magazyn-firma
2 min. czytania

Gdzie kamery monitoringu są zakazane?

Gdzie kamery monitoringu są zakazane
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
28 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Trudno wyobrazić sobie właściwe zarządzenie bezpieczeństwem w firmie, szczególnie w dużych zakładach, bez monitoringu. Decydując się na takie zabezpieczenie, trzeba pamiętać, że nie w każdym miejscu rejestrowanie obrazu jest możliwe. Gdzie kamery monitoringu są zakazane?

Gdzie kamery monitoringu są zakazane?

Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje cały katalog miejsc, w których NIE WOLNO instalować kamer lub można to zrobić wyłącznie w MOCNO OGRANICZONYM ZAKRESIE.

Większość z tych miejsc, wydaje się oczywistością. Po pierwsze monitoringu nie stosować w miejscach udostępnionych związkom zawodowym. Przepisy zabraniają także instalowania jakichkolwiek kamer w pomieszczeniach sanitarnych, szatniach, stołówkach, w tym także w pomieszczeniach socjalnych i służących do wypoczynku. To oznacza, że kamer nie można stosować także w palarniach, jeśli takie miejsce jest wyznaczone.

Wyjątki od zakazu stosowania monitoringu wizyjnego

Zgodnie z prawem pracy, od wyżej przedstawionej reguły są jednak wyjątki. Kamery pod określonymi warunkami mogą znaleźć się w pomieszczeniach sanitarnych, szatniach, czy stołówkach. Dzieje się tak wtedy, kiedy pracodawca jest w stanie udowodnić, że takie rozwiązanie jest niezbędne oraz nie naruszy dóbr osobistych w tym godności pracowników. Wymogi techniczne takiego rozwiązania są bardzo surowe. Muszą być bowiem zastosowane techniki, które… uniemożliwią rozpoznania wizerunku przebywających tam osób. Mowa zatem np. o nieostrym obrazie.

W takiej sytuacji to jednak nie wszystko. Konieczne jest uzyskanie wcześniejszej zgody zakładowej organizacji związkowej. Jeśli w danej firmie nie ma związków zawodowych, aprobatę muszą wyrazić przedstawiciele pracowników wybrani w trybie zastosowanym danej firmie.

CZYTAJ TAKŻE: Niezbędnik szefa. 5 rzeczy, które musisz mieć na biurku

Ukryta kamera w firmie? To niedopuszczalne

Jak zaznacza rządowy portal zielonalinia.gov.pl, stosowanie monitoringu jest możliwe tylko po wcześniejszym poinformowaniu o tym pracowników. Wiele firm, przyjmując osobę do pracy, już podczas podpisania umowy wręcza do podpisania informację o tym, ze pracownik został poinformowany o działającym w firmie systemie monitoringu. Takie oświadczenie zazwyczaj wyczerpuje obowiązek informacyjny. Wiele firm przechowuje je wraz z dokumentami pracownika. Na wszelki wypadek.

Monitoring w firmie – obowiązki informacyjne

W przypadku firm, które dopiero instalują taki system, należy poinformować o tym załogę z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem, poprzedzającym uruchomienie kamer. Dodatkowo pomieszczenia oraz przestrzeń objęta monitoringiem musi zostać czytelnie oznaczona. Mogą to być znaki graficzne, a także ogłoszenia dźwiękowe emitowane np. z głośników radiowęzła.

Jak długo można przechowywać nagrania z monitoringu?

Zgodnie z artykułem 222 § 3 Kodeksu pracy, nagrania można przechowywać maksymalnie przez okres trzech miesięcy od dnia nagrania. Przetwarzanie i wykorzystywanie może odbywać się jedynie dla celów, dla których dokonano rejestracji obrazu. Nie ma więc mowy o wrzucaniu „śmiesznych filmików” na YouTube lub do mediów społecznościowych.

Nagrania można przechowywać przez dłuższy czas, tylko wtedy, kiedy stanowią, lub mogą stanowić dowód postępowaniu.

To Cię zainteresuje

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier