magazyn-firma
2 min. czytania

Jak napisać wezwanie do zapłaty

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Wezwanie do zapłaty to pierwszy krok, jaki powinien zrobić wierzyciel względem nierzetelnego dłużnika. Pismo zaliczane jest do sposobów tzw. miękkiej windykacji. Dowiedz się jak przygotować skuteczne wezwanie do zapłaty.

Odzyskiwanie pieniędzy nie jest zadaniem łatwym, szczególnie gdy po drugiej stronie jest przeciwnik, który planował że nie rozliczy się ze swoimi zaległościami. Intencje dłużnika nie powinny mieć jednak żadnego wpływu na ruchy wierzyciela. Windykacja nie jest zadaniem łatwym, ale czasem nie da jej się uniknąć. Zanim jednak przyjdzie czas na ciężkie działa, warto do walki wykorzystać rozwiązanie mniejszego kalibru np. wezwanie do zapłaty.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Czym jest wezwanie do zapłaty

Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu na odzyskanie zaległości finansowej. Niestety nie ma też gwarancji, że wysłanie wezwania do zapłaty zakończy się oczekiwanym przelewem na konto przedsiębiorcy. Ale przed skorzystaniem z windykacji twardej, dobrze byłoby chociaż spróbować delikatniejszych rozwiązań. To dzięki nim można zaoszczędzić czas i pieniądze. Postępowanie sądowe nie jest ani krótkie, ani tanie. Jeżeli jest szansa na jego uniknięcie, należy ją wykorzystać.

CZYTAJ TAKŻE: Nierzetelny dłużnik. Jak uprzykrzyć mu życie?

Wezwanie do zapłaty to pismo, którego adresatem jest nierzetelny dłużnik. Wierzyciel przedstawia w nim swoje żądanie, podaje dokładną kwotę zaległości. A także uprzedza o ewentualnych konsekwencjach niezastosowania się do prośby.

Jak napisać wezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty nie jest pismem sądowym. Nie ma więc surowych wymagań formalnych. Ale pewne elementy powinny się w nim znaleźć, by spełniało swoją rolę. Należą do nich:

  • dane dłużnika
  • dane wierzyciela
  • datę pisma
  • kwotę zaległości wraz z ewentualnymi odsetkami
  • podstawę prawną naliczenia zobowiązania
  • czas na zrealizowanie żądań
  • numer rachunku bankowego wierzyciela
  • podpis wystawiającego.

Nie ma wymogu, by wezwanie do zapłaty pisał prawnik, ale trzeba przyznać, że pieczątka i podpis profesjonalisty czasami robi wrażenie na dłużniku i skłania do uregulowania zobowiązań.

CZYTAJ TAKŻE: Giełda długów, czyli szybka i skuteczna windykacja

Pismo do wykorzystania w sądzie

Nadawca powinien pamiętać o tym, że co prawda wezwanie do zapłaty nie jest częścią postępowania sądowego, ale z pewnością będzie w nim dowodem. Dlatego wierzyciel musi zadbać o to, by nie było wątpliwości, że dłużnik je otrzymał. Tak więc potwierdzenie nadania i odbioru to konieczność podczas wysyłki. Dzięki temu wierzyciel będzie miał kolejny argument do przedstawienia w sądzie.

CZYTAJ TAKŻE: Windykacja długów powyżej 5 lat. Jak to zrobić?

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier