magazyn-firma
2 min. czytania

Jak zmienić formę opodatkowania? Polski Ład pozwala na to w ciągu roku

forma opodatkowania
Autor
Szymon Ostrowski
Opublikowano
13 04 22

Forma opodatkowania wpływa na to, jak wysokie podatki zapłacimy. Kolejna łata nałożona na Polski Ład powoduje, że będziemy mogli zmienić reguły w trakcie gry. Jak zmienić formę opodatkowania?

Do tej pory zmiana formy opodatkowania była możliwa na początku każdego nowego roku podatkowego. Raz wybrana musiała być utrzymana przynajmniej do następnego roku podatkowego. Polski Ład zmienia te zasady. Po konsultacjach społecznych z przedstawicielami przedsiębiorców, przedstawiciel Ministerstwa Finansów Artur Soboń zapowiedział, że będzie można zmienić formę opodatkowania w trakcie roku podatkowego. To rewolucja. Przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania na taką, która będzie dla nich korzystniejsza w trakcie trwania roku podatkowego.

Ujednolicono też termin rocznego rozliczenia dla przedsiębiorców. To 30 kwietnia.


Gdy pod koniec marca rząd zapowiedział zmiany w Polskim Ładzie obejmujące m.in. obniżkę stawki PIT z 17% na 12% i zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców, wielu prowadzących firmę stwierdziło, że nie może być tak, że rząd zmienia zasady gry w jej trakcie. Przecież do 20 lutego wybrali odpowiednią dla siebie formę opodatkowania. Teraz zasady zostały zmienione i wybór mógł okazać się niekorzystny. Rozważano możliwość zmiany sposobu opodatkowania ale dopiero na koniec roku.

Zmiana formy opodatkowania na koniec roku

Teraz jednak to się zmieni. Jednorazowo, tylko za ten rok będzie można wybrać skalę podatkową do rozliczenia za 2022. W następnych latach przedsiębiorcy będą wybierać sposób opodatkowania normalnie.

Przejście z ryczałtu

Jeśli przedsiębiorca chce przejść z ryczałtu na skalę będzie mógł tak się rozliczać od 1 lipca. Czas na zmianę będzie miał do 22 sierpnia. Pierwsze pół roku będzie prowadzone zgodnie z rozliczaniem ryczałtu, drugie pół według skali.

Urzędnicy obiecują też stworzenie odpowiednich kalkulatorów, które pozwolą policzyć opłacalność zmiany

Jak będzie dokonywana zmiana?

Wystarczy w odpowiednim momencie (czyli do 22 sierpnia) zgłosić do urzędu skarbowego chęć zmiany rozliczenia. I to wszystko.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

SLIM VAT 3 - dobre recenzje przedsiębiorców w konsultacjach

SLIM VAT 3 coraz bliżej. Właśnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o VAT. W jej ramach od…
SLIM VAT 3
02 09 22

Co czwarty sprzedający nie wystawia prawidłowego paragonu. Będą kontrole skarbówki

Co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu – ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa. Zapowiada zatem kontrole skarbówki oraz namawia…
Kontrola skarbówki

Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Rząd daleki od jej zniesienia

Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Termin jej wygaszenia znów odkładany jest w czasie. Rząd zdecydował o jej przedłużeniu do…
do kiedy tarcza antyinflacyjna

Podatek minimalny do zamrażarki. Kolejna porażka Polskiego Ładu?

Podatek minimalny do zamrażarki i to co najmniej do 2024 roku – wynika z zapowiedzi rządu i resortu…
podatek minimalny
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier