magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Twoja firma zużywa dużo energii? Masz szansę na państwowe wsparcie (WIDEO)

Twoja firma zużywa dużo energii? Jest szansa, że dostaniesz państwowe wsparcie. MRiT rozpoczyna prekonsultacje specjalnego rządowego programu. Chodzi o pomoc przedsiębiorcom, którzy działają w branżach energochłonnych i mają problemy z wysokimi kosztami cen energii

Firma zużywa dużo energii? Szansa na wsparcie

Krótko mówiąc, jeśli firma zużywa dużo energii, ma szansę na pieniądze z państwowej puli. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wypłacić firmom energochłonnym publiczną pomoc. Ma ona związek ze wzrostem cen prądu, a także gazu powyżej 150% zeszłorocznej średniej ceny. Resort przypomina, że będzie to druga runda państwowego wsparcia dla firm, które do codziennej działalności zużywają dużo energii. Do przekazania jest około 5 miliardów złotych.

Szybkie prekonsultacje

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło rozpoczęcie prekonsultacji. Dość szybkich, bo na propozycje zmian resort czeka do końca tego tygodnia roboczego, a zatem do 25.11. Program został już przesłany do Komisji Europejskiej, która na tym etapie może już prenotyfikować rozwiązanie. Chodzi o potwierdzenie jego zgodności z obowiązującym w UE prawem pomocy publicznej. Zatem zielone światło Brukseli będzie w tym wypadku niezwykle ważne, a także kluczowe do uruchomienia wsparcia.

CZYTAJ TAKŻE: Na czym polega program Energia plus?

Założenia pomocy dla firm energochłonnych

Autorzy rozwiązania zakładają, że do uzyskania pomocy uprawnieni będą przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność energochłonną. Mowa o sytuacji, w której ponieśli koszty zakupu energii elektrycznej lub gazu na poziomie minimum 3% wartości sprzedanej w 2021 r. albo 6% w pierwszym półroczu br.

Drugi warunek dotyczy działalności w sektorach, które Komisja Europejska klasyfikuje jako szczególnie narażone na skutki obecnego kryzysu, a zatem mówimy jedynie o wybranych gałęziach gospodarki. Mowa o firmach, których co najmniej 50% przychodu z lat 2021-2022 pochodzi z działalności w jednym lub kilku sektorach. To m.in. takie sektory jak produkcja wyrobów hutniczych, ceramicznych kafli i płytek, nawozów i związków azotowych, a także szkła płaskiego i gospodarczego”.– informuje MRiT.

Propozycje zmian w zasadach Programu można zgłaszać na adres michal.ciesielski@mrit.gov.pl

Szczegóły projektowanych rozwiązań dostępne są tutaj.

To Cię zainteresuje

6-dniowy tydzień pracy — czy praca w sobotę jest zgodna z prawem?

Czas pracy, a także adekwatne do przepracowanych godzin wynagrodzenie to kwestie ważne nie tylko pracownika, ale także przełożonego.…
praca-w-sobote

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Gwarancja cen gazu dla firm MŚP. PGNiG obiecuje 525 zł za megawatogodzinę

Będzie gwarancja cen gazu dla małych i średnich firm. Według informacji przekazanych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny oferowana…
magazyn-firma-platforma-dla-przedsiebiorcow-i-przyszlych-przedsiebiorcow
08 02 23

Lista nowych zawodów. Rynek pracy się zmienia

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie, które wprowadzi do polskich szkół branżowych dziewięć nowych zawodów. Te…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier