magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Szkolenia i doradztwo dla firm, które pozwolą na przygotowanie firmy do udziału w przetargach? Jak się okazuje, istnieje kilka narzędzi, dzięki którym dowiesz się, jak zarabiać na zamówieniach publicznych. Wiedzy nigdy nie za wiele. Do jej pogłębiania zachęca właśnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i wskazuje konkretne propozycje finansowane z unijnej kasy.

Jak zarabiać na zamówieniach publicznych – potrzebujesz konkretów

Niektórzy twierdzą, że sprawne poruszanie się w sferze zamówień publicznych, ma w sobie coś z czarnej magii. Jak się jednak okazuje gąszcz przepisów i zlepek procedur nie jest wiedzą tajemną. Da się go oswoić. Warto jednak przyłożyć do tego minimum wysiłku. Wyszukiwarka internetowa, choć przyda się w wielu dziedzinach, akurat w tej może stać się bezużyteczna. Nie wystarczy wpisać w internecie zapytania „Jak zarabiać na zamówieniach publicznych?”. Najlepiej więc posłuchać praktyków.

Okazuje się, że mikro, mali i średni przedsiębiorcy, w dalszym ciągu mogą korzystać ze szkoleń i doradztwa z zakresu ubiegania się o zamówienia publiczne. Co ważne, są one finansowane z Funduszy Europejskich. Wiedzę przekazują podmioty, które wygrały konkurs PARP pt. „Zamówienia publiczne dostępne dla wszystkich”. Już teraz zapraszają do udziału w kursach, dzięki którym można nabyć wiedzę i umiejętności. Te przydadzą się w zdobywaniu kontraktów w ramach zamówień publicznych.

CZYTAJ TAKŻE: Czym są "granty na eurogranty"? Są pieniądze dla firm

Kontrakty w przetargach – teoretycznie jest łatwiej

PARP w opublikowanych niedawno materiałach na swojej stronie zwraca uwagę na zmiany w przepisach. Niekoniecznie świeże, choć dla wielu – pełne nowości. W 2021 weszła w życie nowelizacja ustawy „Prawo zamówień publicznych”. Zgodnie z jej ideą, prawodawcy uprościli procedury przetargów. Jest nieco więcej precyzyjnych zapisów. Nie zabrakło również oczekiwanej przez przedsiębiorców podstawową ochronę dla wykonawców i podwykonawców. Zgodnie z obecnymi trendami, są nowe elektroniczne narzędzia, które pomagają w sięganiu po kontrakty bez niepotrzebnych biurokratycznych przeszkód.

Zamówienia publiczne i nowe przepisy

Obecne Prawo zamówień publicznych wiąże się z dość dużą zmianą w postrzeganiu tej sfery robienia biznesu.

Nowa ustawa, jak również nowe elektroniczne narzędzia sprawiają, że na zamówienia zaczynamy patrzeć jak na nową szansę na rozwój, w tym zdobycie nowych kontraktów. Kluczem do tego jest chęć zdobywania nowej wiedzy” – wskazuje PARP na swojej stronie internetowej.

Szkolenia z zamówień publicznych

Poniżej podajemy linki do projektów finansowanych z Fundusz Europejskich. W ich ramach szkolenia prowadzą podmioty wyselekcjonowane przez PARP. Na jakie kursy i doradztwo można liczyć?

Wszystkie są finansowane z Funduszy Unijnych, a dokładnie z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Czy opłaca się brać udział w przetargach?

Zdecydowanie rynek zamówień publicznych w Polsce wygląda bardzo obiecująco. Urząd Zamówień Publicznych posiada dane, z których wynika, że tylko w 2021 roku wartość udzielonych zamówień publicznych wyniósł 184,6 mld złotych. Z Dziennika Urzędowego UE wynika, że w przybliżeniu 97% wszystkich zamówień z polskiego rynku udzielono podmiotom krajowym. Polscy wykonawcy zrealizowali także 123 kontrakty z zamówień publicznych za granicą.

Komentarz eksperta

Zamówienia publiczne odgrywają ważną rolę w gospodarce. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że wydatki na zamówienia publiczne stanowią nawet 19% PKB Unii Europejskiej (daje to kwotę 2,3 biliona euro rocznie). W Polsce udział zamówień publicznych w PKB wynosi co najmniej 10%” – komentuje prezes PARP Dariusz Budrowski.

 

To Cię zainteresuje

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Kredyty hipoteczne 2023r. Idą zmiany. Będzie łatwiej kupić mieszkanie?

Zdolność kredytowa powoli się odbudowuje i zdaniem specjalistów trend ma się utrzymać. Wszystko przez zmiany rynkowe. Eksperci wieszczą…
kredyt

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier