magazyn-firma
3 min. czytania

Jak założyć firmę w Czechach

firma w Czechach
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
21 05 21

Ogłoszenie Nowego Ładu przyczyniło się do wzrostu zainteresowania tym jak założyć firmę w Czechach. Kraj ten słynie z mniejszych podatków i prostszej księgowości.

PiS jak Robin Hood

Zabierać bogatym i oddawać biednym - z tego hasła był znany Robin Hood. Wszystko wskazuje na to, że PiS ma zamiar iść w jego ślady. Tymczasem pierwsze skutki deklaracji są takie, że przedsiębiorcy rozważają przeniesienie biznesów poza granice kraju. Dokładnie do Czech. Jak założyć firmę w Czechach – to ostatnio bardzo popularna fraza w wyszukiwarkach.

O tym, czy planowane działania przyniosą partii rządzącej takie uwielbienie jakim cieszył się legendarny angielski przywódca, dowiemy się z czasem (o ile zapowiedzi wejdą w życie). Ale specyfikę działalności gospodarczej w Czechach przedstawimy już teraz.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład. Ile straci, a ile zyska firma i przedsiębiorca. Wyliczenia podatkowe [tabela]

Warto wiedzieć, czy taki pomysł w ogólne jest wart poświęcania mu czasu.

Własna firma to wyzwanie

Badania pokazują, że wielu z nas chciałoby otworzyć własną firmę. Wizja braku szefa stojącego nad głową i możliwość podejmowania własnych decyzji brzmią kusząco. Do tego stopnia, że skutecznie przesłaniają spadającą na barki właściciela odpowiedzialność za siebie i zatrudnianych pracowników.

Własna działalność to ciężki kawałek chleba, potrafiący przynieść tyle samo kłopotów co satysfakcji.

Nowy Ład: Składka zdrowotna bez odliczenia

Najważniejszym zagadnieniem, które często pomijają osoby planujące otwarcie własnej działalności jest sprawdzenie jej rentowności. Dobry pomysł to przede wszystkim taki, który się opłaca. Czyli przynosi zyski pozwalając jeszcze zarobić właścicielowi. Żeby się opłacał musi pokrywać wszystkie koszty związane z prowadzeniem działalności. A te mają wzrosnąć i to dużo.

Czy zarejestrowanie firmy w Czechach się opłaca

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie uzależnione jest od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Co do zasady jednak osoby prowadzące biznes u naszych sąsiadów mogą liczyć na sporo ulg podatkowych.

Zainteresowani mogą wybierać pomiędzy tańszą opcją, jaką jest jednoosobowa działalność gospodarcza i droższą dotyczącą spółek handlowych. Podobnie jak w Polsce druga możliwość wymaga większej ilości formalności.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy Ład: Reforma podatkowa uderzy w liniowców

Czesi mają bardziej przejrzysty system podatkowy. Zrozumienie zasad, które obowiązują w czeskim fiskusie jest proste. To pozwala zaoszczędzić pieniądze, które w Polsce przeznacza się na pomoc biur rachunkowych. O ile przeszkodą nie będzie język. Bo mimo ułatwień, komunikacja może okazać się problemem. I to nie tylko w urzędzie skarbowym, ale na przykład w banku. Decydując się na prowadzenie biznesu w innym państwie, nie tylko Czechach musisz liczyć się z tym, że po drodze spotkasz wiele problemów. Niekoniecznie związanych bezpośrednio z otwarciem biznesu. Kłopotliwe może okazać się funkcjonowanie na dwa państwa, o ile przeniesienie dotyczy tylko życia zawodowego.

Jak założyć firmę w Czechach: jednoosobowa działalność

Podobnie jak w Polsce samo założenie działalności jest bardzo proste i zajmie nie więcej niż jeden dzień. Możesz nawet zrobić to przez internet jeśli dysponujesz podpisem elektronicznym.

Najbezpieczniejszą formą będzie udanie się do urzędu, gdzie w razie potrzeby wyjaśnisz wszelkie niejasności.

By dopełnić formalności potrzebne będą:

  • dowód osobisty
  • wypełnione zgłoszenie
  • przetłumaczone zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego
  • potwierdzenie prawa do prowadzenia firmy pod wskazanym adresem np. umowa najmu
  • zaświadczenie o dokonaniu opłaty rejestracyjnej w wysokości 1000 koron.

Jak założyć firmę w Czechach: spółka

Z kolei podmioty, które chcą działać w formie spółki muszą przygotować się na więcej biurokracji. Po pierwsze do wyboru będzie jedna z czterech dostępnych postaci: spółka jawna, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowa lub akcyjna. Każda bez wyjątku wymaga wpisu do miejscowego Rejestru Handlowego.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz mniej kredytów dla przedsiębiorców. Banki nie ufają MŚP

Poza dowodem osobistym i przetłumaczonym zaświadczeniem o niekaralności z KRK od wspólników i członków zarządu, potrzebne będą takie dokumenty jak wypis z księgi wieczystej potwierdzający prawo do nieruchomości, będącej siedzibą. Niezbędna będzie też wizyta u notariusza by potwierdzić czynność aktem notarialnym.

Skompletowanie wszystkich formalności oraz wizyta u notariusza wpłyną na ostateczny koszt procedury.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy

W tych województwach najtrudniej o pracownika

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek…
w tych województwach najtrudniej o pracownika
23 11 22

Bank PEKAO S.A. z nową aplikacją dla firm. Co się zmienia?

Bank PEKAO S.A. wprowadził na rynek nową aplikację PeoBIZ. Według zapowiedzi, może skorzystać z niej każdy zarządzający firmą.…
Bank PEKAO S.A.
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier