magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Plotki o tym, że PKO BP wycofuje się z Ukrainy, nie mają pokrycia w rzeczywistości. Dziś informacje o ucieczce z rynku ogarniętego wojną oficjalnie zostały zdementowane. Co PKO BP zrobi z KredoBankiem? Jak działają banki w czasie wojny?

Jak działają banki w czasie wojny?

Informacje o wycofaniu PKO BP z Ukrainy sięgnęły szczytów systemu bankowego w Polsce, a także wywołały spore zamieszanie. O takim scenariuszy mówił nawet sam szef Narodowego Banku Polskiego. Po tych słowach bank zdecydował się na dementi na Twitterze. Co widać w niżej zamieszczonej odpowiedzi na post jednego z dziennikarzy. Banki w czasie wojny działają.

PKO zostaje na Ukrainie

Piątkowy wpis PKO BP nie pozostawia złudzeń, a także w krótkich, rzuca światło na to, jak instytucja finansowa działa w warunkach wyniszczającej wojny:

Nie wycofujemy się z Ukrainy. Kredobank, na tyle na ile to możliwe w obecnej sytuacji, prowadzi normalną działalność. Działa ponad połowa oddziałów, pracownicy dbają o zapewnienie dostępu do usług finansowych. NBU od 9 marca włączył Kredobank do listy systemowych banków Ukrainy”.

Czy banki w czasie wojny mogą działać?

Sami uchodźcy, którzy docierają do Polski, relacjonują, że tuż przed wyjazdem bez problemu mogli skorzystać z bankomatu, jak również obsługi w bankowej placówce. Wiązało się to z kolejkami, ale instytucje te zdawały się pracować „niemal normalnie”. Ta normalność częściej spotykana jest w zachodnich obwodach Ukrainy, która nie została objęta działaniami wojennymi. Na wschód od linii Dniepru pojawiają się jednak poważne kłopoty. „Mimo że front nie dotarł do mojego miasta, niczego w moim banku załatwić nie mogę. Nie działa nic” – mówi pani Waleria z Zaporoża, która do Polski dotarła w piątek nad ranem.

To oznacza, że trudno dziś mówić o działalności banków w całej Ukrainie. Tam, gdzie działa infrastruktura teleinformatyczna, nie ma braków w dostępie do energii elektrycznej oraz bezpośredniego zagrożenia nalotami, bankowcy na ile mogą, starają się pracować normalnie.

PKO BP wspiera pracowników KredoBanku

Jak wynika ze wcześniejszej informacji prasowej banku PKO BP

 W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę, PKO Bank Polski udziela wsparcia rodzinom pracowników swojej spółki Kredobank. Bank zapewnia transport, zakwaterowanie, opiekę medyczną, wsparcie psychologów i środki do życia. W Polsce jest już 70 osób” - czytamy.

W pomoc dla obywateli Ukrainy zaangażowała się nie tylko spółka, ale także Fundacja działająca przy banku.

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier