magazyn-firma
2 min. czytania

Jak przeciwdziałać atakom DDoS w firmie? Jest podręcznik

DDoS
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
29 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ataki DDoS to jedno z najpoważniejszych zagrożeń cybernetycznych, jakie mogą uderzyć w twoją firmę. Jeśli myślisz, że problem dotyczy tylko wielkich, strategicznych przedsiębiorstw jesteś w błędzie.

Co to jest DDoS?

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego przygotował specjalny podręcznik, który w obliczu dzisiejszych wyzwań powinien przeczytać każdy. Niezależnie od tego, jaki biznes prowadzi. Jeśli działasz w sieci, lub twoja działalność opiera się na usługach cyfrowych, koniecznie sprawdź, jak możesz się obronić.

Skrót DDoS pochodzi z języka angielskiego (distributed denial of service) i oznacza rozproszoną odmowę usługi. To czarny sen współczesnych informatyków obsługujących firmową sieć. To nic innego jak atak na system komputerowy lub sieciową usługę, którego celem jest sparaliżowanie wolnych zasobów. Jest przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów, często zlokalizowanych w różnych miejscach na świecie. Trudno policzyć jak wiele firm na świecie, w tym w Polsce padło ofiarą tego podstępnego działania. Przerwy w działaniu generują poważne straty.

Atak przeprowadzany jest zazwyczaj z komputerów, nad którymi hakerzy przejęli kontrolę. Dzieje się to za pomocą specjalnego złośliwego oprogramowania. Typu bot lub trojan. W umówionym momencie, komputery zasypują system ofiary fałszywymi próbami skorzystania z usług. Przy potężnej liczbie żądań dostępne zasoby ulegają wyczerpaniu. Takie działanie prowadzi albo do przerw w działaniu, albo nawet zawieszenia całego systemu ofiary.

Jak się bronić przed uderzeniem hakerów?

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego znany pod skrótem CSIRT KNF, opublikował w sieci podręcznik. Zawiera on zestaw porad oraz dobrych praktyk, które chronią przed atakami DDoS. Warto zapoznać się z tym opracowaniem, choćby dlatego, by zminimalizować ryzyko uderzenia ze strony hakerów.

Pełne, darmowe i bardzo szczegółowo przygotowane opracowanie jest dostępne w internecie pod tym linkiem.

Analiza ryzyka i działanie

CSIRT KNF zaleca, by każda organizacja przeprowadziła analizę ryzyka. Pozwoli ona ocenić niebezpieczeństwo ataku DDoS na swoją infrastrukturę teleinformatyczną. To pierwszy krok do stawienia tamy hakerom. Stanie się tak pod warunkiem dobrania odpowiednich narzędzi i rozwiązań technicznych.

Pomocna może być także optymalizacja architektury dostępowej do globalnej sieci w celu ograniczenia niebezpieczeństwa odmowy dostępu usługi.

CZYTAJ TAKŻE: Jak bezpiecznie sprzedawać online?

 

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier