Ile kosztuje budowa schronu? Prywatny schron

schron
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ile jest w Polsce schronów? Jak przygotować schron? Czy można mieć prywatny schron? Ile kosztuje budowa schronu? Im więcej zagrożeń pojawiających się wokół nas, tym częściej takie i podobne pytania padają. Sprawdzamy ile kosztuje budowa schronu

Prywatny schron – pozwolenie na budowę

Gdy chcemy zbudować prywatny schron najpierw trzeba sprawdzić, czy potrzebne będzie pozwolenie na budowę schronu. Aktualnie prawo wylicza trzy rodzaje budynków: te, które wymagają pozwolenia na budowę, te które wymagają wyłącznie zgłoszenia i takie przy których ani zgłoszenie, ani pozwolenie nie jest potrzebne. Obiekty ochronne zlokalizowane na prywatnej działce nie są uregulowane prawnie, a trzeba pamiętać że przecież taki obiekt musi zapewnić bezpieczeństwo przebywających w nim osób.

Jak przygotować schron?

Planując budowę schronu koniecznie trzeba pomyśleć w jaki sposób będzie zbudowany. Podstawą jest odpowiedź na pytanie dla ilu osób będziemy budowali schron. Najczęściej schron ma minimum 10 metrów kwadratowych. Kilkuosobowe schrony wymagają przynajmniej 100 metrów kwadratowych. Na koszt budowy wpływa też to, czy schron ma być tylko przystankiem na kilka dni, czy też będziemy w nim przebywać kilka tygodni lub miesięcy. Od tego zależy na przykład jaka toaleta w schronie będzie najlepsza i jakiej mocy generator prądu wstawić do schronu. Nie można też zapomnieć o wymianie powietrza. To niezbędne by dało się przebywać w schronie.

Zapasy żywności

Schron trzeba wyposażyć w żywność i wodę. Najlepsze w tym celu będą artykuły o długim terminie przydatności do spożycia czyli makaron, ryż, kasza, a także różne konserwy.

Jak wybudować schron?

W Polsce wciąż jest niewiele firm, które są w stanie przygotować schron. W przeciwieństwie do Amerykanów, czy sąsiadów z zachodu, polski rynek prywatnych schronów wciąż raczkuje. To wszystko powoduje, że klienci zainteresowani takimi produktami sięgają po ekipy z zagranicy. Gotowy bunkier kosztuje między 100 000 – 300 000 euro. Oczywiście górna granica może być znacznie wyższa i zależy przede wszystkim od tego, jak chcemy bunkier wyposażyć. Standardowy bunkier ma toaletę, awaryjne zasilanie i system wymiany powietrza.

Wyposażenie schronu

Są schrony zasilane energią z sieci, są takie, które czerpią prąd z paneli słonecznych. Schron musi być też wyposażony w wodę i to nie tylko tę do picia ale również do higieny osobistej. Część osób instaluje w schronach wewnętrzny i zewnętrzny monitoring. Są i tacy, którzy decydują się na wirtualne okna. To specjalne ekrany, które pełnią rolę świateł, a jednocześnie sprawiają, że pomieszczenie jest bardziej przytulne.

Przygotowanie na wypadek braku prądu elektrycznego

Bunkier musi być jak najbardziej samowystarczalny. Generatory muszą mieć bardzo duże baterie albo musza być wyposażone w przenośne panele słoneczne.

Budowa schronu może być dobrym sposobem na ochronę przed zagrożeniem. Co jednak istotne, taki schron warto przygotować w tajemnicy. Chodzi bowiem o to, by niepowołane osoby nie poznały lokalizacji, a także wyposażenia schronu. W przeciwnym razie jego budowa okaże się totalnie bezużyteczna.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
franczyza-gastronomiczna

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Kasa fiskalna 2024. Kto nie musi mieć kas fiskalnej? PEŁNA LISTA

Kasa fiskalna to nieodłączny element wielu biznesów. Są jednak takie, kiedy kasa fiskalna nie jest potrzebna. Kto nie…
kasa fiskalna

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier