Z tego artykułu dowiesz się:

Twoja firma zużywa dużo energii? Masz szansę na państwowe wsparcie (WIDEO)

Twoja firma zużywa dużo energii? Jest szansa, że dostaniesz państwowe wsparcie. MRiT rozpoczyna prekonsultacje specjalnego rządowego programu. Chodzi o pomoc przedsiębiorcom, którzy działają w branżach energochłonnych i mają problemy z wysokimi kosztami cen energii

Firma zużywa dużo energii? Szansa na wsparcie

Krótko mówiąc, jeśli firma zużywa dużo energii, ma szansę na pieniądze z państwowej puli. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wypłacić firmom energochłonnym publiczną pomoc. Ma ona związek ze wzrostem cen prądu, a także gazu powyżej 150% zeszłorocznej średniej ceny. Resort przypomina, że będzie to druga runda państwowego wsparcia dla firm, które do codziennej działalności zużywają dużo energii. Do przekazania jest około 5 miliardów złotych.

Szybkie prekonsultacje

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło rozpoczęcie prekonsultacji. Dość szybkich, bo na propozycje zmian resort czeka do końca tego tygodnia roboczego, a zatem do 25.11. Program został już przesłany do Komisji Europejskiej, która na tym etapie może już prenotyfikować rozwiązanie. Chodzi o potwierdzenie jego zgodności z obowiązującym w UE prawem pomocy publicznej. Zatem zielone światło Brukseli będzie w tym wypadku niezwykle ważne, a także kluczowe do uruchomienia wsparcia.

CZYTAJ TAKŻE: Na czym polega program Energia plus?

Założenia pomocy dla firm energochłonnych

Autorzy rozwiązania zakładają, że do uzyskania pomocy uprawnieni będą przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność energochłonną. Mowa o sytuacji, w której ponieśli koszty zakupu energii elektrycznej lub gazu na poziomie minimum 3% wartości sprzedanej w 2021 r. albo 6% w pierwszym półroczu br.

Drugi warunek dotyczy działalności w sektorach, które Komisja Europejska klasyfikuje jako szczególnie narażone na skutki obecnego kryzysu, a zatem mówimy jedynie o wybranych gałęziach gospodarki. Mowa o firmach, których co najmniej 50% przychodu z lat 2021-2022 pochodzi z działalności w jednym lub kilku sektorach. To m.in. takie sektory jak produkcja wyrobów hutniczych, ceramicznych kafli i płytek, nawozów i związków azotowych, a także szkła płaskiego i gospodarczego”.– informuje MRiT.

Propozycje zmian w zasadach Programu można zgłaszać na adres michal.ciesielski@mrit.gov.pl

Szczegóły projektowanych rozwiązań dostępne są tutaj.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier