magazyn-firma
2 min. czytania

Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

inflacja
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 02 21

Przedsiębiorca może wybrać jeden z czterech sposobów rozliczenia się z fiskusem. Zanim zadeklarujesz, która forma opodatkowania będzie podstawą twoich rozliczeń poznaj specyfikę każdej z nich.

Rozliczenie na zasadach ogólnych

Jest to najpopularniejsza wśród przedsiębiorców forma opodatkowania. Zapewne dlatego, że może za jej pomocą rozliczać się każdy, bez względu na to jaki biznes i w jakiej branży prowadzi. W ramach zasad ogólnych podatnik płaci jedną z dwóch stawek w zależności od tego jaki dochód osiągnął. Rachunek jest bardzo prosty. Kwotą graniczną jest suma 85 528 złotych. Ci którzy nie osiągnął dochodu w tej wysokości płacą 17% podatku. Z kolei osoby, które przekroczyły tę granicę muszą być przygotowane na podatek w wysokości 32%. Wysokość podatku przy większych dochodach to z pewnością wada tego typu rozliczenia, tak jak obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. W zamian za to jednak można skorzystać w wielu ulg, czy odliczenia kosztów uzyskania przychodów.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

Podatek liniowy

W przeciwieństwie do rozliczenia na zasadach ogólnych, stawka opodatkowania jest zawsze taka sama i wynosi 19%. Wysokość dochodu nie ma na nią żadnego wpływu. W zamian za to nie ma możliwości rozliczenia się z współmałżonkiem, a wiele ulg jest niedostępnych. No i również trzeba prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Ale, gdyby przedsiębiorca rozliczający się liniowo nie osiągnął żadnego przychodu, nie będzie musiał płacić żadnego podatku.

CZYTAJ TAKŻE: Kogo uratuje ulga na złe długi

Ryczałt ewidencjonowany

Ta forma opodatkowania nie jest dostępna dla każdego przedsiębiorcy. Przy jej użyciu mogą rozliczać się tylko podmioty, których przychody nie są wyższe niż 2 000 000 euro w danym roku podatkowym. Ponadto istnieje grupa działalności, których nie można rozliczać w ten sposób. Należą do nich: apteki, lombardy czy firmy sprzedające części samochodowych. Co więcej, stawka opodatkowania także uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności. Przedsiębiorca, którzy rozlicza się ryczałtem nie musi prowadzić księgi przychodów i rozchodów. Ale zamiast tego konieczne jest uzupełnianie wykazu środków trwałych.

CZYTAJ TAKŻE: Co to są raje podatkowe?

Karta podarunkowa

To opcja, z której może skorzystać najwęższa grupa podatników. Przepisy jasno wskazują, przy jakich rodzajach działalności można z niej skorzystać. A szkoda, bo jest to najprostszy sposób rozliczenia. Przedsiębiorca, który wybrał tę formę nie musi prowadzić księgowości. Ponadto kwoty, które przesyła do Urzędu Skarbowego nie są wysokie w porównaniu z poprzednimi możliwościami i nie są uzależnione od dochodu. Ich wysokości określa naczelnik US, biorąc przy wyliczeniu pod uwagę: rodzajem działalności, liczbą zatrudnionych, a także liczebnością miejscowości, w której działalność jest prowadzona.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier