magazyn-firma
3 min. czytania

Firma w ciąży. Czy to legalne?

Autor
redakcja
Opublikowano
29 11 20
Z tego artykułu dowiesz się:

Ciąża to nierzadko okres, w którym kobieta musi na bok odłożyć swoje zawodowe ambicje. Czy firma w ciąży jest dobrym pomysłem? Czy kobieta w ciąży może prowadzić firmę?

Wiele kobiet decyduje się na to rozwiązanie, chcąc pogodzić pracę i wychowywanie dziecka. To możliwe oczywiście, o ile ma się pracowników, którzy zastąpią świeżo upieczoną mamę na jej stanowisku pracy. Sporo również rodzajów działalności gospodarczej umożliwia jej prowadzenie w zaciszu własnego domu.

Zgodnie z przepisami prawa, zarówno zakładanie, jak i prowadzenie działalności gospodarczej jest dostępne dla każdego na takich samych zasadach, więc fakt bycia w ciąży nic w tym zakresie nie zmienia.

Firma w ciąży i zasiłek macierzyński 

Wysokość zasiłku macierzyńskiego nie jest jednolita. Zależy ona od podstawy wymiaru opłacanych składek na ubezpieczenie chorobowe. Każdy opłaca je zgodnie z własną podstawą, zgłaszaną na deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Kwota ta ma swoje dolne i górne ograniczenia. Co oczywiste, większość przedsiębiorców chce płacić jak najmniej, ale dla kobiet w ciąży opłacalne jest podwyższenie podstawy wymiaru. Podstawa ta nie może być wyższa niż 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Składka chorobowa jest dobrowolna, jednak zasiłek macierzyński przysługuje tylko tym kobietom, które ją opłacają.

Czytaj również: Niewypłacalności polskich firm: po najgorszym kwartale w historii przyszedł najgorszy miesiąc – październik

Wcześniej w przepisach było sporo luk, dających pole do nadużyć. Wystarczyło bowiem opłacić tylko jedną składkę społeczną od najwyższej podstawy, aby otrzymywać równie wysoki zasiłek macierzyński, wynoszący nawet 6000 miesięcznie. Nic dziwnego, że jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać firmy zakładane przez kobiety w ciąży. Poddawane one były kontrolom, przez co również kobiety uczciwie prowadzące swoją działalność poddawane były uciążliwym procedurom.

Od 1 stycznia 2016 roku zmieniły się przepisy. Przy obliczaniu wysokości zasiłku macierzyńskiego bierze się pod uwagę teraz okres nie krótszy niż 12 miesięcy i to z niego oblicza się średnią podstawę. Więc bardzo wysokie składki należy płacić przez okres 12 miesięcy.

Kobieta, która ubezpieczeniu chorobowemu podlega krócej, a do tego opłaca składki od niższych kwot, ma zasiłek macierzyński liczony w inny sposób. Bierze się w nim pod uwagę nadwyżkę ponad minimalną podstawę i dzieli na 12. Ten wynik zwiększa podstawę przeciętną wymiaru zasiłku macierzyńskiego.

Prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego

W czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego do wyboru ma się dwie możliwości. Jedną z nich jest zawieszenie działalności, ale wiąże się to z zaprzestaniem wykonywania czynności związanych z firmą (nie trzeba wówczas odprowadzać składek). Druga możliwość to połączenie prowadzenia działalności z wychowywaniem dziecka. Wówczas pobiera się zasiłek macierzyński, a ciągła praca w firmie jest niemal obowiązkiem. Kobiety, które mają małe dzieci i jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą, bardzo często są kontrolowane, aby wykryć ich fikcyjność. Dlatego warto jak najwięcej działać, wystawiać faktury i znajdować nowych klientów, aby udowodnić, że przedsiębiorstwo cały czas pracuje. W tej sytuacji opłaca się z tytułu działalności wyłącznie składki zdrowotne. Społeczne są finansowane z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS-u. Obciążenia są więc nieco mniejsze, ale trzeba wziąć pod uwagę, że małe dzieci dużo chorują i ich matka zmuszona jest niestety do częstego korzystania ze zwolnienia chorobowego.

 

 

To Cię zainteresuje

Jak otworzyć własny biznes?

Wielu osobom prowadzenie własnego biznesu kojarzy się z finansową niezależnością i bogaceniem się na swoich pasjach. Decyzja o…
jak-zalozyc-wlasna-firme

Kredyty hipoteczne 2023r. Idą zmiany. Będzie łatwiej kupić mieszkanie?

Zdolność kredytowa powoli się odbudowuje i zdaniem specjalistów trend ma się utrzymać. Wszystko przez zmiany rynkowe. Eksperci wieszczą…
kredyt

Kryzys? Jaki kryzys? Więcej nowych firm i mniej upadłości w III kw. 2022 r.

Te dane mogą zaskakiwać, szczególnie, że wiele branż odczuwa kryzys. Według Głównego Urzędu Statystycznego w III kwartale 2022…
kryzys

Pomysł na biznes 2023. Termomodernizacja i OZE z państwowym boosterem

Termomodernizacja i OZE - to może być dobry pomysł na biznes 2023. Jeśli Twoja firma zajmuje tymi obszarami,…
pomysł na biznes 2023

Gdzie opłaca się założyć sklep stacjonarny w 2023 roku? Twarde dane. (MAPA)

Szersza statystyka w połączeniu z geografią pozwala nam na określenie miejsc, w których biznes prowadzony stacjonarnie jest ekonomicznie…
sklep stacjonarny w 2023 roku

Pieniądze dla firm. Trwa nabór w konkursie Polski Produkt Przyszłości

Pieniądze dla firm – tym razem jako nagroda w konkursie. PARP informuje o rozpoczęciu jubileuszowej, 25. odsłony konkursu…
Pomysł na biznes

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier