magazyn-firma
2 min. czytania

Jaka kara za niewystawienie świadectwa pracy

pracownik
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
09 02 21

Każdy pracodawca ma obowiązek wystawienia kończącemu współpracę pracownikowi dokument potwierdzający przebieg zatrudnienia. Kara za niewystawienie świadectwa pracy może wynieść nawet 30 tys. zł. Lepiej więc pilnować terminów.

Kara za niewystawienie świadectwa pracy to nawet 30 tys. zł

Bez względu na powody zakończenia współpracy oraz jej przebieg, jako pracodawca masz obowiązek przekazania odchodzącemu pracownikowi świadectwa pracy. Co więcej, musisz to zrobić w odpowiednim terminie. W przeciwnym razie narazisz się na ogromną karę. Państwowa Inspekcja Pracy w chwili stwierdzenia nieprawidłowości dysponuje wachlarzem sankcji finansowych. Jego rozpiętość zaczyna się od 1 tys. zł a kończy na 30 tys. zł. Co gorsza, kara grozi przedsiębiorcom którzy spóźnią się nawet 1 dzień.

CZYTAJ TAKŻE: Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2021 roku

Kiedy trzeba wydać świadectwo pracy

Świadectwo pracy to dokument, który muszą otrzymać osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Należy go wystawić w chwili zakończenia relacji zawodowej z danym pracownikiem. W praktyce jest to ostatni dzień stosunku pracy. Wydanie dokumentu to obligatoryjny obowiązek pracodawcy. Nie ma od niego wyjątku. Nie można zabezpieczyć nim zwrotu służbowego sprzętu. Dokładny termin ustania stosunku pracy uzależniony jest od rodzaju umowy i sposobu jej rozwiązania. Jeśli pracownik o to zawnioskuje dokument może mieć formę elektroniczną.

CZYTAJ TAKŻE: Jak przygotować telefon służbowy dla pracownika?

Dopuszczalne opóźnienia w wydaniu świadectwa pracy

Jedynym wyjątkiem od obowiązku wystawienia świadectwa pracy jest sytuacja, gdy w ciągu kolejnych 7 dni po wygaśnięciu dotychczasowej umowy o pracę, podpisujesz z tym samym pracownikiem kolejną. O ile pracownik nie wnioskował o dokument.

Pamiętać należy, że świadectwo pracy musi być podpisane przez pracodawcę lub osobę przez niego upoważnioną. Jeśli osoby takiej nie będzie w chwili złożenia wypowiedzenia umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym. Opóźnienie pracodawcy będzie uzasadnione.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest ZUS IMIR i do kiedy trzeba go wysłać

Jak przekazać świadectwo pracy

Przepisy dopuszczają kilka możliwości. Możesz przekazać dokument osobiście, przesłać za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej lub przekazać upoważnionej osobie. Świadectwo pracy nie musi być odbierane osobiście. To na pracodawcy ciążą ewentualne koszty doręczenia.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier