magazyn-firma
2 min. czytania

Fundusz Odbudowy. Co to takiego?

Unia Europejska
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
05 05 21

Fundusz Odbudowy to odpowiedź Unii Europejskiej na kryzys wywołany pandemią koronawirusa. 27 krajów wspólnie zdecydowało o uruchomieniu programu, który ma ożywić gospodarkę.

Trudna sytuacja epidemiologiczna odczuwana jest na całym świecie. Nie ma kraju, który nie musiałby borykać się ze skutkami obecności COVID-19. Cierpią nie tylko poszczególne jednostki, ale także firmy i gospodarki kolejnych państw. Aby przyspieszyć powrót do stanu sprzed pandemii, włodarze unijnych krajów postanowili przyjąć Fundusz Odbudowy. Czyli oddzielny budżet, dzięki któremu każde państwo postawi swoją gospodarkę „na nogi”.

Fundusz Odbudowy – najważniejsze zagadnienia

Do tej pory unijne pieniądze były dzielone zgodnie z postanowienia uprzednio przyjętego budżetu. W tej chwili obowiązuje rozpiska środków na lata 2021-2027. Ale z uwagi na zaskakującą i niespotykaną sytuację, podjęto decyzję o zorganizowaniu dodatkowej puli pieniędzy. Fundusz Odbudowy jest więc tymczasowym, doraźnym rozwiązaniem.

CZYTAJ TAKŻE: Nawet 30 tys. zł na twój biznes. Jak dostać pieniądze z UP na działalność gospodarczą

Jego wartość to bagatela 750 mld euro. Co ważne, Unia Europejska nie dysponowała dodatkowymi środkami w tej wysokości. Aby uzyskać wskazaną kwotę wspólnota musiała się zadłużyć.

Pieniądze z wskazanej puli otrzyma każde państwo unijne w formie dotacji i pożyczek. Podział jest niezwykle istotny, ponieważ dotacje to UE będzie spłacać. Z kolei z pożyczek każde państwo członkowskie będzie rozliczać się samodzielnie.

CZYTAJ TAKŻE: Unijny certyfikat COVID-19 zamiast paszportu covidowego. To warunek swobodnego podróżowania

Fundusz Odbudowy to nie Krajowy Plan Odbudowy

W jednym i drugim chodzi o pieniądze. Co więcej oba są ze sobą powiązane, ale pojęć tych nie należy używać wymiennie. Zaproponowany przez instytucję unijną Fundusz Odbudowy wymaga ratyfikacji, czyli potwierdzenia przez rządy członków. Dzieje się tak, ponieważ każdy z krajów będzie pełnił rolę poręczyciela-żyranta zobowiązań unijnych.

Polska 4 maja 2021 roku podjęła decyzję o ratyfikacji Funduszu Odbudowy podczas głosowania w Sejmie.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze biznesy na kryzys

Jak już wyjaśniliśmy, Fundusz Odbudowy to instrument Unii Europejskiej, który dotyczy wszystkich 27 państw członkowskich. Z kolei Krajowy Plan Odbudowy, to spis działań prowadzonych na terytorium Polski z pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Jego realizacja koordynowana jest przez rząd. Jego stworzenie i przedstawienie było wymagane przez Brukselę do otrzymania pieniędzy. W Krajowym Planie Odbudowy znajduje się dokładny podział potencjalnych środków.

Ile pieniędzy dostanie Polska z Funduszu Odbudowy

W ramach wsparcia, do naszego kraju trafi blisko 58 mld euro. Ale tak jak wspominaliśmy na kwotę tę składają się dotacja i pożyczka. Ta pierwsza będzie wyniosła 24 mld euro. Pozostałe 34 mld euro będzie trzeba zwrócić do unijnej kasy.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze biznesy na kryzys

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier