2 min. czytania

Gwarantowane ceny węgla – co jest w ustawie?

gwarantowane ceny węgla
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
24 06 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ceny ustabilizowane, a dostępność dla odbiorców indywidualnych łatwiejsza – taką przyszłość rynku węgla kreślą politycy. Sejm przyjął rządowy projekt ustawy, która ma zapewnić gospodarstwom gwarantowane ceny węgla za 996,60 zł za tonę. Będzie jednak limit transakcji.

Gwarantowane ceny węgla – o co chodzi?

Wraz z wprowadzeniem embarga na rosyjski węgiel, ceny czarnego złota eksplodowały. Jak zauważa rząd, niektórzy pośrednicy podnieśli je nawet trzykrotnie. Tymczasem w Polskiej Grupie Węglowej tona tego opału cały czas zawierała się w przedziale 900-1000 złotych.

Nowe przepisy mają zwiększyć podaż węgla, a przez to obniżyć jego cenę. Proste? W definicji. Państwo wprowadza bowiem gwarantowane ceny węgla i rekompensatę, na którą mogą liczyć autoryzowani pośrednicy.

CZYTAJ TAKŻE: Zakup węgla z PGG. Były oszustwa, są zatrzymania

Po ile węgiel według ustawy?

Cena gwarantowana wyznaczona dla gospodarstw domowych będzie wynosiła 996,60 zł brutto za tonę. Będzie jednak limit – kwota ta obowiązuje na 3 tony na każde mieszkanie lub gospodarstwo. To samo dotyczy zbiorczych kotłowni oraz wspólnot mieszkaniowych.

Aby skorzystać z proponowanej przez państwo możliwości konieczne będzie udokumentowanie źródła grzewczego, z którego korzysta gospodarstwo domowe. Musi być więc wcześniej zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zresztą obowiązek na te formalności już jest. Źródło ogrzewania trzeba przecież zgłosić najpóźniej do 30 czerwca 2022 roku. Problemów zatem w tym zakresie nie powinno być.

Rekompensaty dla autoryzowanych pośredników

Autoryzowani pośrednicy mogą liczyć na rekompensatę w wysokości 1.073 złote za tonę. Wynika to z potrzeby zapewnienia wsparcia dla uczestników rynku, którzy mają swoje problemy w związku z poważną sytuacją na rynku paliw.

„Podmioty, które zdecydują się na współpracę w programie, zobowiązane będą do zarejestrowania się, co ma zagwarantować, że węgiel będzie przekazywany odbiorcom indywidualnym w cenie wskazanej w ustawie” – czytamy w rządowym komunikacie.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier