magazyn-firma
2 min. czytania

Foodtruck bez kasy fiskalnej online

foodtruck
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
23 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Styczeń 2021 roku przyniósł duże zmiany podmiotom posiadającym kasy fiskalne. Właściciele zarówno restauracji, jak i punktów gastronomicznych zostali zobowiązani do wymiany sprzętu. Jak się jednak okazuje mobilny punkt sprzedaży tzw. foodtruck bez kasy fiskalnej online niedostanie kary.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Nowe spojrzenie na sprawę rzuciła indywidualna interpretacja podatkowa, w której szczegółowo wyjaśniono obowiązki właścicieli mobilnych punktów sprzedaży gastronomii.

Jak działa kasa fiskalna online

Kasa fiskalna online, czyli stale podłączona do internetu to nowy rodzaj urządzeń fiskalnych. Dzięki podłączeniu do sieci kasa wysyła zebrane dane do Centralnego Rejestru Kas prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Jest to rozwiązanie pozwalające na szybką weryfikację transakcji. Wprowadzenie kas fiskalnych online to kolejny sposób na kontrolę podatników i walkę z nadużyciami, które mogłyby zakończyć się stratą pieniężną dla państwa. Wysyłka danych odbywa się samoistnie, gdyż urządzenie jest stale podłączone do sieci.

CZYTAJ TAKŻE: Zwrot kosztów zakupu kasy on-line

Aby nie wprowadzać nadmiernego zamieszania, daty do zakupu kas fiskalnych online dla poszczególnych rodzajów przedsiębiorców zostały podzielone. Od stycznia 2021 roku do jej posiadania zobowiązani są przedsiębiorcy zajmujący się:

  • wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
  • usługami hotelarskimi,
  • sprzedażą: węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu.

Foodtruck bez kasy fiskalnej online – tak wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej

Jak doskonale wiedzą przedsiębiorcy, przepisy w Polsce nie należą w tej chwili do najbardziej uporządkowanych i jednoznacznych. Dlatego właściciele biznesów chętnie zgłaszają się o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych. Dzięki nim wiedzą jak rozumieć konkretny przepis. A także, jak stosować dany paragraf w tej konkretnej sytuacji, w której się znaleźli.

CZYTAJ TAKŻE: Kasa fiskalna w sklepie internetowym. Obowiązkowa przy odbiorze osobistym

Przedsiębiorczyni, która jest właścicielką mobilnego punktu gastronomicznego tzw. foodtrucka zastanawiała się, czy również musi wymienić dotychczasową kasę fiskalną na tę w wersji online. Kobieta sprzedaje kurczaki z rożna w zaaranżowanej do prowadzenia tego typu działalności gospodarczej przyczepie.

CZYTAJ TAKŻE: Bon gastronomiczny uratuje restauracje? Raczej nie

Foodtruck bez kasy fiskalnej online. To nie sprzedaż stacjonarna

Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej, który wydał interpretację nr 0112-KDIL3.4012.7.2021.1.MS nie miał żadnych wątpliwości. Na właścicielu foodtrucka może ciąży obowiązek wymiany sprzętu ponieważ prowadzona w nim sprzedaż nie ma charakteru stacjonarnego. Bez względu na to, czy do sprzedaży produktów gastronomicznych została zaaranżowana furgonetka czy przyczepa, żadna z nich nie ma stałego miejsca działania. Specyfiką foodtrucka jest jego mobilność. Po zbadaniu sprawy organ podatkowy uznał, że brak charakteru stacjonarnego jest kluczowy. Kobieta przemieszała się ze swoim biznesem zgodnie z terminarzem imprez letnich. Zmiana miejsca sprzedaży wykluczyła przesłankę powodującą, że zmiana sprzętu fiskalnego była konieczna.

To Cię zainteresuje

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier