2 min. czytania

Jak przeciwdziałać atakom DDoS w firmie? Jest podręcznik

DDoS
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
29 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ataki DDoS to jedno z najpoważniejszych zagrożeń cybernetycznych, jakie mogą uderzyć w twoją firmę. Jeśli myślisz, że problem dotyczy tylko wielkich, strategicznych przedsiębiorstw jesteś w błędzie.

Co to jest DDoS?

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego przygotował specjalny podręcznik, który w obliczu dzisiejszych wyzwań powinien przeczytać każdy. Niezależnie od tego, jaki biznes prowadzi. Jeśli działasz w sieci, lub twoja działalność opiera się na usługach cyfrowych, koniecznie sprawdź, jak możesz się obronić.

Skrót DDoS pochodzi z języka angielskiego (distributed denial of service) i oznacza rozproszoną odmowę usługi. To czarny sen współczesnych informatyków obsługujących firmową sieć. To nic innego jak atak na system komputerowy lub sieciową usługę, którego celem jest sparaliżowanie wolnych zasobów. Jest przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów, często zlokalizowanych w różnych miejscach na świecie. Trudno policzyć jak wiele firm na świecie, w tym w Polsce padło ofiarą tego podstępnego działania. Przerwy w działaniu generują poważne straty.

Atak przeprowadzany jest zazwyczaj z komputerów, nad którymi hakerzy przejęli kontrolę. Dzieje się to za pomocą specjalnego złośliwego oprogramowania. Typu bot lub trojan. W umówionym momencie, komputery zasypują system ofiary fałszywymi próbami skorzystania z usług. Przy potężnej liczbie żądań dostępne zasoby ulegają wyczerpaniu. Takie działanie prowadzi albo do przerw w działaniu, albo nawet zawieszenia całego systemu ofiary.

Jak się bronić przed uderzeniem hakerów?

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego znany pod skrótem CSIRT KNF, opublikował w sieci podręcznik. Zawiera on zestaw porad oraz dobrych praktyk, które chronią przed atakami DDoS. Warto zapoznać się z tym opracowaniem, choćby dlatego, by zminimalizować ryzyko uderzenia ze strony hakerów.

Pełne, darmowe i bardzo szczegółowo przygotowane opracowanie jest dostępne w internecie pod tym linkiem.

Analiza ryzyka i działanie

CSIRT KNF zaleca, by każda organizacja przeprowadziła analizę ryzyka. Pozwoli ona ocenić niebezpieczeństwo ataku DDoS na swoją infrastrukturę teleinformatyczną. To pierwszy krok do stawienia tamy hakerom. Stanie się tak pod warunkiem dobrania odpowiednich narzędzi i rozwiązań technicznych.

Pomocna może być także optymalizacja architektury dostępowej do globalnej sieci w celu ograniczenia niebezpieczeństwa odmowy dostępu usługi.

CZYTAJ TAKŻE: Jak bezpiecznie sprzedawać online?

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier