magazyn-firma
2 min. czytania

Jak przeciwdziałać atakom DDoS w firmie? Jest podręcznik

DDoS
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
29 03 22

Ataki DDoS to jedno z najpoważniejszych zagrożeń cybernetycznych, jakie mogą uderzyć w twoją firmę. Jeśli myślisz, że problem dotyczy tylko wielkich, strategicznych przedsiębiorstw jesteś w błędzie.

Co to jest DDoS?

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego przygotował specjalny podręcznik, który w obliczu dzisiejszych wyzwań powinien przeczytać każdy. Niezależnie od tego, jaki biznes prowadzi. Jeśli działasz w sieci, lub twoja działalność opiera się na usługach cyfrowych, koniecznie sprawdź, jak możesz się obronić.

Skrót DDoS pochodzi z języka angielskiego (distributed denial of service) i oznacza rozproszoną odmowę usługi. To czarny sen współczesnych informatyków obsługujących firmową sieć. To nic innego jak atak na system komputerowy lub sieciową usługę, którego celem jest sparaliżowanie wolnych zasobów. Jest przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów, często zlokalizowanych w różnych miejscach na świecie. Trudno policzyć jak wiele firm na świecie, w tym w Polsce padło ofiarą tego podstępnego działania. Przerwy w działaniu generują poważne straty.

Atak przeprowadzany jest zazwyczaj z komputerów, nad którymi hakerzy przejęli kontrolę. Dzieje się to za pomocą specjalnego złośliwego oprogramowania. Typu bot lub trojan. W umówionym momencie, komputery zasypują system ofiary fałszywymi próbami skorzystania z usług. Przy potężnej liczbie żądań dostępne zasoby ulegają wyczerpaniu. Takie działanie prowadzi albo do przerw w działaniu, albo nawet zawieszenia całego systemu ofiary.

Jak się bronić przed uderzeniem hakerów?

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego znany pod skrótem CSIRT KNF, opublikował w sieci podręcznik. Zawiera on zestaw porad oraz dobrych praktyk, które chronią przed atakami DDoS. Warto zapoznać się z tym opracowaniem, choćby dlatego, by zminimalizować ryzyko uderzenia ze strony hakerów.

Pełne, darmowe i bardzo szczegółowo przygotowane opracowanie jest dostępne w internecie pod tym linkiem.

Analiza ryzyka i działanie

CSIRT KNF zaleca, by każda organizacja przeprowadziła analizę ryzyka. Pozwoli ona ocenić niebezpieczeństwo ataku DDoS na swoją infrastrukturę teleinformatyczną. To pierwszy krok do stawienia tamy hakerom. Stanie się tak pod warunkiem dobrania odpowiednich narzędzi i rozwiązań technicznych.

Pomocna może być także optymalizacja architektury dostępowej do globalnej sieci w celu ograniczenia niebezpieczeństwa odmowy dostępu usługi.

CZYTAJ TAKŻE: Jak bezpiecznie sprzedawać online?

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier