magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Forma opodatkowania wpływa na to, jak wysokie podatki zapłacimy. Kolejna łata nałożona na Polski Ład powoduje, że będziemy mogli zmienić reguły w trakcie gry. Jak zmienić formę opodatkowania?

Do tej pory zmiana formy opodatkowania była możliwa na początku każdego nowego roku podatkowego. Raz wybrana musiała być utrzymana przynajmniej do następnego roku podatkowego. Polski Ład zmienia te zasady. Po konsultacjach społecznych z przedstawicielami przedsiębiorców, przedstawiciel Ministerstwa Finansów Artur Soboń zapowiedział, że będzie można zmienić formę opodatkowania w trakcie roku podatkowego. To rewolucja. Przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania na taką, która będzie dla nich korzystniejsza w trakcie trwania roku podatkowego.

Ujednolicono też termin rocznego rozliczenia dla przedsiębiorców. To 30 kwietnia.


Gdy pod koniec marca rząd zapowiedział zmiany w Polskim Ładzie obejmujące m.in. obniżkę stawki PIT z 17% na 12% i zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców, wielu prowadzących firmę stwierdziło, że nie może być tak, że rząd zmienia zasady gry w jej trakcie. Przecież do 20 lutego wybrali odpowiednią dla siebie formę opodatkowania. Teraz zasady zostały zmienione i wybór mógł okazać się niekorzystny. Rozważano możliwość zmiany sposobu opodatkowania ale dopiero na koniec roku.

Zmiana formy opodatkowania na koniec roku

Teraz jednak to się zmieni. Jednorazowo, tylko za ten rok będzie można wybrać skalę podatkową do rozliczenia za 2022. W następnych latach przedsiębiorcy będą wybierać sposób opodatkowania normalnie.

Przejście z ryczałtu

Jeśli przedsiębiorca chce przejść z ryczałtu na skalę będzie mógł tak się rozliczać od 1 lipca. Czas na zmianę będzie miał do 22 sierpnia. Pierwsze pół roku będzie prowadzone zgodnie z rozliczaniem ryczałtu, drugie pół według skali.

Urzędnicy obiecują też stworzenie odpowiednich kalkulatorów, które pozwolą policzyć opłacalność zmiany

Jak będzie dokonywana zmiana?

Wystarczy w odpowiednim momencie (czyli do 22 sierpnia) zgłosić do urzędu skarbowego chęć zmiany rozliczenia. I to wszystko.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe
24 10 22

E-Faktury i KSeF z ulepszeniami. Lepiej testować, niż się dać zaskoczyć

Wszystko wskazuje na to, że od 2024 roku, KSeF i e-Faktury i KSeF staną się codziennością WSZYSTKICH przedsiębiorców.…
E-faktury i KSeF

Podatek od spadków i darowizn 2022. Uwaga, są nowe limity!

Dostałeś spadek, a może przyjmiesz wkrótce darowiznę? Od 13 października 2022 roku obowiązują wyższe kwoty wolne. O czym…
podatek od spadków i darowizn 2022

Czym są grupy VAT? Nowość od 2023 r.

Grupy VAT to jeden z elementów zmian podatkowych, których głównym celem jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju…
Grupa VAT
10 10 22

Odliczenie psa od podatku. Nie dla informatyka

Pies, który strzeże firmy, często znajduje się „na stanie” przedsiębiorstwa, a jego właściciel może odliczyć wszelkie koszty z…
odliczenie psa od podatku

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier