magazyn-firma
3 min. czytania

Jakie urządzenia RTV/AGD można wziąć na firmę?

zakupy na firmę
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
08 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Prowadzenie firmy - niezależnie od tego, czy jest to jednoosobowa działalność, czy spółka prawa handlowego - niesie za sobą konieczność zakupienia sprzętu niezbędnego do jej funkcjonowania. Postanowiliśmy sprawdzić jakie urządzenia RTV/AGD można wziąć na firmę. Czy wybierając się na takie zakupy, trzeba dopełnić jakichś konkretnych formalności?

Zakup RTV/AGD na firmę - o czym warto pamiętać?

Wybierając się na zakupy do sklepów ze sprzętem RTV/AGD z pewnością macie już przygotowaną listę urządzeń, na których zakup chcecie się zdecydować, prawda? Jeśli chcecie dokonać zakupu na firmę, to koniecznie musicie pamiętać o tym, żeby realizując zakup przy kasie poprosić o wystawienie faktury na dane prowadzonego przez Was przedsiębiorstwa. Dzięki takiemu posunięciu możliwe jest rozliczenie danego wydatku jako koszt uzyskania przychodów. Nie zawsze jednak zakup wartościowego sprzętu RTV i AGD na firmę może być korzystny. W jakich sytuacjach może przysporzyć nam problemów?

Zakup na firmę nie zawsze opłacalny!

Rozliczenie zakupu sprzętu RTV/AGD w ramach kosztów uzyskania przychodów to dla wielu przedsiębiorców duża pokusa. Nie zawsze jednak może być to rozwiązanie opłacalne z innego względu. Przede wszystkim kupując elektronikę i sprzęt AGD na fakturę, pozbywacie się statusu konsumenta i wielu przywilejów z tego tytułu wynikających, wśród których warto wymienić:

  • krótszy czas rozstrzygnięcia reklamacji w odniesieniu do reklamacji składanych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą,
  • niejednokrotnie dłuższy okres gwarancji niż w przypadku produktów sprzedawanych przedsiębiorcom na fakturę,
  • prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w czasie dwóch tygodni.

Jeśli więc zdecydujecie się na zakup na przykład na zakup telewizora na fakturę, a po przywiezieniu go do firmy dojdziecie do wniosku, że jest to nietrafiona inwestycja, lub że jest na przykład za duży do pomieszczenia, w którym chcemy go umieścić, to nie będziemy mogli zwrócić go do sklepu i liczyć na zwrot środków ze względu na to, że nie jesteśmy konsumentami. Warto więc dwa razy przemyśleć kwestię zakupu danego produktu na fakturę.

Czy Urząd Skarbowy może zakwestionować zakup danego sprzętu na firmę?

Oczywiście! Jeśli decydujecie się na zakup sprzętu RTV bądź AGD na firmę, to musicie się spodziewać, że US prześwietli Wasze wydatki w razie ewentualnej kontroli bądź w momencie, w którym będziecie się rozliczać. Obowiązkiem przedsiębiorcy decydującego się na rozliczenie danego wydatku jako koszt uzyskania przychodów jest udowodnienie związku takiego zakupu z przedmiotem prowadzonej działalności.

ZOBACZ TEŻ: Zwrot towaru zakupionego na firmę – nowe prawo

Jeśli więc Wasza działalność gospodarcza w dużej mierze opiera się na przykład na prowadzeniu samochodu (na przykład na dostarczaniu paczek kurierskich lub na sprzedaży obwoźnej) to ciężko będzie skarbówce udowodnić, że zakup telewizora lub pieca gazowego na firmę ma związek z jej funkcjonowaniem. Jeśli natomiast prowadzicie lokal gastronomiczny, to zakup sprzętu AGD na firmę będzie wydatkiem jak najbardziej uzasadnionym - w końcu owe kuchenki, lodówki itp. są w owej knajpie narzędziami pracy, dzięki którym uzyskujemy dochody.

Jak uniknąć problemów podczas zakupów sprzętu na firmę?

Przede wszystkim mocno przemyślmy każdy zakup dokonywany na fakturę, na dane naszej firmy. Nie ulegajmy pokusie kupowania na firmę wszystkiego, co popadnie. Jak już zostało wspomniane wcześniej, kupując na firmę na potęgę, nie możemy skorzystać z dobrodziejstw, które przynoszą nam prawa konsumenta.

Nieprzemyślane, nierozsądne zakupy na fakturę są najczęściej powodem sporów na linii Urząd Skarbowy - przedsiębiorca. Z fiskusem nie ma żartów, więc może lepiej polegać na głosie rozsądku, niż nabawić się kłopotów, z których potem ciężko wybrnąć?

 

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier