magazyn-firma
3 min. czytania

Hity eksportowe Polski. Jakie produkty made in Poland zalewają świat?

Autor
Mikolaj Fidzinski
Opublikowano
09 03 21

Od pieczarek po baterie litowo-jonowe. Pralki i drób, autobusy elektryczne i...gofry. Polski eksport jest mocno zróżnicowany, ale między innymi właśnie dlatego eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego umieścili nasz kraj aż na 7. miejscu na świecie pod względem perspektyw rozwoju handlu zagranicznego. Oto hity eksportowe Polski

Polski eksport głównie do Unii, przede wszystkim do Niemiec

Nawet pomimo pandemii koronawirusa, lockdownów, ograniczeń i problemów w produkcji i transporcie, polski eksport urósł w 2020 r. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wartość wyeksportowanych w ubiegłym roku z Polski towarów wyniosła niemal 1,052 bln zł. Znów eksport był też wyższy od importu. Od 2015 r. zdarza się to Polsce już regularnie (wyjątkiem był 2018 r.), ale wcześniej niestety musieliśmy czekać dwie dekady na taki rezultat. Eksport odpowiada już niemal za połowę polskiego PKB (ponad 45 proc.), potrajając więc swą rolę dla polskiej gospodarki przez ostatnich 25 lat.

CZYTAJ WIĘCEJ: Made in Germany czy Made in China? Handel zagraniczny w czasie pandemii

Niezmiennie zdecydowanie największym partnerem handlowym Polski są Niemcy, z niemal 29-procentowym udziałem w naszym eksporcie w 2020 r. (304 mld zł). Między naszymi zachodnimi sąsiadami a kolejnymi krajami jest przepaść – do Czech, Wielkiej Brytanii albo Francji trafiły z Polski towary o wartości ok. 59-61 mld zł, czyli ok. 5,6-5,8 proc. polskiego eksportu. W pierwszej dziesiątce są także, kolejno” Włochy, Holandia, Rosja, Szwecja, Stany Zjednoczone i Hiszpania. Ogólnie na rynek unijny trafia niemal trzy czwarte całego eksportu z Polski.

Polskie hity eksportowe

Blisko 40 proc. polskiego eksportu to maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy. I choć w tych kategoriach mieszczą się tysiące różnych produktów, o kilku należy koniecznie wspomnieć. Polskim hitem eksportowym szybko stają się m.in. baterie litowo-jonowe, przede wszystkim do samochodów elektrycznych. To także części samochodowe – głównie nadwozia, oraz sprzęt RTV i AGD, przede wszystkim telewizory, pralki, suszarki, chłodziarki czy piekarniki.

CZYTAJ TAKŻE: PPK nie dla przedsiębiorcy. Dlaczego?

Jak wskazują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polska jest europejskim liderem w produkcji i eksporcie sprzętu gospodarstwa domowego. W 2019 r. z naszego kraju pochodziło - w ujęciu ilościowym - aż 40 proc. dużego sprzętu AGD wyprodukowanego w Unii Europejskiej.

Ale nie tylko tu drzemie siła polskiej gospodarki, którą docenia świat. Dane Głównego Urzędu Statystycznego i Eurostatu wskazują na ważne znaczenie Polski na mapie świata m.in. w produkcji jachtów, okien, mebli (szczególnie krzeseł), papierosów czy leków i kosmetyków.

Niektóre towary, z których Polska jest znana na świecie, są bardzo „specyficzne”. W 2018 r. ponad 40 proc. światowego eksportu miały polskie… bramownice drogowe (stalowe konstrukcje nad drogami, służące m.in. do umieszczania drogowskazów i tablic informacyjnych) i wozy okraczające podsiębierne. Około 20 proc. – aparaty słuchowe.

Polski eksport silny jest także towarami żywnościowymi. Tutaj naszym niewątpliwym hitem eksportowym są pieczarki. Polska jest jednym z największych na świecie ich producentów. Mniej więcej co trzecia pieczarka na świecie pochodzi z naszego kraju.

Polska jest też dużym eksporterem mięsa – przede wszystkim drobiowego – a także jabłek, gofrów, wafli, czekolady i przetworów z kakao.

Polski eksport silny nie tylko zagranicznymi firmami

Nie da się ukryć, że mnóstwo towarów z etykietą „made in Poland” to nie wytwór rodzimych firm, ale rozlokowanych w Polsce fabryk zagranicznych koncernów. Szacuje się, że są one odpowiedzialne za blisko dwie trzecie tego, co zalicza się jako polski eksport. Przykładowo, świetne wyniki eksportu motoryzacyjnego to przede wszystkim „zasługa” mieszczących się nad Wisłą zakładów m.in. Toyoty, Fiata Chryslera, Opla czy Volkswagena, a sprzęt RTV/AGD wytwarzany jest w Polsce m.in. w fabrykach Electroluksa, Whirlpoola, Boscha, LG czy Samsunga.

CZYTAJ TAKŻE: Umorzenie składek ZUS. Kiedy będzie możliwe

Mimo wszystko nie można zapominać i o polskich potentatach. Sprzęty Amiki, pociągi od firm Pesa i Newag czy autobusy elektryczne Solaris to tylko „pierwsze z brzegu” towary, które ciągną do przodu rodzimy eksport elektromaszynowy. To właśnie m.in. sukcesy Solarisa stoją za tym, że Polska stała się unijnym liderem pod względem eksportu autobusów elektrycznych.

Jednymi z największych eksporterów w Polsce są także kontrolowane przez Skarb Państwa PKN Orlen (m.in. paliwa, substancje smarne itp.) czy KGHM (miedź). Ale na swoich rynkach potentatami są też dziesiątki firm prywatnych, by wymienić tylko kilka, jak Maspex (żywność), Fakro (okna i drzwi), Polpharma (farmaceutyki) czy Black Red White (meble).

Wciąż pewną bolączką polskiego eksportu jest stosunkowo niskie zaawansowanie technologiczne polskich towarów eksportowych. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego policzyli, że udział dóbr wysokiej techniki wynosił w 2019 r. „tylko” 11,3 proc. Mimo wszystko liczą, że polski eksport – między innymi ze względu na silną dywersyfikację jego struktury - ma duże szanse na transformację w stronę towarów nowoczesnych, wysokomarżowych.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe

Sprzedaż węgla. PGG zmniejsza limity dla klientów - od teraz kupisz MNIEJ!

Sprzedaż węgla przez PGG znów się komplikuje. Grupa zdecydowała o zmniejszeniu limitów dla klientów. To oznacza, że od…
sprzedaż węgla

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier