magazyn-firma
2 min. czytania

Idą zmiany w niedzielach handlowych. Co planuje rząd?

zakaz handlu w niedzielę
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
09 09 21

Niedziele handlowe to w naszym kraju bardzo skomplikowany temat. Zarówno z punktu widzenia przedsiębiorców, jak i klientów. Faktem jest jednak, że konieczność wprowadzenia zmiany w przepisach regulujących niedziele handlowe dostrzega coraz więcej osób.

Niedziele handlowe w obecnym porządku prawnym

Z jednej strony z roku na rok liczba niedziel handlowych zmniejsza się. Z drugiej - co dość dobrze widać, gdy w ten dzień wybierzemy się do sklepu - coraz więcej sieci handlowych obchodzi ten zakaz. Pokazuje to dość jednoznacznie, że sporo klientów ceni sobie ten komfort, jakim są otwarte sklepy w siódmym dniu tygodnia.

Zdaniem wielu osób doskonale sprawdzał się wariant, kiedy co druga niedziela handlowa w miesiącu wiązała się z przerwą w działalności. Właściciele i pracownicy mieli nieco czasu, by odpocząć, a z drugiej strony, klienci zawsze mieli pewien margines błędu. Pozwalało to zaplanować duże zakupy i zgrać je z rodzinnym kalendarzem.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, na dziś dzień od zakazu handlu w niedziele obowiązują 32 wyjątki. To właśnie na ich podstawie możemy iść na przykład do restauracji, apteki, czy zrobić małe zakupy na stacjach paliw. Idą jednak zmiany.

Jak zmieni się prawo handlu w niedziele?

Posłowie będą uważnie przyglądać się zwłaszcza temu wyjątkowi od zakazu handlu, który wykorzystuje część sieci handlowych. Chodzi oczywiście o słynny już status placówki pocztowej. Zmiany mogą też objąć kilka innych sektorów rynku, które korzystają z wyłączeń:

  • handlu wyrobami tytoniowymi,
  • handlu maszynami rolniczymi,
  • sprzedaży ryb.

Wszystko wskazuje na to, że - jeśli zmiany zostaną przegłosowane - to te wyłączenia wciąż będą obowiązywać w polskim porządku prawnym, jednak mocno ograniczą możliwość handlu w niedziele. Dlaczego?

ZOBACZ TEŻ: Sklepy otwarte w niedzielę? Ponad połowa Polaków chce zakupów w niedzielę

Kluczową rolę może odegrać tak zwany model przeważającej działalności. Jeśli z kodów PKD, które musi mieć przecież każda firma, wynika, że status placówki pocztowej nie jest tym kluczowym, to można spodziewać się, że firma nie będzie mogła działać w niedzielę.

Ustawodawca zabezpieczył się też przed zmianami kodów PKD. Działalność dominująca będzie też obliczana na podstawie łącznego miesięcznego zysku firmy. Jeśli z tytułu usług pocztowych nie uzyskamy wspomnianych 50%, to również możemy spodziewać się zakazu handlowania w tym dniu.

Opracowanie własne na podstawie: WiadomościHandlowe.pl

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier