magazyn-firma

5 sierpnia 2022 r. Ministerstwo Finansów opublikuje w sieci „kalkulator” dla przedsiębiorcy. To internetowe, darmowe narzędzie, w którym policzysz, ile firma zarobi na czysto po zmianie PIT.

Ile firma zarobi na czysto 2022

Gdybyśmy byli złośliwi, napisalibyśmy, że przedsiębiorcy znów dostaną coś na samym końcu. I w sumie, mielibyśmy trochę racji. 1 lipca 2022 r. Ministerstwo Finansów opublikowało kalkulator wynagrodzeń, który działa jedynie dla osób zatrudnionych na umowie o pracę i zlecenia. W kolejnych tygodniach, narzędzie to będzie dostosowywane do innych grup m.in. emerytów i osób rozliczających się z małżonkiem. Na samym końcu, tj. 5 sierpnia planowane jest oddanie tego narzędzia dla przedsiębiorców. Przypadek?

Z pewnością nie. Przecież powszechnie wiadomo, że wyliczenie czegokolwiek we własnej firmie wymaga często skomplikowanych działań. Tym bardziej trzymamy kciuki za programistów, aby zapowiadane przez MF rozwiązanie było naprawdę użyteczne i zdawało egzamin. Musimy jednak pamiętać, że narzędzie, choć firmowane przez fiskusa będzie miało co najwyżej charakter poglądowy.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka będzie wysokość składek ZUS po zmianie formy opodatkowania?

Program nie zastąpi księgowej

Obecny kalkulator dla osób zatrudnionych jest już dostępny na stronie https://podatki.gov.pl/niskiepodatki. Faktycznie pomaga on „z grubsza” oszacować, jak zmiany podatkowe PIT przełożą się na kieszeń przeciętnego Kowalskiego pracującego na umowie o pracę. Trudno jednak oczekiwać, że webowa aplikacja rozwiąże każdy problem i zastąpi księgową.

Można się jednak spodziewać, że pracownik, któremu na wspomnianym kalkulatorze „wyjdzie” inny korzystniejszy rezultat niż na pasku płacowym, wejdzie z nami w ostrą polemikę. W tej sytuacji warto zacytować mu zastrzeżenie znajdujące się w komunikacie resortu finansów. „Przypominamy, że kalkulatory mają wyłącznie charakter poglądowy, dlatego nie mogą stanowić podstawy do rzeczywistego wyliczania wynagrodzeń i świadczeń społecznych. Rzeczywista sytuacja podatników może odbiegać od przyjętych założeń, a każdą rozbieżność należy analizować indywidualnie".

No i wszystko na ten temat. Kalkulator choć pomocny, nie weźmie pod uwagę wszystkich zmiennych.

Wady i zalety kalkulatorów internetowych

Warto w tym miejscu zatrzymać się na wyrażeniu „analizować indywidualnie”. Niestety polskie przepisy nie są na tyle proste, by ogólnodostępny kalkulator na stronie ministerstwa zastąpił nam księgową, kadrową, czy specjalistę ds. płac. Mogą jednak pomóc w szybkich kalkulacjach, czy prognozach, z tolerancją pewnego błędu.

Z pewnością będą też rozwiązaniem, które pozwoli wielu podatnikom lepiej zrozumieć, ile pieniędzy co miesiąc muszą oddawać dla państwa.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier