2 min. czytania

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Inflacja
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
16 09 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen. Od sierpnia 2021 roku cukier zdrożał już o 109%. Co oprócz niego drożeje najmocniej? Inflacja ekstremalna.

Inflacja ekstremalna. Cukier zdrożał w zawrotnym tempie

Wypełnione po brzegi sklepowe koszyki, później brak towaru, na końcu dyskusyjna reglamentacja w marketach. Gorzka prawda o inflacji w Polsce ma wyjątkowo słodki wymiar. Nie dziwi dezorientacja wywołana zdjęciami z półek w sklepach na zachodzie Europy, gdzie akurat cukier jest zdecydowanie tańszy niż w Polsce. Nawet w Luksemburgu, Niemczech i Księstwie Liechtenstein, gdzie poziom życia i siła nabywcza, to zupełnie inny „level” niż w Polsce. Nasza inflacja rządzi się jednak swoimi prawami.

W oficjalnej informacji o inflacji opublikowanej przez GUS odnajdujemy wskaźnik 209,2. To oznacza, że cukier zdrożał w ciągu roku o 109,2%. Taki stan rzeczy przekłada się na ceny wielu innych produktów – ciast, wypieków, napojów słodzonych. W odróżnieniu od opału trudno doszukiwać się tutaj globalnego trendu. Na międzynarodowych rynkach cukier tak nie drożał. I bądźmy szczerzy, w pewnej mierze konsumenci zrobili sobie ten problem sami. Gdyby nie masowa panika i zakupy tego produktu w ilościach hurtowych, dziś cukier (choć pewnie byłby i tak droższy), skala podwyżek nie sięgnęłaby trzycyfrowych wartości.

CZYTAJ TAKŻE: Z inflacją jest gorzej niż myśleliśmy

Ceny opału

Jeszcze bardziej astronomiczną wartość w tabelach GUS znajdziemy przy pozycji opał. Wskaźnik zmiany ceny od sierpnia to 256,9, czyli prawie 157%. W tym przypadku wszystko posypało się niczym miał na kopalnianą hałdę. W tym przypadku zaważyła geopolityka, polityka energetyczna, zarządzanie zapasami oraz konieczność importu czarnego złota z mocno egzotycznych kierunków.

Zawieszka na bramach składu o treści „węgla nie ma” nie robi już wrażenia. Konsumenci stoją w długich kolejkach przy kopalniach lub jadą po opał do sąsiednich Czech. Wiele wskazuje na to, że może być jeszcze drożej, a to dla wielu gospodarstw domowych u progu sezonu grzewczego oznacza energetyczno-finansową katastrofę.

Ile kosztuje paliwo?

W kontekście paliw chciałoby się powiedzieć, że to już „szczegół” w porównaniu z opałem. Licząc od sierpnia 2021 zdrożały o 23%, z czego olej napędowy o 31,5% a benzyna o 19,6%. Po drodze zaliczyliśmy jednak w tym obszarze prawdziwy rollercoster. Niestety taki poziom wzrostu cen w tej kategorii to w dalszym ciągu lokomotywa dla całej masy towarów i usług.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…
06 03 24

Protest rolników w Warszawie. Pszczelarze i branża spożywcza strajkuje.

Protest rolników w Warszawie gromadzi kilkadziesiąt tysięcy właścicieli gospodarstw, sadowników, pszczelarzy czy myśliwych. Jakie mają postulaty? Krótko wyjaśniamy…
protesty rolników

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier