magazyn-firma

Co łączy Bank Santander, operatora sieci Play, oraz portal Koleo z rozkładem jazdy pociągów? Każda ta strona firmowa ma wersję w języku ukraińskim, dedykowaną emigrantom zarobkowym pracującym w Polsce. Czy warto powalczyć o ukraińskiego klienta? Ile to kosztuje? 

Strona firmowa w języku ukraińskim

Strona firmowa to dziś konieczność. W polskim internecie znajdziemy całkiem sporo przykładów firm, które posiadają strony internetowe dedykowane ukraińskojęzycznym klientom. W każdym przypadku nie jest to pełne tłumaczenie całej witryny, a jedynie tych elementów, które mogą zainteresować osoby ze wschodu, pracujące w Polsce. Nie tłumaczy się więc działów, takich jak „informacja o firmie”; „biuro prasowe” lub „relacje inwestorskie”.

Zazwyczaj są to strony banków lub operatorów telekomunikacyjnych. Oto kilka przykładów.

Strona Play po ukraińsku

Strona Heyah po ukraińsku

Koleo.pl po ukraińsku

Strona PKO BP po ukraińsku

Witryna PEKAO S.A. po ukraińsku

Strona Santander po ukraińsku

Należy jednak pamiętać, że część Ukraińców przebywających w Polsce na co dzień posługuje się językiem rosyjskim. Komunikaty w narodowym języku również rozumie.

Kiedy potrzebna strona w języku ukraińskim?

Strona internetowa w języku ukraińskim może się przydać np. w sytuacji, w której mieszkający w naszym mieście lub regionie pracownicy ze wschodu, mogą być naszymi klientami i widzimy taki potencjał. To dobry pomysł także wtedy, kiedy szukamy pracowników z Ukrainy. Są firmy, które w tym języku publikują ogłoszenia rekrutacyjne.

Ile kosztuje przetłumaczenie strony na ukraiński?

Samo przetłumaczenie wybranych treści ze strony internetowej nie jest kosztownym przedsięwzięciem. Przełożenie strony A4 na ukraiński w biurze tłumaczeń to około 50 złotych. Więcej wydamy u webmastera, który musi taką stronę przygotować i odpowiednio „zakotwiczyć” na polskojęzycznej, główniej witrynie. Najlepiej jest umieścić mały piktogram w barwach flagi naszego wschodniego sąsiada lub dodać skrót UA, którego kliknięcie przeniesie na treści w języku ukraińskim.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina i Białoruś to za mało. Nie uwierzysz, skąd pracodawcy ściągają pracowników

Czy przetłumaczenie strony na ukraiński ma sens?

Pamiętajmy, że samo przetłumaczenie strony internetowej na ukraiński to tylko połowa drogi. Dobrze jest, jeśli w naszej firmie będzie ktoś, kto w razie potrzeby przeprowadzi rozmowę z klientem w tym języku. Od biedy, może być to nawet podstawowy rosyjski. Większość Ukraińców doskonale rozumie ten język i jak wspomnieliśmy, się w nim komunikuje.

Jak to robią duże firmy? Na przykład Bank Pekao S.A. uruchomił specjalną infolinię. Dzwoniąc na numer 225912220 klienci mogą skontaktować się z konsultantem mówiącym po ukraińsku. W tym samym języku znajdują się także komunikaty w serwisie bankowości internetowej, a nawet w aplikacji mobilnej.

Potencjał ukraińskich klientów dostrzegają też małe firmy. Znamy przypadek hurtowni spożywczej, w której na etacie pracuje ekspedientka z Ukrainy. Jej zadaniem jest obsługa rodaków, którzy licznie pracują w pobliskiej fabryce. Od momentu jej zatrudnienia, znacznie wzrosły obroty firmy, a w soboty hurtownia przeżywa wręcz oblężenie klientów ze wschodu, którzy właśnie tam robią zakupy na cały tydzień. Wiemy, że właściciel planuje dodatkowe informacje po ukraińsku także na stronie internetowej oraz w wizytówce firmy na Google Maps.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier