magazyn-firma

Nikt nie ma już złudzeń. Presja płacowa, wyższe ceny towarów i usług, trudne negocjacje z klientami – to już nie jest jedynie czarny scenariusz. To dzieje się teraz. Inflacja w Polsce w październiku sięgnęła poziomów niewidzianych od maja 2001 roku!

Inflacja w Polsce? 6%? Zapomnij

Późnym rankiem Główny Urząd Statystyczny podał informacje, na które z wypiekami na twarzach czekali ekonomiści w swoich dealingroomach. „Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,8%”. Z kolei w ujęciu miesięcznym zmiana wyniosła 1%. To nie są dobre informacje. Inflacja w Polsce nie hamuje.

Aby odnaleźć podobny wynik w przeszłości, trzeba długo scrollować tabelkę w Excelu. Podpowiadamy – było to ponad 20 lat temu, dokładnie w maju 2001 roku, kiedy inflacja wynosiła 6,9%. Dziś nikt nie ma złudzeń – takiej drożyzny i wszystkich gospodarczych perturbacji, jakie się z nią wiążą, dawno nie było.

CZYTAJ TAKŻE: Ceny paliw a wypowiedzenia. "Nie stać mnie na tę robotę"

Inflacja w Polsce. Porównania z 2001 rokiem są bez sensu

Pisanie o rekordach w tym przypadku działa na wyobraźnię, ale jest bez sensu. Czym różni się inflacja w Polsce obecnie od tej z maja 2001 roku? Wtedy byliśmy na dobrej ścieżce żegnania się z tym niekorzystnym zjawiskiem. Wskaźnik ten opuścił wówczas wspomniane poziomy na dwie długie dekady.

Teraz jesteśmy w zupełnie innej sytuacji. Ceny rosną i końca tego trendu nie widać. Narodowy Bank Polski wspólnie z Radą Polityki Pieniężnej mógł 20 lat temu odtrąbić sukces. Front drożyzny, choć nadal odczuwalny, powoli się cofał. Teraz ogarnia kolejne obszary gospodarki. Nie ma co straszyć kolejnymi podwyżkami stóp procentowych. One są po prostu pewne.

Inflacyjne uderzenie w firmy

Dla firm inflacja oznacza wiele problemów. I nie mówimy tutaj tylko o droższych kredytach i konieczności oglądania każdej złotówki na inwestycje ze wszystkich możliwych stron. Inflacja to także presja płacowa, wywierana przez pracowników, których z miesiąca na miesiąc stać na mniej. Na obecnym, dość ciasnym i komfortowym dla zatrudnionych rynku pracy, z postulatem podniesienia pensji przychodzi się do szefa łatwo. Dużo trudniej jest za to podwyżki odmówić.

Inna rzecz to rosnące ceny surowców, komponentów, transportu. Wielu właścicieli firm czekają trudne negocjacje w sprawie kolejnych podwyżek cen towarów i usług. W ten sposób może zacząć nakręcać się niebezpieczna spirala. Może nie aż taka, jak we wczesnych latach 90-tych, ale jednak bardzo małokomfortowa.

Rezygnacja z inwestycji?

Inflacja powoduje jeszcze jeden niebezpieczny trend. Odchodzenie od inwestycji. Wspomnieliśmy już o droższych kredytach. Jeśli dodamy do tego droższe materiały budowlane, robociznę, usługi zewnętrzne, a z drugiej strony presję płacową, szybko się okaże, że inwestować nie ma za co. A nawet jeśli jest, część firm będzie wolała poczekać na spokojniejsze czasy.

Inflacja na tych poziomach jest jak nadciśnienie. Pogarsza się samopoczucie, organizm gorzej funkcjonuje, boli głowa. Tyle, że w przypadku inflacji, antidotum szybko nie zadziała. Efekty ostatniej podwyżki stóp, jeśli w ogóle będą odczuwalne, to dopiero pod koniec pierwszej połowy przyszłego roku.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe

Sprzedaż węgla. PGG zmniejsza limity dla klientów - od teraz kupisz MNIEJ!

Sprzedaż węgla przez PGG znów się komplikuje. Grupa zdecydowała o zmniejszeniu limitów dla klientów. To oznacza, że od…
sprzedaż węgla

Licytacje komornicze. Samochody dostawcze da się kupić. Sprawdziliśmy jakie!

Kiedy na rynku auta drożeją, a wybór jest czasem iluzoryczny, warto zajrzeć na licytacje komornicze. Samochody dostawcze potrzebne…
Licytacje komornicze. Samochody dostawcze
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier