magazyn-firma
2 min. czytania

Foodtruck bez kasy fiskalnej online

foodtruck
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
23 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Styczeń 2021 roku przyniósł duże zmiany podmiotom posiadającym kasy fiskalne. Właściciele zarówno restauracji, jak i punktów gastronomicznych zostali zobowiązani do wymiany sprzętu. Jak się jednak okazuje mobilny punkt sprzedaży tzw. foodtruck bez kasy fiskalnej online niedostanie kary.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Nowe spojrzenie na sprawę rzuciła indywidualna interpretacja podatkowa, w której szczegółowo wyjaśniono obowiązki właścicieli mobilnych punktów sprzedaży gastronomii.

Jak działa kasa fiskalna online

Kasa fiskalna online, czyli stale podłączona do internetu to nowy rodzaj urządzeń fiskalnych. Dzięki podłączeniu do sieci kasa wysyła zebrane dane do Centralnego Rejestru Kas prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Jest to rozwiązanie pozwalające na szybką weryfikację transakcji. Wprowadzenie kas fiskalnych online to kolejny sposób na kontrolę podatników i walkę z nadużyciami, które mogłyby zakończyć się stratą pieniężną dla państwa. Wysyłka danych odbywa się samoistnie, gdyż urządzenie jest stale podłączone do sieci.

CZYTAJ TAKŻE: Zwrot kosztów zakupu kasy on-line

Aby nie wprowadzać nadmiernego zamieszania, daty do zakupu kas fiskalnych online dla poszczególnych rodzajów przedsiębiorców zostały podzielone. Od stycznia 2021 roku do jej posiadania zobowiązani są przedsiębiorcy zajmujący się:

  • wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
  • usługami hotelarskimi,
  • sprzedażą: węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu.

Foodtruck bez kasy fiskalnej online – tak wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej

Jak doskonale wiedzą przedsiębiorcy, przepisy w Polsce nie należą w tej chwili do najbardziej uporządkowanych i jednoznacznych. Dlatego właściciele biznesów chętnie zgłaszają się o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych. Dzięki nim wiedzą jak rozumieć konkretny przepis. A także, jak stosować dany paragraf w tej konkretnej sytuacji, w której się znaleźli.

CZYTAJ TAKŻE: Kasa fiskalna w sklepie internetowym. Obowiązkowa przy odbiorze osobistym

Przedsiębiorczyni, która jest właścicielką mobilnego punktu gastronomicznego tzw. foodtrucka zastanawiała się, czy również musi wymienić dotychczasową kasę fiskalną na tę w wersji online. Kobieta sprzedaje kurczaki z rożna w zaaranżowanej do prowadzenia tego typu działalności gospodarczej przyczepie.

CZYTAJ TAKŻE: Bon gastronomiczny uratuje restauracje? Raczej nie

Foodtruck bez kasy fiskalnej online. To nie sprzedaż stacjonarna

Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej, który wydał interpretację nr 0112-KDIL3.4012.7.2021.1.MS nie miał żadnych wątpliwości. Na właścicielu foodtrucka może ciąży obowiązek wymiany sprzętu ponieważ prowadzona w nim sprzedaż nie ma charakteru stacjonarnego. Bez względu na to, czy do sprzedaży produktów gastronomicznych została zaaranżowana furgonetka czy przyczepa, żadna z nich nie ma stałego miejsca działania. Specyfiką foodtrucka jest jego mobilność. Po zbadaniu sprawy organ podatkowy uznał, że brak charakteru stacjonarnego jest kluczowy. Kobieta przemieszała się ze swoim biznesem zgodnie z terminarzem imprez letnich. Zmiana miejsca sprzedaży wykluczyła przesłankę powodującą, że zmiana sprzętu fiskalnego była konieczna.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank
08 02 23

Lista nowych zawodów. Rynek pracy się zmienia

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie, które wprowadzi do polskich szkół branżowych dziewięć nowych zawodów. Te…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…
02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier