magazyn-firma
3 min. czytania

Jak najtaniej zatrudnić pracownika?

Autor
Szymon Ostrowski
Opublikowano
05 05 21

Daniny na rzecz państwa wciąż rosną, coraz mocniej obciążając rachunki właścicieli firm. Skutkuje to tym, że coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna szukać oszczędności i zastanawia się nad tym, jak można najtaniej zatrudnić pracownika.

Rodzaje umów w polskim porządku prawnym

Najczęściej spotykamy się oczywiście z umowami o pracę. Mimo tego, że mają one bardzo dużo atutów, to trudno byłoby określić je mianem najtańszych z punktu widzenia firmy. Pracodawca zobowiązany jest do opłacania składek za pracownika, a także honorowania urlopów oraz chorobowego. W razie zdarzeń o charakterze losowym, osobie zatrudnionej na umowę o pracę przysługują dodatkowe dni wolne od pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Koszt pracodawcy umowa zlecenie

Popularną alternatywą są też umowy zlecenie. Minęły jednak czasy, kiedy nie były one obłożone żadnymi daninami na rzecz pracowników. Dziś - w ramach tej formuły zatrudnienia - trzeba odprowadzić składki emerytalne, rentowe oraz zdrowotne. Co więcej, istnieje nawet możliwość opłacania osobom zatrudnionym w ten sposób składki chorobowej. Na pewno warto zwrócić też uwagę na to, że od 2017 roku ustawodawca doprecyzował, że wynagrodzenie zleceniobiorcy nie może być niższe niż minimalna w danym roku stawka godzinowa.

Czy podsłuchiwanie pracownika jest legalne

Praktyka wielu firm pokazuje, że stopniowo odchodzi się od umów o dzieło. Wynika to z tego, że organy kontrolne często próbują kwalifikować ją jako umowę zlecenie. Można spotkać się z tym choćby wtedy, kiedy występują znamiona powtarzalności danego zadania. Jeśli jednak chcemy zatrudnić pracownika do jednorazowego wykonania określonej czynności, to na pewno warto rozważyć tę formę. Przede wszystkim dlatego, że nie odciąga się od niej danin na ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne.

Oczywiście jedną z najkorzystniejszych form zatrudnienia dla wielu firm wciąż pozostają wolontariusze oraz stażyści i praktykanci. Praktyka pokazuje jednak, że nie każda działalność gospodarcza wie, w jaki sposób rozliczyć się z zatrudnienia takich osób w firmie. Na pewno jednak warto uważnie przeanalizować ten kierunek. Choćby dlatego, że Powiatowe Urzędy Pracy chętnie wspierają te formy zatrudnienia i pomagają w znalezieniu kandydatów.

Atrakcyjność na rynku firm? Tylko dzięki B2B

Z roku na rok przybywa w Polsce jednoosobowych działalności gospodarczych. Własna firma to marzenie wielu osób, które można wdrożyć w życie bardzo szybko. Firmę może założyć każdy dorosły obywatel naszego kraju, który dysponuje dostępem do CEIDG i jest gotów poświęcić około godziny na wypisanie formularza zgłoszeniowego.

CZYTAJ TAKŻE: Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2021 roku

Dlaczego współpraca B2B jest tak atrakcyjna? Przede wszystkim ze względu na możliwość odliczenia kosztów od prowadzenia działalności. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by korzystać z wielu programów pomocowych, jakie organizują poszczególne województwa lub Unia Europejska. 

Atutem jest też brak jakichkolwiek zobowiązań strony podnajmującej pracownika. Nie musi opłacać za takiego pracownika żadnych składek, a na dodatek w dowolnej chwili może zakończyć współpracę. Rozliczenie odbywa się w formie faktury, co jest korzystne dla obu stron.

Chcesz zatrudniać? Przeszukaj programy wsparcia dla firm

Przedsiębiorcom często wydaje się, że muszą sobie radzić sami, a aparat państwowy nie ma zbyt wielu narzędzi, by im pomóc. Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Powiatowe Urzędy Pracy w wielu gminach oferują bezzwrotne dotacje na wyposażenie nowego stanowiska pracy.

CZYTAJ TAKŻE: 10 argumentów za tym że jednoosobowa działalność gospodarcza pod względem prawnym to najlepsze rozwiązanie

Praktyka wielu działalności pokazuje, że jest to prosty i niezwykle skuteczny sposób, by zaoszczędzić kilka tysięcy złotych na urządzeniu nowego stanowiska biurowego w firmie. Warto zainteresować się też nieoprocentowanymi pożyczkami oraz możliwością partycypowania przez PUP w kosztach zatrudniania nowych osób. Możliwości jest sporo, a przed decyzją o zatrudnieniu wybranego kandydata warto się im uważnie przyjrzeć.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Pracownik stracił prawo jazdy – co teraz?

Prawo o ruchu drogowym coraz bardziej restrykcyjnie podchodzą to wszelkiego rodzaju przewinień kierowców. Może się zdarzyć, że przykładny…
pracownik stracił prawo jazdy

Wypalenie zawodowe: co trzecia firma traci przez nie specjalistów

Równo trzy lata temu WHO zaliczyło wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11 jako…
wypalenie zawodowe

Płaca minimalna 2023. Przedsiębiorcy: będą fatalne następstwa

To już przesądzone. Płaca minimalna 2023 wyniesie 3.490 złotych od 1 stycznia, oraz 3.600 złotych od 1 lipca.…
Płaca minimalna 2023

Ile może zarobić emeryt i rencista? Uważaj! Limity właśnie zostały obniżone!

Już od 1 września 2022 roku zmniejszą się limity zarobkowe dla świadczeniobiorców, którzy dorabiają do emerytury i renty.…
ile może zarobić emeryt i rencista

Pracodawcy już zwalniają. Dlaczego nie widać tego w oficjalnych statystykach?

Rynek pracy w Polsce nadal jest stabilny, a na spowolnienie zareaguje z opóźnieniem - twierdzą ekonomiści. Nie zmienia…
Pracodawcy już zwalniają

Rynek pracownika? Poczekajcie na to, co się stanie za chwilę!

Brak rąk do pracy, presja płacowa, rynek pracownika – te frazy zdominowały nagłówki w prasie i na portalach…
Rynek pracownika
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier