magazyn-firma
2 min. czytania

Fundusz Odbudowy. Co to takiego?

Unia Europejska
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
05 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Fundusz Odbudowy to odpowiedź Unii Europejskiej na kryzys wywołany pandemią koronawirusa. 27 krajów wspólnie zdecydowało o uruchomieniu programu, który ma ożywić gospodarkę.

Trudna sytuacja epidemiologiczna odczuwana jest na całym świecie. Nie ma kraju, który nie musiałby borykać się ze skutkami obecności COVID-19. Cierpią nie tylko poszczególne jednostki, ale także firmy i gospodarki kolejnych państw. Aby przyspieszyć powrót do stanu sprzed pandemii, włodarze unijnych krajów postanowili przyjąć Fundusz Odbudowy. Czyli oddzielny budżet, dzięki któremu każde państwo postawi swoją gospodarkę „na nogi”.

Fundusz Odbudowy – najważniejsze zagadnienia

Do tej pory unijne pieniądze były dzielone zgodnie z postanowienia uprzednio przyjętego budżetu. W tej chwili obowiązuje rozpiska środków na lata 2021-2027. Ale z uwagi na zaskakującą i niespotykaną sytuację, podjęto decyzję o zorganizowaniu dodatkowej puli pieniędzy. Fundusz Odbudowy jest więc tymczasowym, doraźnym rozwiązaniem.

CZYTAJ TAKŻE: Nawet 30 tys. zł na twój biznes. Jak dostać pieniądze z UP na działalność gospodarczą

Jego wartość to bagatela 750 mld euro. Co ważne, Unia Europejska nie dysponowała dodatkowymi środkami w tej wysokości. Aby uzyskać wskazaną kwotę wspólnota musiała się zadłużyć.

Pieniądze z wskazanej puli otrzyma każde państwo unijne w formie dotacji i pożyczek. Podział jest niezwykle istotny, ponieważ dotacje to UE będzie spłacać. Z kolei z pożyczek każde państwo członkowskie będzie rozliczać się samodzielnie.

CZYTAJ TAKŻE: Unijny certyfikat COVID-19 zamiast paszportu covidowego. To warunek swobodnego podróżowania

Fundusz Odbudowy to nie Krajowy Plan Odbudowy

W jednym i drugim chodzi o pieniądze. Co więcej oba są ze sobą powiązane, ale pojęć tych nie należy używać wymiennie. Zaproponowany przez instytucję unijną Fundusz Odbudowy wymaga ratyfikacji, czyli potwierdzenia przez rządy członków. Dzieje się tak, ponieważ każdy z krajów będzie pełnił rolę poręczyciela-żyranta zobowiązań unijnych.

Polska 4 maja 2021 roku podjęła decyzję o ratyfikacji Funduszu Odbudowy podczas głosowania w Sejmie.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze biznesy na kryzys

Jak już wyjaśniliśmy, Fundusz Odbudowy to instrument Unii Europejskiej, który dotyczy wszystkich 27 państw członkowskich. Z kolei Krajowy Plan Odbudowy, to spis działań prowadzonych na terytorium Polski z pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Jego realizacja koordynowana jest przez rząd. Jego stworzenie i przedstawienie było wymagane przez Brukselę do otrzymania pieniędzy. W Krajowym Planie Odbudowy znajduje się dokładny podział potencjalnych środków.

Ile pieniędzy dostanie Polska z Funduszu Odbudowy

W ramach wsparcia, do naszego kraju trafi blisko 58 mld euro. Ale tak jak wspominaliśmy na kwotę tę składają się dotacja i pożyczka. Ta pierwsza będzie wyniosła 24 mld euro. Pozostałe 34 mld euro będzie trzeba zwrócić do unijnej kasy.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze biznesy na kryzys

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier