magazyn-firma

Rząd przyjął projekt ustawy, która sprawi, że fiskus w wielu obszarach straci ludzką twarz urzędnika i stanie się… robotem. Nadchodzi bowiem automatyzacja Krajowej Administracji Skarbowej. Co ona oznacza dla przedsiębiorców?

Automatyzacja Krajowej Administracji Skarbowej

Elektroniczny Urząd Skarbowy już znamy. To jednak nie koniec technologicznej transformacji fiskusa. Automatyzacja Krajowej Administracji Skarbowej, a przynajmniej niektórych obszarów jej działania to już jedynie kwestia czasu. Rząd podczas posiedzenia 29 marca 2022 roku przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw, której celem jest doprowadzenie do większej cyfryzacji urzędów skarbowych, a także przyspieszenie wielu formalności.

Co się zmieni w urzędach skarbowych?

Zasadniczą zmianą, jaką obiecuje rząd, jest szybsze i bezpieczniejsze załatwianie spraw podatkowych w trybie zdalnym. W ocenie resortu finansów to kolejny krok, by jeszcze bardziej scyfryzować obsługę podatkową obywateli.

W praktyce przyjęty właśnie projekt wprowadza automatyzację załatwiania części spraw, jakie są obsługiwane przez Krajową Administrację Skarbową na bazie istniejących systemów teleinformatycznych. Po pierwsze e-Urząd Skarbowy ma zastąpić obecnie wykorzystywany w KAS Portal Podatkowy. Sama komunikacja na linii podatnik – e-Urząd Skarbowy ma być traktowana jako tak samo ważna jak czynności, które są przeprowadzane w formie tradycyjnej.

CZYTAJ TAKŻE: Szukasz specjalistów od prawa podatkowego? Oto podpowiedź

E-Urząd Skarbowy czekają zmiany

E-Urząd Skarbowy ma stać się zaawansowanym serwisem informacyjno-transakcyjnym przeznaczonym dla podatników, płatników, pełnomocników, a także komorników sądowych oraz notariuszy.

System będzie zapewniał dostęp do informacji podatkowych. Ma też zagwarantować pełną transakcyjność. W praktyce będzie to oznaczało możliwość załatwienia w internecie szeregu spraw z zakresu podatków PIT, CIT i VAT.

Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego przez internet?

Podatnik, który zdecyduje się na zdalną i automatyczną obsługę będzie zwolniony z kosztów opłaty skarbowych od wydawanych zaświadczeń. Brzmi to obiecująco, tym bardziej że pozwoli zaoszczędzić czas i środki.

Dzięki nowym rozwiązaniom KAS ograniczy koszty zagranicznych przekazów pocztowych, które dotyczą nadpłat podatku, jakie są zwracane podatnikom mieszkającym poza Polską.

System e-Koncesje. Co to takiego?

KAS zapowiada także uruchomienie systemu e-Koncesje. Jego zadaniem będzie elektroniczna obsługa i usprawnienie w obszarze wydawania różnego rodzaju koncesji i zezwoleń.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wyjątek będą stanowiły pojedyncze artykuły, które zgodnie z zapowiedziami zaczną obowiązywać w innych terminach.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

iPhone 14. Ile trzeba zapłacić za najbardziej wypasionego iPhone’a?

10 tysięcy pękło – grzmią polskie portale branżowe, pisząc o cenach najnowszego i najdroższego iPhone’a w naszym kraju.…
iPhone 14

Ile kosztuje iPhone 14 w Polsce? Od kiedy można go zamawiać?

Wiadomo już ile kosztuje iPhone 14, a także od kiedy będzie można go zamówić. Powiedzmy to jasno –…
ile kosztuje iPhone 14?

SLIM VAT 3 - dobre recenzje przedsiębiorców w konsultacjach

SLIM VAT 3 coraz bliżej. Właśnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o VAT. W jej ramach od…
SLIM VAT 3
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier