2 min. czytania

Jak napisać wezwanie do zapłaty

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Wezwanie do zapłaty to pierwszy krok, jaki powinien zrobić wierzyciel względem nierzetelnego dłużnika. Pismo zaliczane jest do sposobów tzw. miękkiej windykacji. Dowiedz się jak przygotować skuteczne wezwanie do zapłaty.

Odzyskiwanie pieniędzy nie jest zadaniem łatwym, szczególnie gdy po drugiej stronie jest przeciwnik, który planował że nie rozliczy się ze swoimi zaległościami. Intencje dłużnika nie powinny mieć jednak żadnego wpływu na ruchy wierzyciela. Windykacja nie jest zadaniem łatwym, ale czasem nie da jej się uniknąć. Zanim jednak przyjdzie czas na ciężkie działa, warto do walki wykorzystać rozwiązanie mniejszego kalibru np. wezwanie do zapłaty.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Czym jest wezwanie do zapłaty

Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu na odzyskanie zaległości finansowej. Niestety nie ma też gwarancji, że wysłanie wezwania do zapłaty zakończy się oczekiwanym przelewem na konto przedsiębiorcy. Ale przed skorzystaniem z windykacji twardej, dobrze byłoby chociaż spróbować delikatniejszych rozwiązań. To dzięki nim można zaoszczędzić czas i pieniądze. Postępowanie sądowe nie jest ani krótkie, ani tanie. Jeżeli jest szansa na jego uniknięcie, należy ją wykorzystać.

CZYTAJ TAKŻE: Nierzetelny dłużnik. Jak uprzykrzyć mu życie?

Wezwanie do zapłaty to pismo, którego adresatem jest nierzetelny dłużnik. Wierzyciel przedstawia w nim swoje żądanie, podaje dokładną kwotę zaległości. A także uprzedza o ewentualnych konsekwencjach niezastosowania się do prośby.

Jak napisać wezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty nie jest pismem sądowym. Nie ma więc surowych wymagań formalnych. Ale pewne elementy powinny się w nim znaleźć, by spełniało swoją rolę. Należą do nich:

  • dane dłużnika
  • dane wierzyciela
  • datę pisma
  • kwotę zaległości wraz z ewentualnymi odsetkami
  • podstawę prawną naliczenia zobowiązania
  • czas na zrealizowanie żądań
  • numer rachunku bankowego wierzyciela
  • podpis wystawiającego.

Nie ma wymogu, by wezwanie do zapłaty pisał prawnik, ale trzeba przyznać, że pieczątka i podpis profesjonalisty czasami robi wrażenie na dłużniku i skłania do uregulowania zobowiązań.

CZYTAJ TAKŻE: Giełda długów, czyli szybka i skuteczna windykacja

Pismo do wykorzystania w sądzie

Nadawca powinien pamiętać o tym, że co prawda wezwanie do zapłaty nie jest częścią postępowania sądowego, ale z pewnością będzie w nim dowodem. Dlatego wierzyciel musi zadbać o to, by nie było wątpliwości, że dłużnik je otrzymał. Tak więc potwierdzenie nadania i odbioru to konieczność podczas wysyłki. Dzięki temu wierzyciel będzie miał kolejny argument do przedstawienia w sądzie.

CZYTAJ TAKŻE: Windykacja długów powyżej 5 lat. Jak to zrobić?

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy
16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier