magazyn-firma
2 min. czytania

Ile kosztuje polecony priorytet? Nowy cennik Poczty Polskiej 2022

polecony priorytet
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
29 12 21

Od 1 stycznia 2022 Poczta Polska „zaktualizuje” cennik swoich usług. To oznacza podniesienie cen wielu popularnych usług pocztowych. Według operatora to pierwsza od trzech lat korekta cen przesyłek listowych wysyłanych do adresatów w Polsce. Ile kosztuje polecony priorytet wg cennika na 2022 rok? Sprawdziliśmy.

Ile kosztuje polecony priorytet? Będzie drożej niż dotąd

Poczta Polska zmienia cennik. Państwowy gigant dostał już zielone światło od Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który jest regulatorem rynku pocztowego w Polsce. Spółka dość obszernie tłumaczy się ze zmian. Na to, ile kosztuje polecony priorytet w 2022 roku, złożyło się wiele czynników w tym koszty pracy i transportu.

Rosnące z roku na rok koszty pracy i transportu, ogólnoświatowy wzrost cen surowców wykorzystywanych przez Spółkę oraz spadający wolumen przesyłek listowych, przy zachowaniu wysokiego tempa inwestycji w podnoszenie swojej konkurencyjności na rynku, stały się impulsem do dokonania pierwszej od trzech lat modyfikacji cen przesyłek krajowych. Skala podwyżek wybranych usług w obrocie krajowym oscyluje w granicach od 2 do maksymalnie 11%” - czytamy w komunikacie.

 

Upraszczając – jest inflacja, są wydatki, więc trzeba podnieść ceny. Dla firm, które często wysyłają listy, oznacza to konieczność znaczącej korekty budżetu na usługi pocztowe w 2022 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Startuje usługa e-doręczenia

Ile kosztuje polecony priorytet? Cennik Poczty w 2022 roku

Przesyłki listowe nierejestrowane zdrożeją w najpopularniejszych formatach ok. 30 groszy. Za zwykły list w wersji ekonomicznej w formacie „S” zapłacimy 3,60 zł, w formacie „M” - 4,30 zł, a „L” – 7,20 zł. Wersja priorytetowa tych samych przesyłek wyniesie odpowiednio 4,50 zł, 5,10 zł oraz 8 złotych.

Zdrożeją także listy polecone. Co ciekawe podwyżki w najmniejszym stopniu dotkną przesyłki polecone priorytetowe. W przypadku najmniejszego formatu listu „S” (kartka A4 złożona na pół) podwyżka wyniesie tylko 10 groszy. Ekonomiczny polecony będzie jednak droższy aż o 60 groszy! 

Za list polecony w wersji ekonomicznej w formacie „S” zapłacimy 6,50 zł, w formacie „M” -  7 zł, a „L” – 15,60 zł. Wersja priorytetowa tych samych przesyłek wyniesie odpowiednio 8,50 zł, 9 zł oraz 18,30 złotych.

Czym się różni list ekonomiczny od priorytetowego?

W przypadku przesyłki priorytetowej, jeśli nadamy go do godziny 15:00, powinien dotrzeć do adresata już następnego dnia roboczego. Z kolei list ekonomiczny, będzie podróżował do odbiorcy znaczenie wolniej, standardowym trybem. Co do zasady wynosi on trzy dni robocze po dniu nadania.

 

Gdzie można znaleźć pełny cennik usług pocztowych?

Pełny cennik usług pocztowych jest dostępny m.in. na stronie internetowej Poczty Polskiej. Wersja obowiązująca od 1.01.2022 r. dostępna jest pod tym linkiem.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier