magazyn-firma
3 min. czytania

Jak wzmocnić pokrycie sygnałem internetowym w dużym biurze?

spółka
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
24 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Sprawny dostęp do Internetu to absolutny mus w każdej firmie. Często zdarza się jednak, że sygnał nie rozchodzi się równomiernie po całym biurze. W takich sytuacjach trzeba zadbać o poprawienie jego jakości. Jak wzmocnić pokrycie sygnałem internetowym w dużym biurze?

Dlaczego sygnał internetowy jest zbyt słaby?

Zbadanie tej kwestii to pierwszy krok do rozwiązania problemu braku zasięgu Internetu na terenie biura. Najczęstsza przyczyna problemów z zasięgiem to nieprawidłowe usytuowanie routera. Warto sprawdzić tę kwestię w pierwszej kolejności. Powinniśmy pamiętać, że rozmaite „przeszkody terenowe” takie, jak ściany, meble potrafią ograniczać zasięg przesyłu sygnału sieciowego.

Dlatego też trzeba poświęcić sporo uwagi na kwestię wyboru samego routera. Im większe biuro, tym wyższej klasy powinien być sprzęt, z którego skorzystamy. Musi cechować go moc powyżej 100 mW i wysokiej jakości zestaw anten. A co jeśli kupiliśmy naprawdę mocny router, a problem nadal występuje? W takiej sytuacji czas zainteresować się urządzeniami rozszerzającymi zasięg sieci bezprzewodowej.

Repeater - gdy router nie daje rady!

Wzmacniacze zasięgu - czyli repeatery - pomagają dotrzeć sygnałowi sieciowemu do miejsc, których nie obejmuje zasięgiem router. Repeater najczęściej wpinany jest do gniazdka elektrycznego (zapewniającego mu dostęp do prądu). Gdy już go uruchomimy, to musimy sparować go z routerem.

Najczęściej proces ten odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku WPS na routerze, następnie wciśnięcie przycisku parowania na repeaterze i ponowne wciśnięcie WPS w celu zapamiętania ustawień. Warto pamiętać, że sygnał rozszerzany za pośrednictwem repeatera będzie cechowała nieco niższa prędkość przesyłu danych. Nie powinna ona jednak być problematyczna i zbytnio odczuwalna.

ZOBACZ TEŻ: Fiskus pozazdrościł Temidzie. Pełne dane spółki dostępne dla „skarbówki” przez internet

Decydując się na zakup repeatera warto wybrać taki model, który zaoferuje wsparcie dla częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Ponadto urządzenie powinno być zgodne z nowszymi standardami WiFi - n lub ac. Sam repeater powinien zostać umieszczony w odpowiednim miejscu. Nie możemy go podpiąć zbyt blisko, bądź zbyt daleko od routera. Powszechnie przyjmuje się, że urządzenie rozszerzające zasięg Internetu powinno zostać usytuowane mniej więcej w połowie odległości między routerem, a sprzętem, który będziemy chcieli podłączyć do sieci.

Sieć mesh alternatywą dla repeatera!

Jeśli nie chcemy rozszerzać zasięgu Internetu za pośrednictwem repeatera, to może warto zainwestować w sieć mesh? Takie rozwiązanie wykorzystuje kilka routerów, dzięki czemu działa bardzo efektywnie.Sieć mesh zapewnia urządzeniom biurowym jednolity dostęp do Internetu, bez spadków wydajności jak w przypadku wzmacniaczy sygnału Wi-Fi. Do jej zalet trzeba także zaliczyć możliwość prostej i wygodnej rozbudowy. Instalacja i konfiguracja sieci mesh nie należy do trudnych zadań. W zasadzie opierając się na rozmaitych poradnikach, powinni poradzić sobie z nią nawet informatyczni laicy.

A co jeśli powyższe zabiegi nie pomogą?

Jeśli mimo naszych usilnych starań problemy z zasięgiem Internetu nie ustaną, to warto skontaktować się z dostawcą usług. Być może bowiem doszło do jakiejś awarii, lub problemów z jakością sygnału. W takiej sytuacji operator doradzi jak poprawnie skonfigurować router, bądź też zaaranżuje wizytę technika, którego zadaniem będzie sprawdzenie naszej biurowej sieci i naprawienie występujących problemów i usterek.

Płynny dostęp do sieci w nowoczesnych firmach jest kwestią absolutnie priorytetową - szczególnie w dobie pandemii, gdy wiele spotkań służbowych przeniosło się do sieci.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier