magazyn-firma
2 min. czytania

Jak sprawdzić, czy firma jest podatnikiem VAT?

komputer
Autor
redakcja
Opublikowano
05 11 21

Czasem potrzebujemy szybkiej informacji, czy dana firma jest podatnikiem VAT. To ważna informacja, np. w sytuacji, w której decydujemy się na współpracę nowym kontrahentem. Jak się okazuje, państwowe systemy teleinformatyczne pozwalają nam na szybką weryfikację danych i odpowiedź na nurtujące nas pytanie.

Czy firma jest podatnikiem VAT?

Odpowiedź na pytanie, czy firma jest podatnikiem VAT, bardzo szybko znajdziemy na stronie wyszukiwarki wykazu podatników VAT. Jest ona dostępna pod tym linkiem. Co musimy zrobić? Cały proces wyszukania tej informacji zajmie nam… mniej niż minutę. Wystarczy w odpowiednim miejscu, w górnej części strony, wpisać JEDNĄ z czterech wybranych danych pozwalających na identyfikację konkretnego podmiotu. Może być to:

- numer konta bankowego

- NIP

- numer REGON

- nazwa interesującego nas podmiotu

Możemy również wpisać datę dzienną, która pozwoli nam ustalić uprawnienia na konkretny dzień. Jeśli jej nie zmienimy, system przyjmie aktualny dzień, miesiąc i rok.

Po wpisaniu informacji natychmiast otrzymamy odpowiedź. Jeśli dana firma nie jest podatnikiem VAT, natychmiast na czerwonym prostokącie pojawi nam się biały napis „Nie figuruje w rejestrze VAT”. Sprawa wówczas jest jasna.

Biała lista podatników VAT

Wspomniana wyszukiwarka jest zintegrowana z tzw. białą listą podatników VAT. Oznacza to, że sprawdzimy, czy nasz (potencjalny) kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.

Jeśli danej firmie odmówiono rejestracji, lub wykreślono ją z rejestru (lub przywrócono zarejestrowanie jako VAT-owca) poznamy podstawę prawną takiej decyzji. Wyszukiwarka jest także doskonałym sposobem na potwierdzenie numeru rachunku bankowego, na jaki należy zapłacić należność danemu kontrahentowi. W wielu firmach sprawdzanie tej ostatniej informacji jest obowiązkowym elementem procedur w przypadku podmiotów, z którymi współpraca jest właśnie nawiązywana.

Kiedy przedsiębiorca nie jest podatnikiem VAT?

Oczywiście co do zasady przedsiębiorcy są czynnymi podatnikami VAT. Są jednak wyjątki, o których powinniśmy pamiętać.

Pierwszym z nich jest korzystanie ze zwolnienia z podatku VAT. Taka okoliczność dotyczy przede wszystkim drobnych przedsiębiorców. Mowa o takich podatnikach, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła poziomu 200 tys. złotych. Warto pamiętać, że to wartości sprzedaży niewliczana jest kwota podatku.

Innym wyjątkiem są nieliczne czynności, które są ustawowo zwolnione z obciążenia podatkiem od towarów i usług.

Zwolniony z VAT nie może go odliczyć

Przy tym wszystkim należy pamiętać, że przedsiębiorca, który jest zwolniony z VAT, mimo prowadzenia działalności gospodarczej nie ma możliwości prawnej odliczenia podatku VAT naliczonego, który znajduje się na fakturach zakupowych.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Licytacje komornicze. Samochody dostawcze da się kupić. Sprawdziliśmy jakie!

Kiedy na rynku auta drożeją, a wybór jest czasem iluzoryczny, warto zajrzeć na licytacje komornicze. Samochody dostawcze potrzebne…
Licytacje komornicze. Samochody dostawcze
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier