magazyn-firma
3 min. czytania

Jak zawiesić działalność gospodarczą w CEIDG?

zawieszenie działalności
Autor
Marek Klapa
Opublikowano
19 07 21

Problemy finansowe, ciekawa propozycja etatu, odpływ klientów – przyczyn, dla których przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, zawieszają swój biznes, bywają różne. Jak zawiesić działalność gospodarczą w CEIDG? Przedstawiamy wszystkie możliwości, jakie daje prawo.

Zawieszenie działalności – jakie możliwości?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który jest zewidencjonowany w CEIDG i chcesz na jakiś czas zawiesić swoją działalność, nie będziesz miał z tym większych problemów. To formalność, którą można dokonać w każdej chwili, nawet zaraz po przeczytaniu tego artykułu. Jest pierwsza w nocy? Nie szkodzi. Oczywiście po spełnieniu określonych warunków, o których napiszemy niżej.

Przedsiębiorcy mają do wyboru trzy drogi do zawieszenia działalności. Po pierwsze można to zrobić „klasycznie”, czyli w trakcie wizyty w urzędzie. Innym wyjściem jest skorzystanie z opcji listownej za pośrednictwem poczty. Trzecią, w naszym przekonaniu najwygodniejszą drogą, jest zawieszenie przez internet – szybko, bezpiecznie, o każdej porze dnia i nocy oraz z dowolnej lokalizacji.

Czym jest zawieszenie działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności to nic innego jak ogłoszenie przerwy w prowadzeniu biznesu. Jest jednak jeden kluczowy warunek! Nie możesz zatrudniać pracowników. Dopóki ktoś pracuje u Ciebie na umowę o pracę, zapomnij o takiej możliwości.

Korzyści zawieszenia działalności gospodarczej

Jest ich kilka. Przede wszystkim, w okresie zawieszenia działalności nie musisz opłacać ani składek ZUS, ani podatków dochodowych. Zapominasz o zaliczkach, ryczałcie, karcie podatkowej. Nikt nie będzie oczekiwał od Ciebie także deklaracji ZUS, czy VAT. A zatem znika szereg formalności i obowiązków. Zupełnie jakbyś nie był przedsiębiorcą...

Na jak długo można zawiesić działalność gospodarczą?

Prawo daje Ci wolną rękę. Możesz zawiesić swój biznes na dowolny okres. Musisz pamiętać, że nie może on być krótszy niż 30 dni. Jeśli nie jesteś w stanie określić czasu zawieszenia, wybierz opcję zawieszenie bezterminowego. Nie będzie presji, a zawsze możesz ją odwiesić.

Trzeba wiedzieć, że data, od której rozpoczynasz zawieszenie działalności, może pokrywać się z datą założenia wniosku do CEIDG. Masz prawo jednak wskazać datę zarówno wcześniejszą jak i późniejszą względem dnia złożenia wniosku.

Już raz zawiesiłem działalność gospodarczą. Czy mogę raz jeszcze?

Tak. Prawo pozwala Ci zawieszać działalność… dowolną ilość razy. Za każdym razem obowiązują Cię te same zasady i na dobrą sprawę, nikt nie będzie Ci robił z tego powodu pretensji. No, chyba że w okresie zawieszenia, będziesz pracował w szarej strefie.

Zawieszanie działalności przez internet

Aby zawiesić działalność gospodarczą przez internet, możesz zalogować się profilem zaufanym oraz wypełnić elektroniczny kreator wniosku. Konieczne będzie jego podpisanie przez podpis zaufany lub kwalifikowany. Chodzi o to, by potwierdzić Twoją tożsamość. W przeciwnym razie ktoś inny mógłby zawiesić firmę za Ciebie, a tego prawdopodobnie byś nie chciał.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Zawieszenie działalności gospodarczej - wszystko co musisz wiedzieć 

Inną opcją jest cały czas działająca strona CEIDG (stan na połowę lipca, docelowo ma być połączona z biznes.gov.pl). Są przedsiębiorcy, którym odpowiada jej interfejs i wypełnianie online formularza CEIDG-1. Polecamy jednak stronę biznes.gov.pl, która ma jedną przewagę – kreator wniosków. To rozwiązanie naprawdę ułatwia zadanie. Zaoszczędzisz sporo czasu.

Jeśli ustanowiłeś pełnomocnika, którego dane figurują przy Twoim wpisie w CEIDG, również on może złożyć wniosek za Ciebie. Sprawdź jednak, czy w zakresie udzielonego pełnomocnictwa zawarłeś czynność zawieszenia działalności gospodarczej. Jeśli nie, musisz załatwić tę sprawę osobiście.

Zawieszenie działalności gospodarczej w urzędzie

Swoją sprawę możesz załatwić w dowolnym urzędzie miasta lub gminy, w urzędzie dzielnicowym m.st. Warszawy lub w urzędach miast na prawach powiatu. Czyli wszędzie tam, gdzie rządzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Jeżeli już zawitasz do urzędu, też będziesz miał dwie opcje. Pierwsza to podpisanie wniosku elektronicznego na stronie CEIDG (w sumie możesz to zrobić w domu), lub wypełnić wniosek na papierze.

Obowiązkowo weź ze sobą dowód osobisty. Bez niego niczego nie załatwisz. Może to być inny dokument, który potwierdza Twoją tożsamość, np. ważny paszport.

Zawieszenia firmy za Ciebie może dokonać także pełnomocnik ustanowiony na zasadach ogólnych.  W przypadku pełnomocnictwa pisemnego musisz liczyć się z opłatą 17 zł. Obowiązek ten nie dotyczy jednak członków najbliższej rodziny.

Listowne zawieszenie działalności gospodarczej

Jest także trzecia droga. Wypełniony wcześniej wniosek możesz wysłać do urzędu listem poleconym. Jest z tym jednak trochę zachodu, bowiem taki dokument musi być opatrzony własnoręcznym podpisem, którego autentyczność potwierdzi notariusz.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier