magazyn-firma
2 min. czytania

Idą zmiany w niedzielach handlowych. Co planuje rząd?

zakaz handlu w niedzielę
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
09 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Niedziele handlowe to w naszym kraju bardzo skomplikowany temat. Zarówno z punktu widzenia przedsiębiorców, jak i klientów. Faktem jest jednak, że konieczność wprowadzenia zmiany w przepisach regulujących niedziele handlowe dostrzega coraz więcej osób.

Niedziele handlowe w obecnym porządku prawnym

Z jednej strony z roku na rok liczba niedziel handlowych zmniejsza się. Z drugiej - co dość dobrze widać, gdy w ten dzień wybierzemy się do sklepu - coraz więcej sieci handlowych obchodzi ten zakaz. Pokazuje to dość jednoznacznie, że sporo klientów ceni sobie ten komfort, jakim są otwarte sklepy w siódmym dniu tygodnia.

Zdaniem wielu osób doskonale sprawdzał się wariant, kiedy co druga niedziela handlowa w miesiącu wiązała się z przerwą w działalności. Właściciele i pracownicy mieli nieco czasu, by odpocząć, a z drugiej strony, klienci zawsze mieli pewien margines błędu. Pozwalało to zaplanować duże zakupy i zgrać je z rodzinnym kalendarzem.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, na dziś dzień od zakazu handlu w niedziele obowiązują 32 wyjątki. To właśnie na ich podstawie możemy iść na przykład do restauracji, apteki, czy zrobić małe zakupy na stacjach paliw. Idą jednak zmiany.

Jak zmieni się prawo handlu w niedziele?

Posłowie będą uważnie przyglądać się zwłaszcza temu wyjątkowi od zakazu handlu, który wykorzystuje część sieci handlowych. Chodzi oczywiście o słynny już status placówki pocztowej. Zmiany mogą też objąć kilka innych sektorów rynku, które korzystają z wyłączeń:

  • handlu wyrobami tytoniowymi,
  • handlu maszynami rolniczymi,
  • sprzedaży ryb.

Wszystko wskazuje na to, że - jeśli zmiany zostaną przegłosowane - to te wyłączenia wciąż będą obowiązywać w polskim porządku prawnym, jednak mocno ograniczą możliwość handlu w niedziele. Dlaczego?

ZOBACZ TEŻ: Sklepy otwarte w niedzielę? Ponad połowa Polaków chce zakupów w niedzielę

Kluczową rolę może odegrać tak zwany model przeważającej działalności. Jeśli z kodów PKD, które musi mieć przecież każda firma, wynika, że status placówki pocztowej nie jest tym kluczowym, to można spodziewać się, że firma nie będzie mogła działać w niedzielę.

Ustawodawca zabezpieczył się też przed zmianami kodów PKD. Działalność dominująca będzie też obliczana na podstawie łącznego miesięcznego zysku firmy. Jeśli z tytułu usług pocztowych nie uzyskamy wspomnianych 50%, to również możemy spodziewać się zakazu handlowania w tym dniu.

Opracowanie własne na podstawie: WiadomościHandlowe.pl

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier