magazyn-firma
2 min. czytania

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Inflacja
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
16 09 22

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen. Od sierpnia 2021 roku cukier zdrożał już o 109%. Co oprócz niego drożeje najmocniej? Inflacja ekstremalna.

Inflacja ekstremalna. Cukier zdrożał w zawrotnym tempie

Wypełnione po brzegi sklepowe koszyki, później brak towaru, na końcu dyskusyjna reglamentacja w marketach. Gorzka prawda o inflacji w Polsce ma wyjątkowo słodki wymiar. Nie dziwi dezorientacja wywołana zdjęciami z półek w sklepach na zachodzie Europy, gdzie akurat cukier jest zdecydowanie tańszy niż w Polsce. Nawet w Luksemburgu, Niemczech i Księstwie Liechtenstein, gdzie poziom życia i siła nabywcza, to zupełnie inny „level” niż w Polsce. Nasza inflacja rządzi się jednak swoimi prawami.

W oficjalnej informacji o inflacji opublikowanej przez GUS odnajdujemy wskaźnik 209,2. To oznacza, że cukier zdrożał w ciągu roku o 109,2%. Taki stan rzeczy przekłada się na ceny wielu innych produktów – ciast, wypieków, napojów słodzonych. W odróżnieniu od opału trudno doszukiwać się tutaj globalnego trendu. Na międzynarodowych rynkach cukier tak nie drożał. I bądźmy szczerzy, w pewnej mierze konsumenci zrobili sobie ten problem sami. Gdyby nie masowa panika i zakupy tego produktu w ilościach hurtowych, dziś cukier (choć pewnie byłby i tak droższy), skala podwyżek nie sięgnęłaby trzycyfrowych wartości.

CZYTAJ TAKŻE: Z inflacją jest gorzej niż myśleliśmy

Ceny opału

Jeszcze bardziej astronomiczną wartość w tabelach GUS znajdziemy przy pozycji opał. Wskaźnik zmiany ceny od sierpnia to 256,9, czyli prawie 157%. W tym przypadku wszystko posypało się niczym miał na kopalnianą hałdę. W tym przypadku zaważyła geopolityka, polityka energetyczna, zarządzanie zapasami oraz konieczność importu czarnego złota z mocno egzotycznych kierunków.

Zawieszka na bramach składu o treści „węgla nie ma” nie robi już wrażenia. Konsumenci stoją w długich kolejkach przy kopalniach lub jadą po opał do sąsiednich Czech. Wiele wskazuje na to, że może być jeszcze drożej, a to dla wielu gospodarstw domowych u progu sezonu grzewczego oznacza energetyczno-finansową katastrofę.

Ile kosztuje paliwo?

W kontekście paliw chciałoby się powiedzieć, że to już „szczegół” w porównaniu z opałem. Licząc od sierpnia 2021 zdrożały o 23%, z czego olej napędowy o 31,5% a benzyna o 19,6%. Po drodze zaliczyliśmy jednak w tym obszarze prawdziwy rollercoster. Niestety taki poziom wzrostu cen w tej kategorii to w dalszym ciągu lokomotywa dla całej masy towarów i usług.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier