magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Inwestowanie w nieruchomości może czekać rewolucja. Firmy i fundusze inwestycyjne nie będą mogły już odkupić mieszkania od seniora w ramach produktu, który znamy jako hipoteka odwrócona.

Inwestowanie w nieruchomości to także tzw. umowy dożywocia. Resort sprawiedliwości zapowiada zmiany w tym zakresie. Firmy i fundusze inwestycyjne nie będą mogły kupić mieszkania od seniora. Stroną takiej umowy będzie mogła być tylko rodzina.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Pracodawcy już zwalniają. Dlaczego nie widać tego w oficjalnych statystykach?

Nieruchomości i umowa dożywocia

Odwrócona hipoteka zwana również umową dożywocia będzie ograniczona. Do tej pory senior mógł odsprzedać mieszkanie w zamian za utrzymanie do końca życia. Korzystały z tego fundusze inwestycyjne i firmy, których głównych celem było inwestowanie w nieruchomości. Zmiany doprowadzić mają do tego, ze ten rynek zniknie. Senior będzie mógł przekazać mieszkanie tylko najbliższym.

Zmiany w kodeksie cywilnym

Według informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą” "przepisy w obecnym kształcie nie zapewniają wystarczającej ochrony konsumentom, którymi są, co do zasady, osoby w starszym wieku".

Jak działa hipoteka odwrócona?

Hipoteka odwrócona to umowa, którą tzw. fundusze hipoteczne zawierają z właścicielem mieszkania, najczęściej seniorem. Traktują to jako inwestycję. Umowa polega na tym, że senior ma zapewnioną comiesięczną rentę dożywotnią wypłacaną przez fundusz. Po śmierci seniora mieszkanie staje się jednak własnością funduszu. Podstawą inwestycji jest założenie, że senior dostanie od funduszu znacznie mniejsze środków, niż wartość nieruchomości.

CZYTAJ TAKŻE: Pogrom na rynku kredytów hipotecznych. Tak źle nie było od 2017 roku

Ministerstwo Sprawiedliwości zaznacza, że fundusze hipoteczne nierzadko zarabiały bardzo dużo na oferowaniu zaniżonych kwot za nieruchomości. W związku z tym mają być wprowadzone odpowiednie regulacje i nadzór nad hipoteką odwróconą w podobnym zakresie jak na rynkach finansowych. Do tej pory bowiem nie były one w żaden sposób kontrolowane.

Na tym etapie nie wiadomo, co mieliby zrobić właściciele mieszkań, którzy nie mają już najbliższej rodziny. Nie wiadomo, czy mogliby przekazać swoje mieszkania na komercyjnych warunkach np. funduszowi hipotecznemu.

To Cię zainteresuje

Kredyty hipoteczne 2023r. Idą zmiany. Będzie łatwiej kupić mieszkanie?

Zdolność kredytowa powoli się odbudowuje i zdaniem specjalistów trend ma się utrzymać. Wszystko przez zmiany rynkowe. Eksperci wieszczą…
kredyt

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier