magazyn-firma
2 min. czytania

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Ruszyła rządowa infolinia

jak zatrudnić obywatela Ukrainy?
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
18 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorcy mają wiele pytań, związanych z zagadnieniem „jak zatrudnić obywatela Ukrainy?”. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło specjalną infolinię dedykowaną PRACODAWCOM, którzy mają pytania związane ze zgłaszaniem ofert pracy dla uchodźców, a także kwestiami prawnymi.

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? - pytania do ministerstwa

Szacuje się, że obecnie w Polsce przebywa około 2 mln osób, które uciekły przed napaścią wojsk rosyjskich na Ukrainę. Spora grupa to dzieci. Jest jednak także około miliona kobiet, które szukają lub wkrótce będą szukały zatrudnienia. Zgodnie z przepisami specustawy obywatele tego państwa mogą legalnie podjąć pracę przez najbliższe 18 miesięcy. Istnieje także możliwość przedłużenia tego okresu. Przedsiębiorcy, którzy chcą dowiedzieć się jak zatrudnić obywatela Ukrainy, mogą skorzystać z rozwiązań zaproponowanych przez resort rodziny i polityki społecznej.

Infolinia dla pracodawców

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło właśnie specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 245 61 05 można poznać sposoby składania ofert bezpośrednio do urzędów pracy, a co za tym idzie zatrudniania naszych wschodnich sąsiadów. Wadą tego rozwiązania jest to, że działa ona jedynie od poniedziałku do piątku, między 9:00 a 15:00. W tych godzinach będzie można połączyć się z ekspertami, którzy przeprowadzą pracodawcę przez formalności i doradzą najlepsze rozwiązanie.

Infolinia ws. zatrudniania Ukraińców

Osoba, która zadzwoni na wskazany wyżej numer, będzie miała do wyboru dwa tematy rozmowy. Cyfrę „1” powinny tonowo wybrać ci pracodawcy, którzy chcą dowiedzieć się więcej o ofertach składanych do urzędów pracy. Wybór „2” to ścieżka do uzyskania informacji prawnych i organizacyjnych związanych z zatrudnieniem obywatela lub obywatelki Ukrainy w swojej firmie.

Infolinie wspiera także zespół obsługujący informacyjny adres mailowy pracaua@mrips.gov.pl. Również tam można przesyłać swoje pytania.

Praca dla obywateli Ukrainy. Cenne kontakty

Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić uchodźców z Ukrainy, mogą zgłosić swoją ofertę pracy w formularzu online działającym pod adresem https://www.praca.gov.pl. Można także zgłosić się do najbliższego miejskiego lub powiatowego urzędu pracy.

Na każdym etapie składania oferty pracy możesz liczyć na wsparcie – oprócz infolinii MRiPS – pracowników urzędów pracy lub konsultantów Zielonej Linii tel. 19524” - informuje resort odpowiedzialny za rynek pracy. 

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier