magazyn-firma
2 min. czytania

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Ruszyła rządowa infolinia

jak zatrudnić obywatela Ukrainy?
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
18 03 22

Przedsiębiorcy mają wiele pytań, związanych z zagadnieniem „jak zatrudnić obywatela Ukrainy?”. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło specjalną infolinię dedykowaną PRACODAWCOM, którzy mają pytania związane ze zgłaszaniem ofert pracy dla uchodźców, a także kwestiami prawnymi.

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? - pytania do ministerstwa

Szacuje się, że obecnie w Polsce przebywa około 2 mln osób, które uciekły przed napaścią wojsk rosyjskich na Ukrainę. Spora grupa to dzieci. Jest jednak także około miliona kobiet, które szukają lub wkrótce będą szukały zatrudnienia. Zgodnie z przepisami specustawy obywatele tego państwa mogą legalnie podjąć pracę przez najbliższe 18 miesięcy. Istnieje także możliwość przedłużenia tego okresu. Przedsiębiorcy, którzy chcą dowiedzieć się jak zatrudnić obywatela Ukrainy, mogą skorzystać z rozwiązań zaproponowanych przez resort rodziny i polityki społecznej.

Infolinia dla pracodawców

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło właśnie specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 245 61 05 można poznać sposoby składania ofert bezpośrednio do urzędów pracy, a co za tym idzie zatrudniania naszych wschodnich sąsiadów. Wadą tego rozwiązania jest to, że działa ona jedynie od poniedziałku do piątku, między 9:00 a 15:00. W tych godzinach będzie można połączyć się z ekspertami, którzy przeprowadzą pracodawcę przez formalności i doradzą najlepsze rozwiązanie.

Infolinia ws. zatrudniania Ukraińców

Osoba, która zadzwoni na wskazany wyżej numer, będzie miała do wyboru dwa tematy rozmowy. Cyfrę „1” powinny tonowo wybrać ci pracodawcy, którzy chcą dowiedzieć się więcej o ofertach składanych do urzędów pracy. Wybór „2” to ścieżka do uzyskania informacji prawnych i organizacyjnych związanych z zatrudnieniem obywatela lub obywatelki Ukrainy w swojej firmie.

Infolinie wspiera także zespół obsługujący informacyjny adres mailowy pracaua@mrips.gov.pl. Również tam można przesyłać swoje pytania.

Praca dla obywateli Ukrainy. Cenne kontakty

Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić uchodźców z Ukrainy, mogą zgłosić swoją ofertę pracy w formularzu online działającym pod adresem https://www.praca.gov.pl. Można także zgłosić się do najbliższego miejskiego lub powiatowego urzędu pracy.

Na każdym etapie składania oferty pracy możesz liczyć na wsparcie – oprócz infolinii MRiPS – pracowników urzędów pracy lub konsultantów Zielonej Linii tel. 19524” - informuje resort odpowiedzialny za rynek pracy. 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier