magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Egzekucja komornicza nie jest przyjemna. Jeśli jednak biznes nie pójdzie dobrze, a ty będziesz miał do czynienia z egzekucją komorniczą, warto wiedzieć ile może zabrać komornik, jeśli jesteś przedsiębiorcą

  • Komornik może zająć konto osobiste przedsiębiorcy ale musi zostawić na nim określoną kwotę
  • Komornik nie może też w całości zająć konta firmowego. Muszą na nim zostać np. pieniądze na wypłaty dla pracowników
  • ZUS i urząd skarbowy mogą zajmować środki na koncie przedsiębiorcy bez ograniczeń

Czy firma windykacyjna może zająć konto?

Egzekucja komornicza to ostatni etap walki wierzyciela o swoje należności. Jeśli jako przedsiębiorca masz problemy z regulowaniem zobowiązań, jak najszybciej negocjuj warunki spłaty ze swoimi kontrahentami. Nie dopuszczaj do sytuacji kiedy komornik zajmie majątek. Wtedy wyjście z finansowego potrzasku może być trudne.

CZYTAJ TAKŻE: Windykacja długów powyżej 5 lat. Jak to zrobić?

Jeśli wierzyciel skorzysta z pomocy firmy windykacyjnej, pamiętaj, że windykator nie może dochodzić swoich praw bezpośrednio z twojego majątku. Jako jednoosobowy przedsiębiorca odpowiadasz w pełni prywatnym majątkiem za zobowiązania.
Nie oznacza to jednak, że windykator może zająć twój samochód na poczet długu, czy też zabrać elektronikę. Takie możliwości ma jedynie komornik.

CZYTAJ TAKŻE:Komornik to dla nich nie problem. Oto jak Polacy skutecznie unikają komornika.

Podstawą działań komornika jest zawsze sądowy tytuł egzekucyjny z nadaną klauzulą wykonalności. Dopiero po uzyskaniu takiego dokumentu, może być prowadzona egzekucja komornicza.

Czy komornik zajmie konto prywatne przedsiębiorcy?

Komornik może dokonać zajęcia ruchomości, czyli np. samochodu, mebli, elektroniki, a także nieruchomości (domów, mieszkań, hal produkcyjnych). Najchętniej jednak komornik zajmuje konto bankowe. Istnieje bowiem domniemanie, że na konto bankowe wpływa wynagrodzenie, a w przypadku przedsiębiorcy należności od klientów.

CZYTAJ TAKŻE: Giełda długów, czyli szybka i skuteczna windykacja

Ile może zabrać komornik?

Choć zajęcie konta bankowego przez komornika może być uciążliwe, nie oznacza, że komornik może zabrać wszystkie pieniądze na poczet długu. Dlatego dobrze jest mieć świadomość, ile może zabrać komornik jeśli jesteś przedsiębiorcą

Czego nie może zająć komornik?

Zanim wyjaśnimy, ile może zabrać komornik, warto wiedzieć, czego nie może on zająć. I tak komornik nie może zabrać przedmiotów, które są niezbędne do wykonywania zawodu. Może to być np. młotek, czy komputer wykorzystywany w działalności. Oczywiście tylko wtedy gdy ich wartość nie przekracza znacząco przeciętnej wartości takich przedmiotów. Jeśli bowiem przedsiębiorca jeździł luksusowym Porsche, a do wykonywania obowiązków wystarczyłby mu dostawczy volkswagen, to istnieje duża szansa, że komornik zajmie samochód w wyniku egzekucji komorniczej. Komornik nie może też zająć rzeczy związanych z kultem religijnym. Z powodu takich ograniczeń zdecydowanie najłatwiejszym sposobem odzyskania należności, jest zajecie konta bankowego przez komornika.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wygląda umorzenie subwencji z tarczy antycovidowej

Kwota wolna od zajęcia przez komornika

I w tym momencie warto dowiedzieć się ile może zabrać komornik z konta. Jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, to majątek firmowy traktowany jest na równi z jego majątkiem osobistym. W związku z tym komornik może zająć zarówno pieniądze na koncie firmowym, jak i osobistym przedsiębiorcy. Ważna w tym przypadku jest kwota wolna od zajęcia. To kwota określona w kodeksie pracy. I tak komornik nie może zająć więcej niż 50% dochodu, a w przypadku długu alimentacyjnego 60% dochodu. Na koncie musi obowiązkowo zostać kwota równa pensji minimalnej. W 2021 komornik musi pozostawić na koncie dłużnika 2 800 zł brutto, czyli około 2 062 zł na rękę.

Kwota wolna od zajęcia z rachunku przedsiębiorcy. Ile może zabrać komornik?

Trochę inaczej wygląda kwestia tego ile może zabrać komornik z konta przedsiębiorcy. W przypadku konta firmowego nie istnieje zasada kwoty wolnej od zajęcia. Oznacza to, że komornik może zająć całość środków na firmowym koncie bankowym. Wyjątek stanowią jedynie środki zgromadzone na rachunkach oszczędnościowych i lokatach bankowych. Tu wchodzą przepisy prawa bankowego. Zakładają one, że kwota wolna od potrącenia wynosi 7% minimalnego wynagrodzenia brutto.

CZYTAJ TAKŻE: Długi w gastronomii rosną, ale nowe lokale wciąż powstają

Oprócz tego jest jeszcze jeden wyjątek. Komornik musi na koncie zadłużonego przedsiębiorcy pozostawić pieniądze na bieżące wypłaty dla pracowników, na podatki i świadczenia państwowe. Ograniczenie tego zwolnienia dotyczy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia według stawki ogłaszanej przez GUS za poprzedni kwartał. Żeby jednak komornik zastosował ten wyjątek i nie zajął środków z konta bankowego w pełnej wysokości, zadłużony przedsiębiorca musi dostarczyć odpis listy płac.

Zajęcie konta firmowego bez ograniczeń

Bez ograniczeń natomiast konto firmowe może być zajęte przez organy egzekucyjne w administracji, czyli np. urząd skarbowy i ZUS.

 

To Cię zainteresuje

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank
08 02 23

Lista nowych zawodów. Rynek pracy się zmienia

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie, które wprowadzi do polskich szkół branżowych dziewięć nowych zawodów. Te…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…
02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier