magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Rząd przyjął projekt ustawy, która sprawi, że fiskus w wielu obszarach straci ludzką twarz urzędnika i stanie się… robotem. Nadchodzi bowiem automatyzacja Krajowej Administracji Skarbowej. Co ona oznacza dla przedsiębiorców?

Automatyzacja Krajowej Administracji Skarbowej

Elektroniczny Urząd Skarbowy już znamy. To jednak nie koniec technologicznej transformacji fiskusa. Automatyzacja Krajowej Administracji Skarbowej, a przynajmniej niektórych obszarów jej działania to już jedynie kwestia czasu. Rząd podczas posiedzenia 29 marca 2022 roku przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw, której celem jest doprowadzenie do większej cyfryzacji urzędów skarbowych, a także przyspieszenie wielu formalności.

Co się zmieni w urzędach skarbowych?

Zasadniczą zmianą, jaką obiecuje rząd, jest szybsze i bezpieczniejsze załatwianie spraw podatkowych w trybie zdalnym. W ocenie resortu finansów to kolejny krok, by jeszcze bardziej scyfryzować obsługę podatkową obywateli.

W praktyce przyjęty właśnie projekt wprowadza automatyzację załatwiania części spraw, jakie są obsługiwane przez Krajową Administrację Skarbową na bazie istniejących systemów teleinformatycznych. Po pierwsze e-Urząd Skarbowy ma zastąpić obecnie wykorzystywany w KAS Portal Podatkowy. Sama komunikacja na linii podatnik – e-Urząd Skarbowy ma być traktowana jako tak samo ważna jak czynności, które są przeprowadzane w formie tradycyjnej.

CZYTAJ TAKŻE: Szukasz specjalistów od prawa podatkowego? Oto podpowiedź

E-Urząd Skarbowy czekają zmiany

E-Urząd Skarbowy ma stać się zaawansowanym serwisem informacyjno-transakcyjnym przeznaczonym dla podatników, płatników, pełnomocników, a także komorników sądowych oraz notariuszy.

System będzie zapewniał dostęp do informacji podatkowych. Ma też zagwarantować pełną transakcyjność. W praktyce będzie to oznaczało możliwość załatwienia w internecie szeregu spraw z zakresu podatków PIT, CIT i VAT.

Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego przez internet?

Podatnik, który zdecyduje się na zdalną i automatyczną obsługę będzie zwolniony z kosztów opłaty skarbowych od wydawanych zaświadczeń. Brzmi to obiecująco, tym bardziej że pozwoli zaoszczędzić czas i środki.

Dzięki nowym rozwiązaniom KAS ograniczy koszty zagranicznych przekazów pocztowych, które dotyczą nadpłat podatku, jakie są zwracane podatnikom mieszkającym poza Polską.

System e-Koncesje. Co to takiego?

KAS zapowiada także uruchomienie systemu e-Koncesje. Jego zadaniem będzie elektroniczna obsługa i usprawnienie w obszarze wydawania różnego rodzaju koncesji i zezwoleń.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wyjątek będą stanowiły pojedyncze artykuły, które zgodnie z zapowiedziami zaczną obowiązywać w innych terminach.

 

To Cię zainteresuje

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Padł PUESC i e-Zamówienia. Dwa ważne systemy dla przedsiębiorców nie działają

Cyfryzacja ma wiele plusów. Jednak kiedy pojawia się awaria, robi się stresująco. Tak było w poniedziałek (7.11) kiedy…
Padł PUESC

Pieniądze dla firm. Trwa nabór w konkursie Polski Produkt Przyszłości

Pieniądze dla firm – tym razem jako nagroda w konkursie. PARP informuje o rozpoczęciu jubileuszowej, 25. odsłony konkursu…
Pomysł na biznes

Nakładanie ograniczeń na służbowe telefony to konieczność

Telefony służbowe to dziś nie tylko kieszonkowe komputery, ale także urządzenia końcowe sieci firmowej. Urządzenia pozwalają na łączenie…
telefony służbowe

FPP: Kiedy system kaucyjny w Polsce?

System kaucyjny to jedyna efektywna metoda zebrania ponad 90% opakowań po napojach Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apeluje o…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier