płacą, ale stwarzają im możliwości rozwoju zawodowego i lepszego dopasowania do rynku. Jeśli nie znajdą tego w obecnej firmie, z łatwością zmienią pracę na inną. Dziś nie tylko najlepsi mogą przebierać w ofertach jak w ulęgałkach” – powiedział prezes Antal Artur Skiba, cytowany w komunikacie.

CZYTAJ TAKŻE: Presja płacowa. Jak odmówić podwyżki pracownikowi, który o nią wnioskuje?

W ciągu ostatniego roku prawie 90 proc. pracowników IT podniosło oczekiwania finansowe. Chca zarabiać o prawie 3 tys. zł miesięcznie więcej. Najbardziej doświadczeni żądają podwyżki o 4 tys. zł miesięcznie. Chęć otrzymywania wyższych zarobków pracownicy IT uzasadniają rosnącą inflacją. Prawie połowa negocjuje wyższe zarobki zmieniając stanowisko, dla ponad 40% motywacją do prośby o podwyżkę jest zwiększenie zakresu obowiązków, a 40% uzasadnia to zmianami w podatkach.

Zarobki w IT

Co zaskakujące tylko 10% pytanych przez Antal specjalistów nie otrzymało podwyżki, 15% odroczono podwyżkę. Wśród tych, którym zaproponowano podwyższenie pensji, aż 30 proc. podniesiono o więcej niż 4 tys. zł netto.

Obecnie zarobki w branży wahają się w zakresie od 9 do 25 tys. zł netto miesięcznie