Z tego artykułu dowiesz się:

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolne. Do uczestnictwa w nich nie może zmusić pracodawca. Osoba, która została zapisana do PPK automatycznie, może w każdym momencie się wypisać. Jak to zrobić? Czy można wypisać pracownika z PPK?

Według danych opublikowanych przez bankier.pl Jaka przyszłość czeka PPK i OFE - Bankier.pl PPK nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem jak sądzono. W ciągu pierwszych 4-6 lat z projektu miało korzystać nawet 70 proc. uprawnionych.

Po 2,5 roku funkcjonowania programu ledwo przekroczyła 30%. Zdaniem ekspertów tak nikłe zainteresowanie PPK spowodowane może być małym zaufaniem do instytucji państwa, a szczególnie to co zdarzyło się ze środkami z OFE.

CZYTAJ TAKŻE: Czy jest jeszcze miejsce na biznes w e-commerce? Jest dużo do zarobienia!

Pracownicze Plany Kapitałowe to sposób na dodatkowe środki na emeryturze. To długoterminowy program oszczędnościowy. Środki pochodzą z różnych źródeł, a inwestowane są w ramach funduszy zdefiniowanej daty.

Jak działa PPK?

Każdy, kto jest członkiem PPK odprowadza na swoje indywidualne konto 2% wynagrodzenia netto. Tę kwotę potrąca się z wynagrodzenia. Pracodawca dokłada do tego 1,5% wynagrodzenia brutto. Dodatkową zachętą jest dopisanie z budżetu 250 zł wpłaty początkowej i 240 zł rocznego bonusu. Od dopłat pracodawcy oprowadzany jest podatek dochodowy.

CZYTAJ TAKŻE: Które firmy muszą wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe

Jak skorzystać z pieniędzy z PPK?

Pieniądze z PPK od początku należą do członka PPK. Wypłacić je można w każdym momencie. Żeby jednak skłonić do przetrzymania środków do 60 roku życia, ustalono, że każda wypłata przed ukończeniem przez uczestnika 60 roku życia jest obarczona potrąceniami.

Jeśli więc pracownik będzie chciał wypłacić pieniądze przed tym jak skończy 60 lat, z powrotem dostanie wszystko to, co wcześniej pobrano z jego pensji i 70 proc. wpłat pracodawcy. Reszta trafia na subkonto ZUS i czeka do emerytury. Dopłaty realizowane przez państwo, trzeba oddać.

Jak wystąpić z PPK?

Skoro PPK jest programem dobrowolnym, można z niego zrezygnować w każdym momencie. Co istotne, pracodawca nie może w jakikolwiek sposób wymuszać na pracowniku odstąpienia od PPK. Warto jednak wiedzieć, że pracodawca musi posiadać informacje czy pracownik chce uczestniczyć w PPK czy nie.

CZYTAJ TAKŻE: CEIDG – słowo wytrych dla telemarketerów

Jeśli pracownik chce zrezygnować, musi złożyć u pracodawcy druk rezygnacji z PPK w formie papierowej. Podkreślmy, pracodawca nie może wymuszać na pracowniku rezygnacji z PPK

Autozapis do PPK

Gdy pracownik złoży rezygnację z PPK, będzie ponownie zapisany do niego co 4 lata. Wtedy, jeśli podtrzyma swoją decyzję, będzie musiała znów złożyć deklarację odstąpienia

Każdy pracodawca powinien opracować sobie wzór odstąpienia, rezygnacji z PPK. Jeden z wzorów można pobrać tutaj

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Podatek Belki raczej szybko nie zniknie. Tymczasem fiskus ściąga z Polaków kolejne grube miliardy

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zapowiedzianymi ulgami w tzw. podatku Belki. Politycy z różnych ugrupowań opowiadają się…
limit gotówki

Ruch w sklepach w 2023 na minusie. PEŁNY RAPORT

Sklepy zakończyły 2023 rok na lekkim minusie. Największe spadki dotknęły hipermarkety. PODSUMOWANIE RUCHU I WIZYT W SKLEPACH DETALICZNYCH…
ruch w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier